Ocena: 80 The Experiment

The Experiment to remake niemieckiego filmu o tym samym tytule. Organizacja współpracująca z rządem USA chce przeprowadzić eksperyment socjologiczny - zamknąć w więzieniu wybraną w testach grupę osób, która w przeszłości nie odsiadywała wyroków i nie była karana. Przez 14 dni, podzieleni na więźniów i strażników wybrani w testach ludzie mają wcielić się w swoje role. Nagrodą jest 14 tysięcy dolarów - dla każdego uczestnika.

Travis (Adrien Brody) to pacyfista, który decyduje się na udział w eksperymencie po to by zarobić pieniądze i dołączyć do swojej dziewczyny, która przebywa w Indiach. W więzieniu wciela się w więźnia. Barris (Forest Whitaker) to stary kawaler, mieszkający z mamą, który również potrzebuje pieniędzy, w więzieniu wciela się w rolę strażnika. Ta dwójka zadecyduje o postawie zarówno więźniów i strażników. Wbrew intuicjom, w odosobnionej placówce dojdzie bardzo szybko do sporów a zasada "zero przemocy" narzucona przez organizatorów testów zostanie złamana. Obcy sobie ludzie osadzeni w nowym rolach społecznych z dnia na dzień zmienią swoje dotychczasowe postawy co doprowadzi do eskalacji przemocy...

The Experiment to bardzo przyzwoity thriller, dobrze zagrany. Smaczku dodaje fakt, że za scenariusz jak i reżyserię odpowiada specjalista od kina więziennego Paul Scheuring (reżyser i scenarzysta serialu Prison Break). Warto zobaczyć ten obraz.

Ocena Civil.pl: 80%

Dane dotyczące filmu

  • Rok produkcji: 2010
  • Gatunek: Drama, Thriller
  • Czas trwania: 1 h 36 min
  • Ocena według IMDb (w momencie publikacji recenzji): 6.30