serial kryminalny

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: serial kryminalny

Ocena: 82 Only Murders in the Building (Season: 3) (Zbrodnie po sąsiedzku)

Trzeci sezon "Only Murders in the Building" był emitowany od sierpnia do października 2023 roku i podobnie jak poprzednie składał się z 10 odcinków. W tym sezonie trio "detektywów" (granych rzecz jasna przez Selenę Gomez, Stevena Martina i Martina Shorta) wyjaśniało sprawę śmierci aktora – Bena Glenroya (w tej roli Paul Rudd), który miał zagrać w przedstawieniu na Broadwayu reżyserowanym przez Olivera. Główną obsadę trzeciego sezonu wzbogaciła także sama Meryl Streep wcielająca się w rolę aktorki o imieniu Loretta

Oryginalnie serial należy do amerykańskiej sieci Hulu, ale z racji tego że operator ten działa tylko w USA, to prawa do międzynarodowej emisji posiada Disney+. Trzeci sezon dalej trzyma wysoką jakość, jednak nie był wolny od wad, którymi były bez wątpienia pierwsze odcinki, niżej ocenione (np. w IMDb) i niezbyt oddające esencję tej produkcji. Na szczęście później było już dużo lepiej i twórcom udało się zachować niepowtarzalny klimat tego serialu. Zabawne dialogi, świetna gra aktorska czy fabularna intryga dalej pozwalały dobrze się bawić podczas oglądania tego sezonu. I ta zabawa będzie trwała dalej, ponieważ w październiku zdecydowano o wyprodukowaniu kolejnej, czwartej już serii. Na pewno przed twórcami będzie stało spore wyzwanie, by w kolejnych odcinkach utrzymać wypracowaną renomę a także zaproponować nowe fabularne pomysły. Póki co, warto zauważyć, że "Only Murders in the Building" to wciąż dobrze zrobiony serial, wyróżniający w gąszczu innych produkcji.

Ocena Civil.pl: 82%

Ocena: 81 Poker Face (Season: 1) (Pokerowa twarz)

Serial kryminalny z motywem tzw. "odwróconej tajemnicy" polega na tym, że widz na początku dowiaduje się kto zabił (i dlaczego) a następnie obserwuje samo śledztwo, mające za zadanie udowodnienie winy sprawcy. Format ten spopularyzował serial "Columbo" (produkowany przez kilka dekad, od późnych lat 60-tych do początku XXI wieku), w którym genialny Peter Falk, w swoim unikalnym stylu, rozwiązywał skomplikowane sprawy morderstw. Serial z 2023 roku pt. "Poker Face", jawnie nawiązuje do kultowej produkcji sprzed już od "intra", w którym napisy początkowe są stylizowane tak samo jak "Columbo". Tożsamy jest również motyw odwróconej tajemnicy oraz przynajmniej kilka motywów morderstw i sposobów zapewnienia sobie alibi. Kilka słów o fabule: główna bohaterka Charlie Cale (Natasha Lyonne) musi ukrywać się przed pałającym zemstą magnatem branży hazardowej (Ron Perlman) oraz jego cynglem o imieniu Cliff (Benjamin Bratt). Kobieta pozostaje w nieustannym ruchu, podejmując się drobnych prac na terenie całych Stanów Zjednoczonych, przy okazji rozwiązując kolejne sprawy morderstw, na które przypadkiem natrafia. Jej tajną bronią jest umiejętność wykrywania kłamstw.

Pierwszy sezon (a już wiadomo, że powstanie drugi) był emitowany w USA zimą tego roku, w Polsce serial zadebiutował na platformie ShowSkytime (późnym latem), gdzie kolejno emitowano co piątek kolejne odcinki (a było ich dziesięć). Silną stroną produkcji jest tzw. gościnna obsada, podobnie jak w Columbo, w każdym kolejnym odcinku występowali inni aktorzy, np. Nick Nolte, Chloë Sevigny, Joseph Gordon-Levitt czy Adrien Brody. Drugi mocny argument za tym serialem: to próba wskrzeszenia przynajmniej części elementów kultowego "Columbo". Niemniej są i "gorsze" strony, przede wszystkim spora nierówność odcinków: niektóre z nich są naprawdę świetnie pomyślane a inne (np. "The Future of the Sport") już niekoniecznie. Tutaj trzeba dodać, że podobnym problemem mierzył się i sam format "Columbo', któremu też zdarzały się (na przestrzeni lat) po prostu słabe epizody. Całość jednak robi naprawdę pozytywne wrażenie, co w pewien sposób znalazło pokrycie wśród widzów, oceniających ten serial na 7.9/10 w IMDb, co na dzisiejsze standardy należy uznać za wynik raczej dobry (nawet dobry plus). Moim zdaniem "Poker Face" to po prostu dobry serial kryminalny, szczególnie do polecenia dla osób, które przed laty fascynowały się kolejnymi śledztwami porucznika Columbo.

Ocena Civil.pl: 81%

Ocena: 85 Elementary (Season: 7)

Serial "Elementary" telewizji CBS debiutował jesienią 2012 roku, a więc jeszcze w czasach gdy nie dominowały platformy VOD. Opowiada on o współczesnej adaptacji przygód Sherlocka Holmesa (granego tutaj przez Jonny'ego Lee Millera), któremu towarzyszy nie John Watson a Joan (grana przez Lucy Liu). Siódmy i ostatni sezon został wyemitowany późną wiosną i latem 2019 roku (w przeciwieństwie do sezonów 1-5, które zaczynały się w jesiennej ramówce) oraz składa się z zaledwie 13 odcinków. Kilka słów o fabule: Holmes i Watson na kanwie wydarzeń z szóstego sezonu, osiadają w Londynie, gdzie współpracują z lokalną policją, kiedy jednak ich dobry przyjaciel, kapitan Gregson (Aidan Quinn) zostaje postrzelony w Nowym Jorku, główni bohaterowie wracają do tego miasta, by znaleźć sprawcę tej zbrodni. Wkrótce na ich drodze staje Odin Reichenbach (James Frain) multimilioner z branży social mediów, który proponuje im bardzo nietypową współpracę.

