serial dramatyczny

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: serial dramatyczny

Ocena: 70 The Watcher (Season: 1) (Obserwator)

Serial oryginalny Netflixa z 2022 roku. Para w średnim wieku Nora (Naomi Watts) i Dean (Bobby Cannavale) Brannock zadłużają się po uszy, by nabyć okazały dom w miejscowości Westfield w stanie New Jersey (nieopodal Nowego Jorku), a następnie w nim zamieszkać razem ze swoimi nastoletnimi dziećmi. Wkrótce po przeprowadzce, Brannockowie poznają swoich podstarzałych sąsiadów o bardzo dziwnych upodobaniach. Otrzymują także list od tytułowego Obserwatora, zawierający pogróżki. Otrzymany anonim popycha głównych bohaterów do walki o bezpieczeństwo swoje i dzieci, a przede wszystkim do ustalenia tożsamości zagrażającej im osoby. W serialu występuje między innymi: Mia Farrow, Jennifer Coolidge czy Christopher McDonald.

Pierwotnie "The Watcher" miał być miniserialem, o dosyć niecodziennej liczbie odcinków – wynoszącym siedem. W listopadzie 2022 roku zdecydowano jednak się kontynuować ten format i stworzyć nowy sezon, którego premiera miałaby się odbyć dopiero w 2025 roku. Pierwszy sezon otrzymał dosyć przeciętne oceny od widzów: 6.5/10 (w IMDb) plasując się daleko w tyle za wieloma innymi produkcjami Netflixa. Twórca serialu, Ryan Murphy bazował (luźno) na prawdziwej historii, opisanej w 2018 roku, oznacza to, że w przeciwieństwie do wielu innych produkcji Murphy'ego w "The Watcher" nie ma zjawisk paranormalnych. Moim zdaniem ten serial miał naprawdę duży potencjał stać się hitem, głównie za sprawą świetnej obsady. Pierwsze odcinki mocno intrygują, jednak w kolejnych widać, że twórcom zabrakło nieco dobrych pomysłów, by tę historię "podkręcić". Mogło być lepiej, jednak i tak "The Watcher" to dosyć dobra pozycja dla fanów horrorów.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 81 Poker Face (Season: 1) (Pokerowa twarz)

Serial kryminalny z motywem tzw. "odwróconej tajemnicy" polega na tym, że widz na początku dowiaduje się kto zabił (i dlaczego) a następnie obserwuje samo śledztwo, mające za zadanie udowodnienie winy sprawcy. Format ten spopularyzował serial "Columbo" (produkowany przez kilka dekad, od późnych lat 60-tych do początku XXI wieku), w którym genialny Peter Falk, w swoim unikalnym stylu, rozwiązywał skomplikowane sprawy morderstw. Serial z 2023 roku pt. "Poker Face", jawnie nawiązuje do kultowej produkcji sprzed już od "intra", w którym napisy początkowe są stylizowane tak samo jak "Columbo". Tożsamy jest również motyw odwróconej tajemnicy oraz przynajmniej kilka motywów morderstw i sposobów zapewnienia sobie alibi. Kilka słów o fabule: główna bohaterka Charlie Cale (Natasha Lyonne) musi ukrywać się przed pałającym zemstą magnatem branży hazardowej (Ron Perlman) oraz jego cynglem o imieniu Cliff (Benjamin Bratt). Kobieta pozostaje w nieustannym ruchu, podejmując się drobnych prac na terenie całych Stanów Zjednoczonych, przy okazji rozwiązując kolejne sprawy morderstw, na które przypadkiem natrafia. Jej tajną bronią jest umiejętność wykrywania kłamstw.

