serial akcji

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: serial akcji

Ocena: 82 Tom Clancy's Jack Ryan (Season: 4)

Czwarty (i niestety ostatni) sezon "Jacka Ryana" zadebiutował pół roku po premierze poprzedniego sezonu. Wszystkie sześć odcinków zostało wypuszczonych na platformie Amazon Prime Video między 30 czerwca a 14 lipca 2023. W ostatnim sezonie, tytułowy Jack Ryan (John Krasinski) pełni obowiązki wiceszefa CIA, podczas gdy Elizabeth Wright (Betty Gabriel) przewodniczy tej agencji. Ryan znajduje niepokojące dokumenty dotyczące tajnych operacji poprzedniego dyrektora CIA, co wciąga go i jego otoczenie w niebezpieczną grę z motywem międzynarodowego spisku wymierzonego przeciwko USA. Akcja ostatniej części ma miejsce między innymi w Meksyku, Chorwacji czy Myanmarze. Do obsady powróciła Abby Cornish, dodano do niej również między innymi Michael Peñę oraz Zuleikhę Robinson.

Powiedzieć, że ten sezon trzyma poziom pozostałych to jakby nic nie powiedzieć. W sześciu odcinkach (trwających około godzinę każdy) zawarto potężną ilość scen akcji w iście szpiegowskiej rozgrywce pomiędzy zdeterminowanymi agentami CIA a światem przestępczym. Rozmach tej produkcji przywodzi na myśl wysokobudżetowe filmy akcji w dobrym wydaniu. Jedyny minus, to fakt że zdecydowano się zakończyć produkcję 6 odcinkowym sezonem, podczas gdy każda poprzednia seria liczyła ich 8. Ten skrót nie wyszedł na dobre, bo zbyt szybko moim zdaniem doszło do konkluzji, a rozkręcają się z odcinka na odcinek fabuła aż się prosiła, by to jeszcze jakoś pociągnąć dalej. "Jack Ryan" to bardzo solidny punkt w ofercie Amazona, pozostaje mieć nadzieję, że ten gigant VOD w najbliższym czasie wypuści równie dobry serial osadzony w podobnym klimacie.

Ocena Civil.pl: 82%

Ocena: 80 Tom Clancy's Jack Ryan (Season: 3)

Trzecia część serialu "Tom Clancy's Jack Ryan" zadebiutowała na platformie Amazon 21 grudnia 2022 roku, czyli nieco ponad ... 3 lata po premierze drugiego sezonu. Żeby było jeszcze ciekawiej, czwarty i ostatni sezon zadebiutował pół roku później i w przeciwieństwie do pozostałych, wypuszczany jest na raty, w tygodniowych odstępach. Na szczęście chaotyczna chronologia wydań, to w zasadzie jedyna większa wada tej produkcji. Akcja sezonu trzeciego ma miejsce w Europie, a głównym teatrem wydarzeń są Czechy oraz Rosja. W stolicy tego pierwszego kraju, nowa pani prezydent Alena Kovac (Nina Hoss) jest świadkiem zabójstwa ministra obrony Rosji. Wydarzenie to zapoczątkowuje serię wydarzeń, których końcem może być wybuch trzeciej wojny światowej. Jack Ryan (John Krasinski), wraz z sojusznikami, stara się za wszelką cenę ocalić kruchy pokój pomiędzy mocarstwami. Oprócz wspomnianej Hoss, do głównej obsady tego sezonu dołączają także: James Cosmo oraz Betty Gabriel.

Serial składa się z ośmiu odcinków, które mają dosyć równy, wysoki poziom. To co rzuca się przede wszystkim w oczy, to filmowy rozmach oraz masa dynamicznych scen, których nie powstydziłyby się film akcji, nawet te z większym budżetem. Zadbano do pewnego stopnia o realizm, bo na lokacje wybrano realne obiekty (oczywiście widziane z zewnątrz), takie jak choćby Ambasada USA w Pradze. Jednak wątek prezydent Czech z realiami już ma bardzo niewiele wspólnego. Serial wciąga, za sprawą chociażby sprytnie zrobionych cliffhangerów, ale głównie dzięki temu, że "Tom Clancy's Jack Ryan" to pozycja robiona przez profesjonalistów światowego kina, którzy wiedzą jak zapewnić rozrywkę na wysokim poziomie. Według mnie serial ten to pozycja obowiązkowa dla fanów takich formatów jak chociażby "Homeland", ale nie tylko.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 85 The Walking Dead (Season: 11) (Żywe trupy)

Sezon jedenasty to jednocześnie ostatni sezon tego konkretnego serialu, emitowanego od jesieni 2010 roku. Co wcale nie oznacza końca formatu, bo np. już na dniach debiutuje w USA "The Walking Dead: Dead City" z udziałem Lauren Cohan i Jeffreya Dean Morgana, a oprócz tego w obiegu są i będą jeszcze inne spin-offy. "The Walking Dead" to jednak trzon tej całej franczyzy, którego popularność dała zaczątek innym produkcjom. Sezon 11 jest jednocześnie najdłuższy bo liczy 24 odcinki, podzielone na 3 minis ezony (między którym były spore przerwy w emisji). Choć ostatni odcinek został wyemitowany 20 listopada 2022 roku, to w polskich sieciach VOD (poza TV) poszczególne mini serie wypuszczane były z dużym opóźnieniem. Kilka słów o fabule: ostatni sezon porusza przede wszystkim wątki tzw. "Wspólnoty", w której zamieszkuje część głównych bohaterów, odpowiadając na pytanie czy ta wielka osada, w której przywrócono większość zasad z czasów sprzed Apokalipsy, jest taka wspaniała na jaką pierwotnie wygląda.