"Elementary" cieszył się sporą popularnością u widzów a każdy kolejny sezon (łącznie z ostatnim) był wysoko oceniany w serwisie IMDb. Przede wszystkim doceniano świetną grę aktorską a także niebanalny scenariusz, pełen smaczków dla miłośników kryminałów. Moim zdaniem, ten serial (jak również siódmy sezon) to jeden z lepszych formatów w kategorii serialów kryminalnych na przestrzeni ostatnich lat. W ostatnim, pożegnalnym sezonie, twórcy starali się upchnąć jak najwięcej wątków i smaczków, co się w dużej mierze udało. Szkoda, że tak dobry format musiał zniknąć z anteny po zaledwie (choć jak na dzisiejsze standardy to i tak sporo) 7 sezonach, jednak wyniki oglądalności były jednoznaczne, pomimo wysokiej jakości, każdy kolejny sezon przyciągał coraz mniej widzów, których wyszarpywała coraz silniejsza konkurencja VOD. W Polsce "Elementary" można obejrzeć np. w ramach SkyShowtime.

Ocena Civil.pl: 85%

Ocena: 88 Only Murders in the Building (Season: 2) (Zbrodnie po sąsiedzku)

Drugi sezon kryminalno-komediowego serialu osadzonego w Nowym Jorku w Polsce dostępny jest dzięki Disney+, z racji tego że Hulu nie operuje w naszym kraju i może "za granicą" odsprzedać licencje innym podmiotom. Po pierwszym sezonie było jasne, że trio trzech znakomitych aktorów powróci, a obecnie jasne już jest, że powstanie także sezon kolejny. Podobnie jak w pierwszym sezonie, trzech serialowych sąsiadów granych przez Steve'a Martina, Martina Shorta i Selenę Gomez tworzy niesamowite show osadzone we współczesnym "Big Apple". W nowym sezonie oprócz kolejnej zagadki kryminalnej na ekranie oglądamy nowych aktorów na czele z Cara Delevingne.

Pierwszy sezon bardzo spodobał się widzom i krytykom, więc tym trudniej twórcom było utrzymać równie wysoki poziom oraz wyprodukować nowe 10 równie dobrych odcinków. Moim zdaniem udało się. Serial niczego nie stracił ze swojej świeżości, polotu i oryginalności, dalej intryguje i bawi. "Only Murders in the Building" na tle coraz większej ilości różnych seriali, produkowanych na coraz więcej platform (nie wspominając już o telewizjach) wyróżnia się nie tylko doskonałą obsadą, ale także doskonałym scenariuszem. Po prostu przyjemnie się to wszystko ogląda. Nie zmieniono także długości odcinków, trwają nadal około 35 minut, a więc cały sezon to około 350 minut dobrej zabawy. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że kolejny sezon będzie równie dobry, a format ten utrzyma się na dłużej na serialowej mapie.

Ocena Civil.pl: 88%

Ocena: 88 Only Murders in the Building (Season: 1) (Zbrodnie po sąsiedzku)

"Only Murders in the Building" to serial produkcji Hulu, który za sprawą Disney+ dotarł także do Polski. W fikcyjnym budynku Arconia w Nowym Jorku ma miejsce alarm przeciwpożarowy, w wyniku którego mieszkańcy udają się do najbliższej knajpki by przeczekać. Przypadkiem natrafiają tam na siebie: Mabel (Selena Gomez), Charles (Steve Martin) i Olivier (Martin Short), których łączy zamiłowanie do kryminalnych podcastów. Po powrocie do budynku, trio odkrywa, że miało tam miejsce morderstwo, które policja od razu uznaje za samobójstwo. Bohaterowie postanawiają na własną rękę wyjaśnić sprawę a przy okazji nagrać o niej podcast.

Obecnie emitowane są pierwsze odcinki drugiego sezonu, bo po sukcesie pierwszego było pewne, że ten format musi być kontynuowany. Serial łączy w sobie wątki kryminalne z bardzo dużą ilością komediowych scen, jednak największą jego wartością aktorzy: Steve Martin, Martin Short i Selena Gomez robią niesamowite show i każda z ich postaci jest bardzo barwna. Short gra ironicznego i walącego prosto z mostu byłego reżysera z Broadwayu, lekko (jak sam mówi o sobie) uzależnionego od alkoholu i pogrążonego w długach. Z kolei postać Martina to były aktor telewizyjny ("jednej roli"), który stara się wszystko racjonalizować a z kolei postać Gomez jest niesamowicie zgryźliwa i ironiczna. Serial ogląda się nad wyraz przyjemnie i choć sezon trwa tylko 10 odcinków (trwających około 30 minut) to bardzo dużo się w nim dzieje, scenarzyści zadbali także o masę detali i naprawdę mocno przemyśleli swoje dzieło. Nic tylko oglądać.

Ocena Civil.pl: 88%

Pokaż wszystkie Następna strona »

W sumie: 26 filmów/seriali