Pierwszy sezon (a już wiadomo, że powstanie drugi) był emitowany w USA zimą tego roku, w Polsce serial zadebiutował na platformie ShowSkytime (późnym latem), gdzie kolejno emitowano co piątek kolejne odcinki (a było ich dziesięć). Silną stroną produkcji jest tzw. gościnna obsada, podobnie jak w Columbo, w każdym kolejnym odcinku występowali inni aktorzy, np. Nick Nolte, Chloë Sevigny, Joseph Gordon-Levitt czy Adrien Brody. Drugi mocny argument za tym serialem: to próba wskrzeszenia przynajmniej części elementów kultowego "Columbo". Niemniej są i "gorsze" strony, przede wszystkim spora nierówność odcinków: niektóre z nich są naprawdę świetnie pomyślane a inne (np. "The Future of the Sport") już niekoniecznie. Tutaj trzeba dodać, że podobnym problemem mierzył się i sam format "Columbo', któremu też zdarzały się (na przestrzeni lat) po prostu słabe epizody. Całość jednak robi naprawdę pozytywne wrażenie, co w pewien sposób znalazło pokrycie wśród widzów, oceniających ten serial na 7.9/10 w IMDb, co na dzisiejsze standardy należy uznać za wynik raczej dobry (nawet dobry plus). Moim zdaniem "Poker Face" to po prostu dobry serial kryminalny, szczególnie do polecenia dla osób, które przed laty fascynowały się kolejnymi śledztwami porucznika Columbo.

Ocena Civil.pl: 81%

Ocena: 82 Tom Clancy's Jack Ryan (Season: 4)

Czwarty (i niestety ostatni) sezon "Jacka Ryana" zadebiutował pół roku po premierze poprzedniego sezonu. Wszystkie sześć odcinków zostało wypuszczonych na platformie Amazon Prime Video między 30 czerwca a 14 lipca 2023. W ostatnim sezonie, tytułowy Jack Ryan (John Krasinski) pełni obowiązki wiceszefa CIA, podczas gdy Elizabeth Wright (Betty Gabriel) przewodniczy tej agencji. Ryan znajduje niepokojące dokumenty dotyczące tajnych operacji poprzedniego dyrektora CIA, co wciąga go i jego otoczenie w niebezpieczną grę z motywem międzynarodowego spisku wymierzonego przeciwko USA. Akcja ostatniej części ma miejsce między innymi w Meksyku, Chorwacji czy Myanmarze. Do obsady powróciła Abby Cornish, dodano do niej również między innymi Michael Peñę oraz Zuleikhę Robinson.

Powiedzieć, że ten sezon trzyma poziom pozostałych to jakby nic nie powiedzieć. W sześciu odcinkach (trwających około godzinę każdy) zawarto potężną ilość scen akcji w iście szpiegowskiej rozgrywce pomiędzy zdeterminowanymi agentami CIA a światem przestępczym. Rozmach tej produkcji przywodzi na myśl wysokobudżetowe filmy akcji w dobrym wydaniu. Jedyny minus, to fakt że zdecydowano się zakończyć produkcję 6 odcinkowym sezonem, podczas gdy każda poprzednia seria liczyła ich 8. Ten skrót nie wyszedł na dobre, bo zbyt szybko moim zdaniem doszło do konkluzji, a rozkręcają się z odcinka na odcinek fabuła aż się prosiła, by to jeszcze jakoś pociągnąć dalej. "Jack Ryan" to bardzo solidny punkt w ofercie Amazona, pozostaje mieć nadzieję, że ten gigant VOD w najbliższym czasie wypuści równie dobry serial osadzony w podobnym klimacie.

Ocena Civil.pl: 82%

Ocena: 55 Sortownia (Season: 1)

Ośmioodcinkowa produkcja własna Canal+, której akcja ma miejsce w jednym z warszawskich szpitali. Dr Jacek Woliński (Andrzej Chyra) pracuje na szpitalnym oddziale ratunkowym, gdzie trafiają różne, także najcięższe przypadki. Z pozoru dobry i opanowany lekarz, skrywa jednak bolesną tajemnicę, rzutującą na jego pracę i podejście do pacjentów. Ważne role w tym serialu grają: Natalia Jędruś, Olga Gołdys oraz Jaśmina Polak.

