Poker Face (Season: 1) (Pokerowa twarz)
Serial kryminalny z motywem tzw. "odwróconej tajemnicy" polega na tym, że widz na początku dowiaduje się kto zabił (i dlaczego) a następnie obserwuje samo śledztwo, mające za zadanie udowodnienie winy sprawcy. Format ten spopularyzował serial "Columbo" (produkowany przez kilka dekad, od późnych lat 60-tych do początku XXI wieku), w którym genialny Peter Falk, w swoim unikalnym stylu, rozwiązywał skomplikowane sprawy morderstw. Serial z 2023 roku pt. "Poker Face", jawnie nawiązuje do kultowej produkcji sprzed już od "intra", w którym napisy początkowe są stylizowane tak samo jak "Columbo". Tożsamy jest również motyw odwróconej tajemnicy oraz przynajmniej kilka motywów morderstw i sposobów zapewnienia sobie alibi. Kilka słów o fabule: główna bohaterka Charlie Cale (Natasha Lyonne) musi ukrywać się przed pałającym zemstą magnatem branży hazardowej (Ron Perlman) oraz jego cynglem o imieniu Cliff (Benjamin Bratt). Kobieta pozostaje w nieustannym ruchu, podejmując się drobnych prac na terenie całych Stanów Zjednoczonych, przy okazji rozwiązując kolejne sprawy morderstw, na które przypadkiem natrafia. Jej tajną bronią jest umiejętność wykrywania kłamstw.
Pierwszy sezon (a już wiadomo, że powstanie drugi) był emitowany w USA zimą tego roku, w Polsce serial zadebiutował na platformie ShowSkytime (późnym latem), gdzie kolejno emitowano co piątek kolejne odcinki (a było ich dziesięć). Silną stroną produkcji jest tzw. gościnna obsada, podobnie jak w Columbo, w każdym kolejnym odcinku występowali inni aktorzy, np. Nick Nolte, Chloë Sevigny, Joseph Gordon-Levitt czy Adrien Brody. Drugi mocny argument za tym serialem: to próba wskrzeszenia przynajmniej części elementów kultowego "Columbo". Niemniej są i "gorsze" strony, przede wszystkim spora nierówność odcinków: niektóre z nich są naprawdę świetnie pomyślane a inne (np. "The Future of the Sport") już niekoniecznie. Tutaj trzeba dodać, że podobnym problemem mierzył się i sam format "Columbo', któremu też zdarzały się (na przestrzeni lat) po prostu słabe epizody. Całość jednak robi naprawdę pozytywne wrażenie, co w pewien sposób znalazło pokrycie wśród widzów, oceniających ten serial na 7.9/10 w IMDb, co na dzisiejsze standardy należy uznać za wynik raczej dobry (nawet dobry plus). Moim zdaniem "Poker Face" to po prostu dobry serial kryminalny, szczególnie do polecenia dla osób, które przed laty fascynowały się kolejnymi śledztwami porucznika Columbo.
Ocena Civil.pl: 81%
See How They Run (Jak oni kręcą)
"See How They Run" to brytyjsko-amerykański kryminał z elementami komedii, osadzony w Londynie w 1953 roku. Podczas imprezy z okazji wystawienia setny raz sztuki Agathy Christie pt. "Pułapka na myszy", ekipa teatralna oraz zatrudniony do ekranizacji sztuki reżyser Leo Köpernick (Adrien Brody) świętują. Reżyser upija się, a wkrótce zostaje znaleziony martwy na scenie z rozbitą głową. Sprawę zabójstwa bada inspektor Stoppard (Sam Rockwell), któremu przydzielona zostaje młoda policjantka w stopniu Constable'a (najniższy stopień w brytyjskiej policji) o nazwisku Stalker (Saoirse Ronan). Sprawa komplikuje się, kiedy okazuje się że denat był niewygodnym człowiekiem i miał wielu wrogów.
Film miał premierę kinową we wrześniu 2022 roku i zarobił 22 mln dolarów przy dobrych ocenach od widzów (6.5/10 w IMDb na około 43 tysiące not) i jeszcze lepszych od krytyków (75% pozytywnych opinii w Rotten Tomatoes). Kryminał ten trzeba oglądać dosyć uważnie, ze względu na sporą liczbę postaci i wiele smaczków typowych dla kinematografii brytyjskiej. Starano się oddać realia powojennego Londynu oraz maksymalnie ubarwić postacie (co się udało), jednak sama fabuła niezbyt porywa. "See How They Run" brakuje nieco dreszczyku i zaangażowania widza w zagadkę. W rezultacie powstał kryminał dostosowany pod konkretne gusta. Może to i dobrze, bo w natłoku zbyt prostych filmów, ważne są jeszcze te bardziej ambitne, z drugiej jednak strony, trochę przegięto tutaj w drugą stronę. Warta uwagi jest kolejna świetna rola Adriena Brody, który po raz kolejny udowadnia jak dobrze potrafi grać. Film dostępny jest w Polsce w ramach abonamentu Disney+.
Ocena Civil.pl: 65%
The Experiment
The Experiment to remake niemieckiego filmu o tym samym tytule. Organizacja współpracująca z rządem USA chce przeprowadzić eksperyment socjologiczny - zamknąć w więzieniu wybraną w testach grupę osób, która w przeszłości nie odsiadywała wyroków i nie była karana. Przez 14 dni, podzieleni na więźniów i strażników wybrani w testach ludzie mają wcielić się w swoje role. Nagrodą jest 14 tysięcy dolarów - dla każdego uczestnika.
Travis (Adrien Brody) to pacyfista, który decyduje się na udział w eksperymencie po to by zarobić pieniądze i dołączyć do swojej dziewczyny, która przebywa w Indiach. W więzieniu wciela się w więźnia. Barris (Forest Whitaker) to stary kawaler, mieszkający z mamą, który również potrzebuje pieniędzy, w więzieniu wciela się w rolę strażnika. Ta dwójka zadecyduje o postawie zarówno więźniów i strażników. Wbrew intuicjom, w odosobnionej placówce dojdzie bardzo szybko do sporów a zasada "zero przemocy" narzucona przez organizatorów testów zostanie złamana. Obcy sobie ludzie osadzeni w nowym rolach społecznych z dnia na dzień zmienią swoje dotychczasowe postawy co doprowadzi do eskalacji przemocy...
The Experiment to bardzo przyzwoity thriller, dobrze zagrany. Smaczku dodaje fakt, że za scenariusz jak i reżyserię odpowiada specjalista od kina więziennego Paul Scheuring (reżyser i scenarzysta serialu Prison Break). Warto zobaczyć ten obraz.
Ocena Civil.pl: 80%