W stosunku do bardzo nierównego sezonu 10, którego odcinki były mocno rozstrzelone w czasie (ze względu na pandemię), sezon 11 nawiązał jakością do najlepszych sezonów tej serii. W IMDb za najgorszy został uznany epizod 11 pt. "Rogue Element" z oceną 6.6/10, reszta epizodów miała wyższe notowania (w przedziale od około 7.2 do 8.7 na 10). W 10 sezonie zdarzały się bardzo kiepskie odcinki, bardzo nisko ocenione przez widzów, na szczęście ostatniego sezonu ten problem już nie dotyczył. Moim zdaniem, ten sezon jest bardzo dobry jakościowo i stanowi godne zamknięcie serii. Fabuła wciąga, oczywiście serial dalej pozostał bardzo brutalny, odpowiedni tylko dla widzów o mocnych nerwach. W Polsce dostępność serialu jest bardzo rozproszona, ale na dzisiaj (stan na 15 czerwca 2023 roku), wszystkie odcinki ostatniego sezonu są dostępne w Disney+.

Ocena Civil.pl: 85%

Ocena: 55 Fear the Walking Dead (Season: 7)

Siódmy (i już wiadomo, że przedostatni) serial spin-offu "The Walking Dead" opiera się na wątku podwójnie post apokaliptycznym, z racji tego że główni bohaterowie walczą nie tylko z epidemią Zombie, ale również ze skażeniem radioaktywnym. W stosunku do poprzedniego sezonu niewiele zmieniła się główna obsada, twórcy nie wprowadzili żadnego nowego aktora do "czołówki".

"Fear the Walking Dead" od samego początku miał trudniej, niż oryginalny format (który debiutował 2010), doskwierała mu stosunkowo mała popularność i gorsze oceny. Mimo to, seria ma się zakończyć dopiero na ósmym (którego emisja się już rozpoczęła) sezonie. Oceniana seria niestety raczej dokłada kamyczków do ogródka dla antyfanów tego serialu. Zarysowana linia fabularna od samego początku nie zbyt angażuje widza i to się moim zdaniem nie zmienia aż do finałowego odcinka. Ok, "The Walking Dead" też miał przynajmniej kilka słabych odcinków, jednak ostatni, finałowy sezon (którego recenzja zapewne też się wkrótce pojawi) pokazał, że serial ten słusznie od lat zaliczany jest do światowego kanonu najlepszych show telewizyjnych. Z "Fear The Walking Dead" jest zupełnie inaczej, w siódmym sezonie nie ma ani jednego dobrze ocenionego przez widzów odcinka (wg IMDb), za to powtarzają się oceny między 5 a 6 oczek (w skali do 10). I oceny te mówią w zasadzie wszystko, bo oglądając wszystkie szesnaście odcinków odczuwa się, że scenarzyści nie mieli dobrego pomysłu na tę serię. Przeciętna fabuła + brak wprowadzenia nowych postaci do głównej obsady spowodowały, że sezon po prostu nie porywa, coraz bardziej oddalając się jakością od swojego popularnego pierwowzoru. Ciekawe czy ósma seria podniesie poprzeczkę, jednak patrząc po ocenie pierwszych jej odcinków, to można wątpić.

Ocena Civil.pl: 55%

Ocena: 89 The Last of Us (Season: 1)

Serial produkcji HBO, oparty na grze o tym samym tytule z 2013 roku, który zadebiutował 16 stycznia, zaś ostatni (dziewiąty) miał premierę 12 marca 2023 roku. "The Last of Us" opowiada o postapokaliptycznym świecie, zniszczonym przez epidemię grzyba zamieniającego ludzi w stworzenia podobne do zombie. W tymże świecie, przemytnik o imieniu Joel (Pedro Pascal) podejmuje się eskortowania przez terytorium USA, dziewczyny o imieniu Ellie (Bella Ramsey) odpornej na działanie grzyba, której organizm może posłużyć ludzkości do wyprodukowania leku.

Serial składa się z dziewięciu odcinków o różnej długości (od 43 minut do 81). "The Last of Us" z miejsca stało się serialowym hitem, bijąc rekordy popularności (np. w IMDb produkcja ma już 342 tysiące głosów i średnią ocenę 8.9/10, gdzie np. spin-off "Fear the Walking Dead" po 8 latach nazbierał tychże głosów ledwie 133 tysiące) i tworząc kolejny wielki format traktujący o końcu świata. Wspomniałem o "Fear the Walking Dead", jednak "The Last of Us" jest porównywane nie ze spin-offem, tylko z oryginalnym "The Walking Dead", emitowanym w latach 2010-2022. W tym starciu "tytanów" seriali traktujących o żywiącymi się ludźmi trupami, jasne jest że produkcja HBO wygrywa świeżością. Moim zdaniem prezentuje się także lepiej wizualnie a sama formuła skupiona na dwóch postaciach z mocnymi akcentami aktorów drugoplanowych bardziej pasuje do tego rodzaju formatu. "The Last of Us" oczywiście jest jest bez wad, odcinki są nierówne, niektóre elektryzują niesamowitą dozą akcji, a inne miejscami usypiają. Jednak całość przekonuje do siebie i wysokie noty są jak najbardziej uzasadnione. Na ten moment nie wiadomo czy serial będzie kontynuowany, a jeżeli tak to w jakiej formie. Oczywiście HBO łatwo nie odpuści takiej kury znoszącej złote jajka, ale póki co konkretów brak.

Ocena Civil.pl: 89%

Pokaż wszystkie Następna strona »

W sumie: 30 filmów/seriali