"Sortownia" stara się być serialem, do jakich przyzwyczaił swoich widzów Canal+. Jest mrocznie, bezkompromisowo i bardzo wyraziście. Nawet piękniejącą z roku na rok Warszawę udało się pokazać w bardzo niekorzystny sposób, aby zbudować odpowiednie napięcie. Jednak mimo to, serial się nie spodobał widzom (ocena w okolicach 5.7/10 na Filmwebie). Nie spodobał się i moim zdaniem słusznie. O ile Andrzej Chyra to świetny fachowiec i zagrał bardzo dobrze, tak partnerujące mu na ekranie aktorki wypadły o wiele mniej przekonująco. Nie ten aspekt jednak tutaj jest najgorszy. Serial ma kiepski scenariusz, w którym wątki kryminalne i medyczne spadają nieco na dalszy plan, zamiast tego oglądamy młodzieżowe imprezy czy niezbyt przemyślane dialogi, niewnoszące za wiele do fabuły. W tym serialu panuje chaos, tak jakby scenarzyści nie do końca potrafili swoje pomysły spleść z fabułą, tak by powstała z tego spójna całość. W rezultacie, zamiast mrocznego kryminału, powstał misz-masz o mocno dyskusyjnej jakości, a co gorsza im dalej w las (choć serial trwa ledwie osiem odcinków) tym tutaj było gorzej. Szkoda.

Ocena Civil.pl: 55%

Ocena: 80 Tom Clancy's Jack Ryan (Season: 3)

Trzecia część serialu "Tom Clancy's Jack Ryan" zadebiutowała na platformie Amazon 21 grudnia 2022 roku, czyli nieco ponad ... 3 lata po premierze drugiego sezonu. Żeby było jeszcze ciekawiej, czwarty i ostatni sezon zadebiutował pół roku później i w przeciwieństwie do pozostałych, wypuszczany jest na raty, w tygodniowych odstępach. Na szczęście chaotyczna chronologia wydań, to w zasadzie jedyna większa wada tej produkcji. Akcja sezonu trzeciego ma miejsce w Europie, a głównym teatrem wydarzeń są Czechy oraz Rosja. W stolicy tego pierwszego kraju, nowa pani prezydent Alena Kovac (Nina Hoss) jest świadkiem zabójstwa ministra obrony Rosji. Wydarzenie to zapoczątkowuje serię wydarzeń, których końcem może być wybuch trzeciej wojny światowej. Jack Ryan (John Krasinski), wraz z sojusznikami, stara się za wszelką cenę ocalić kruchy pokój pomiędzy mocarstwami. Oprócz wspomnianej Hoss, do głównej obsady tego sezonu dołączają także: James Cosmo oraz Betty Gabriel.

Serial składa się z ośmiu odcinków, które mają dosyć równy, wysoki poziom. To co rzuca się przede wszystkim w oczy, to filmowy rozmach oraz masa dynamicznych scen, których nie powstydziłyby się film akcji, nawet te z większym budżetem. Zadbano do pewnego stopnia o realizm, bo na lokacje wybrano realne obiekty (oczywiście widziane z zewnątrz), takie jak choćby Ambasada USA w Pradze. Jednak wątek prezydent Czech z realiami już ma bardzo niewiele wspólnego. Serial wciąga, za sprawą chociażby sprytnie zrobionych cliffhangerów, ale głównie dzięki temu, że "Tom Clancy's Jack Ryan" to pozycja robiona przez profesjonalistów światowego kina, którzy wiedzą jak zapewnić rozrywkę na wysokim poziomie. Według mnie serial ten to pozycja obowiązkowa dla fanów takich formatów jak chociażby "Homeland", ale nie tylko.

Ocena Civil.pl: 80%

Pokaż wszystkie Następna strona »

W sumie: 31 filmów/seriali