Forest Whitaker

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: Forest Whitaker

Ocena: 59 Taken 3

Trzecia część trylogii napisanej i wyprodukowanej przez Luca Bessona. Po Paryżu i Stambule akcja przenosi się do USA, konkretnie do Los Angeles, w którym mieszka Bryan Mills (Liam Neeson), jego była żona Lenore (Famke Janssen) oraz córka Kim (Maggie Grace). Bryan zostaje oskarżony o zabójstwo swojej byłej żony i musi dowieść swojej niewinności nim zaaresztuje go policja dowodzona przez Francka Dotzlera (Forest Whitaker). Antagonistami w tej części są: były żołnierz Specnazu – niejaki Malankov (w tej roli jakże paskudny Sam Spruell) oraz Stuart St John (w tej roli Dougray Scott, aktor stworzony do grania czarnych charakterów, znany szerzej z drugiej części "Mission Impossible").

Niestety "trójka" jest sporo słabsza od pozostałych dwóch części. Nie pod względem finansowym, ponieważ przy budżecie 48 mln dolarów film zarobił na tę chwilę prawie 280, ale w warstwie fabularnej. Osadzenie akcji w banalnym Los Angeles, gdzie kręconych jest cała masa filmów akcji, mogło tylko zaszkodzić. Powielanie zgranych schematów kina akcji też nie pomogło. Otrzymujemy produkt wtórny, przewidywalny, wręcz nieoryginalny. To trochę tak jakby Luc Besson założył w ciemno, iż niezależnie od poziomu, widzowie i tak przyjdą do kin, co zapewni komercyjny sukces. Założenie okazało się prawdziwe, ale krytycy nie wybaczyli Francuzowi takiego rozumowania. "Taken 3" na Rotten Tomatoes otrzymał ZALEDWIE 10% pozytywnych ocen. Trochę szkoda, iż kultowa seria zapoczątkowana w 2008 roku kończy w tak mizernym stylu.

Ocena Civil.pl: 59%

Ocena: 60 The Last Stand

Film akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli szeryfa malutkiej miejscowości na granicy amerykańsko-meksykańskiej, który wraz z trójką swoich współpracowników próbuje udaremnić ucieczkę do Meksyku bossa kartelu narkotykowego (Eduardo Noriega). Boss zwiewa w Las Vegas z konwoju dowodzonego przez agenta Bannistera (Forest Whitaker) a następnie kieruje się na południe samochodem marki Chevrolet Corvette C6 ZR1, do kanionu nad którym jego współpracownicy dowodzeni przez niejakiego Burrela (Peter Stormare) wybudowali ... most. Przed kanionem znajduje się miasteczko, w którym to wspomniany już szeryf o imieniu Ray urządza blokadę i walczy z całą hordą gangsterów a następnie ściga się z bossem narkotykowym.

Bardzo dynamiczny film, za stosunkowo małe pieniądze (ledwie 30 mln dolarów), jednak z nieciekawym wynikiem finansowym (48 mln). Pierwsza produkcja po prawie 10 latach, w której to Arnie znowu zagrał główną rolę w swoim starym stylu. Austriak miał kilka lat przerwy, kiedy to zajmował się polityką, wystąpił co prawda w epizodach w serii "The Expendables" (w pierwszej części ledwie co się pokazał, w drugiej już zaznaczył dobitnie swoją obecność), ale "The Last Stand" to pierwszy film, w którym po przerwie zagrał główną rolę. Film ten to taka prosta "akcyjka", bez żadnego "wow", jednak ogląda się to wszystko bardzo przyjemnie, ponieważ cały czas się coś dzieje na ekranie.

Ocena Civil.pl: 60%

Ocena: 70 Catch .44

Tes (Malin Akerman) oraz jej zespół składający się z dwóch dziewczyn: Kary (Nikki Reed) oraz Dawn (Deborah Ann Woll) trudnią się przestępczym fachem. Otrzymują od szefa Mela (Bruce Willis) z pozoru proste zadanie: przechwycić narkotyki z pewnej jadłodajni zlokalizowanej na uboczu niezbyt uczęszczanej drogi. Na miejscu okazuje się, iż zamiast narkotyków czyha na nie pułapka oraz uzbrojeni inni pracownicy Mela, w tym Ronny (Forest Whitaker), który snuje przed Tes irracjonalne scenariusze ... podczas strzelaniny.

Film ten został bardzo źle oceniony, ponieważ zdaje się podrabiać produkcje Quentina Tarrantino, analogii jest sporo: przegadane sceny, długie opowieści w scenach w których powinna być dynamiczna akcja oraz zespół 3 dziewczyn, niemalże żywcem kopiujący schemat z "Death Proof" (3 dziewczyny + auto). Mimo to uważam, iż dobra obsada oraz dobre wykonanie - czyni z Catch .44 film dobry. Nie tylko da się obejrzeć, może się nawet to podobać!

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 80 The Experiment

The Experiment to remake niemieckiego filmu o tym samym tytule. Organizacja współpracująca z rządem USA chce przeprowadzić eksperyment socjologiczny - zamknąć w więzieniu wybraną w testach grupę osób, która w przeszłości nie odsiadywała wyroków i nie była karana. Przez 14 dni, podzieleni na więźniów i strażników wybrani w testach ludzie mają wcielić się w swoje role. Nagrodą jest 14 tysięcy dolarów - dla każdego uczestnika.

Travis (Adrien Brody) to pacyfista, który decyduje się na udział w eksperymencie po to by zarobić pieniądze i dołączyć do swojej dziewczyny, która przebywa w Indiach. W więzieniu wciela się w więźnia. Barris (Forest Whitaker) to stary kawaler, mieszkający z mamą, który również potrzebuje pieniędzy, w więzieniu wciela się w rolę strażnika. Ta dwójka zadecyduje o postawie zarówno więźniów i strażników. Wbrew intuicjom, w odosobnionej placówce dojdzie bardzo szybko do sporów a zasada "zero przemocy" narzucona przez organizatorów testów zostanie złamana. Obcy sobie ludzie osadzeni w nowym rolach społecznych z dnia na dzień zmienią swoje dotychczasowe postawy co doprowadzi do eskalacji przemocy...

The Experiment to bardzo przyzwoity thriller, dobrze zagrany. Smaczku dodaje fakt, że za scenariusz jak i reżyserię odpowiada specjalista od kina więziennego Paul Scheuring (reżyser i scenarzysta serialu Prison Break). Warto zobaczyć ten obraz.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 70 Vantage Point

Wczoraj obejrzałem film Vantage Point. Opowieść o fikcyjnym zamachu na fikcyjnego prezydenta USA w Hiszpania.

Vantage Point przedstawia jedno wydarzenie widziane z perspektywy kilku osób. Wszystko zostało tak zmontowane, iż widz ogląda na początku to samo (wydarzenia sprzed zamachu jak i chwilę po nim) z perspektyw kilku osób. Akcja zaczyna się dopiero w drugiej części filmu. Powiem szczerze, iż film może nie jest jakoś diabelnie intrygujący ale da się go obejrzeć z przyjemnością.

Ocena Civil.pl: 70%

W sumie: 5 filmów/seriali