Betty Gabriel

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: Betty Gabriel

Ocena: 82 Tom Clancy's Jack Ryan (Season: 4)

Czwarty (i niestety ostatni) sezon "Jacka Ryana" zadebiutował pół roku po premierze poprzedniego sezonu. Wszystkie sześć odcinków zostało wypuszczonych na platformie Amazon Prime Video między 30 czerwca a 14 lipca 2023. W ostatnim sezonie, tytułowy Jack Ryan (John Krasinski) pełni obowiązki wiceszefa CIA, podczas gdy Elizabeth Wright (Betty Gabriel) przewodniczy tej agencji. Ryan znajduje niepokojące dokumenty dotyczące tajnych operacji poprzedniego dyrektora CIA, co wciąga go i jego otoczenie w niebezpieczną grę z motywem międzynarodowego spisku wymierzonego przeciwko USA. Akcja ostatniej części ma miejsce między innymi w Meksyku, Chorwacji czy Myanmarze. Do obsady powróciła Abby Cornish, dodano do niej również między innymi Michael Peñę oraz Zuleikhę Robinson.

Powiedzieć, że ten sezon trzyma poziom pozostałych to jakby nic nie powiedzieć. W sześciu odcinkach (trwających około godzinę każdy) zawarto potężną ilość scen akcji w iście szpiegowskiej rozgrywce pomiędzy zdeterminowanymi agentami CIA a światem przestępczym. Rozmach tej produkcji przywodzi na myśl wysokobudżetowe filmy akcji w dobrym wydaniu. Jedyny minus, to fakt że zdecydowano się zakończyć produkcję 6 odcinkowym sezonem, podczas gdy każda poprzednia seria liczyła ich 8. Ten skrót nie wyszedł na dobre, bo zbyt szybko moim zdaniem doszło do konkluzji, a rozkręcają się z odcinka na odcinek fabuła aż się prosiła, by to jeszcze jakoś pociągnąć dalej. "Jack Ryan" to bardzo solidny punkt w ofercie Amazona, pozostaje mieć nadzieję, że ten gigant VOD w najbliższym czasie wypuści równie dobry serial osadzony w podobnym klimacie.

Ocena Civil.pl: 82%

Ocena: 80 Tom Clancy's Jack Ryan (Season: 3)

Trzecia część serialu "Tom Clancy's Jack Ryan" zadebiutowała na platformie Amazon 21 grudnia 2022 roku, czyli nieco ponad ... 3 lata po premierze drugiego sezonu. Żeby było jeszcze ciekawiej, czwarty i ostatni sezon zadebiutował pół roku później i w przeciwieństwie do pozostałych, wypuszczany jest na raty, w tygodniowych odstępach. Na szczęście chaotyczna chronologia wydań, to w zasadzie jedyna większa wada tej produkcji. Akcja sezonu trzeciego ma miejsce w Europie, a głównym teatrem wydarzeń są Czechy oraz Rosja. W stolicy tego pierwszego kraju, nowa pani prezydent Alena Kovac (Nina Hoss) jest świadkiem zabójstwa ministra obrony Rosji. Wydarzenie to zapoczątkowuje serię wydarzeń, których końcem może być wybuch trzeciej wojny światowej. Jack Ryan (John Krasinski), wraz z sojusznikami, stara się za wszelką cenę ocalić kruchy pokój pomiędzy mocarstwami. Oprócz wspomnianej Hoss, do głównej obsady tego sezonu dołączają także: James Cosmo oraz Betty Gabriel.

Serial składa się z ośmiu odcinków, które mają dosyć równy, wysoki poziom. To co rzuca się przede wszystkim w oczy, to filmowy rozmach oraz masa dynamicznych scen, których nie powstydziłyby się film akcji, nawet te z większym budżetem. Zadbano do pewnego stopnia o realizm, bo na lokacje wybrano realne obiekty (oczywiście widziane z zewnątrz), takie jak choćby Ambasada USA w Pradze. Jednak wątek prezydent Czech z realiami już ma bardzo niewiele wspólnego. Serial wciąga, za sprawą chociażby sprytnie zrobionych cliffhangerów, ale głównie dzięki temu, że "Tom Clancy's Jack Ryan" to pozycja robiona przez profesjonalistów światowego kina, którzy wiedzą jak zapewnić rozrywkę na wysokim poziomie. Według mnie serial ten to pozycja obowiązkowa dla fanów takich formatów jak chociażby "Homeland", ale nie tylko.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 50 Unfriended: Dark Web (Unfriended: Usuń znajomego)

Sequel wydanego w 2014 roku filmu "Unfriended opowiada nową historię, ale nie zmieniło się podstawowe założenie, akcja całego filmu ma miejsce na ekranie komputera. Matias (Colin Woodell) przywłaszcza sobie laptopa należącego do niejakiej Norah C. IV., chłopak po zalogowaniu się na urządzeniu, zagaduje do swojej dziewczyny, głuchoniemej Amayi oraz do swoich przyjaciół, z którymi urządza sobie wieczór gier na Skype. Wkrótce jednak podprowadzony laptop zaczyna się zawieszać, czego powodem jest zapchany dysk twardy przez kilkadziesiąt filmów z podejrzaną zawartością. Chwilę później z Matiasem na Facebooku kontaktuje się prawowity właściciel komputera i żąda jego zwrotu. Matias orientuje się, że za zawarte w laptopie filmy ktoś chce zapłacić ponad 10 mln dolarów w BitCoinach, postanawia przejąć pieniądze i tym samym wplątuje się w niebezpieczną grę, z Dark Webem w tle.

Oryginalny Unfriended z 2014 roku wypada dużo lepiej niż sequel. W "Unfriended: Dark Web" (w polskiej wersji przetłumaczono ten tytuł na kuriozalne "usuń znajomego") wiele rzeczy brakuje. O ile w "jedynce" motyw mszczącej się z zaświatów, zaszczutej dziewczyny był mocno wciągający, tak w "Dark Web", gdzie antagonistami są członkowie "nielegalnego Internetu" brakuje napięcia. Kolejny problem to mocno naciągana fabuła i niestety bijący po oczach brak pomysłu na ten film. Przełożyło się to wszystko na wynik finansowy, bo choć obie części kosztowały po 1 mln dolarów każda, tak jedynka przyniosła ponad 64 mln przychodu a dwójka nieco ponad 16 mln. Film jednak otrzymał podobne oceny od krytyków jak część pierwsza (60% pozytywnych recenzji, na ponad 100 napisanych). Na tę chwilę nie jest pewne czy powstanie część trzecia, ale jeżeli seria będzie kontynuowana, to przydałoby się jakby scenarzyści wymyślili nieco lepszą fabułę. Bo sam format ma potencjał.

Ocena Civil.pl: 50%

W sumie: 3 filmów/seriali