film przygodowy

Na ogół gatunek filmu przygodowego idzie w parze z komedią albo super produkcją. Pewnym podgatunek jest film drogi, polegający na tym, że para (lub więcej osób) podróżuje po bezkresach USA tudzież innego wielkiego państwa, rozwiązując po drodze swoje lub cudze problemy.

Ocena: 62 Vacation Friends (Wakacyjni przyjaciele)

Stonowany i zachowawczy Marcus (Lil Rel Howery) oraz jego partnerka Emily (Yvonne Orji) poznają podczas wakacji w Meksyku rozrywkową parę, z którą spędzają szalony czas. Kyla (Meredith Hagner) i Ron (John Cena) pragną kontynuować znajomość po powrocie do Stanów, jednak bez wzajemności. Po szalonym urlopie, akcja filmu przenosi się o kilka miesięcy do przodu, do momentu ślubu Marcusa i Emily, na którym nieoczekiwanie (i bez zaproszenia) zjawiają się wakacyjni "przyjaciele". "Goście" angażują się w poprawienie trudnej relacji Marcusa z rodziną jego przyszłej żony.

Ta komedia z 2021 roku jest produkcją własną Hulu, jednak poza USA dystrybuuje ją Disney+. "Vacation Friends" dostał w miarę dobre oceny od widzów (6.3/10 w IMDb) oraz mieszane od krytyków (57% pozytywnych not w Rotten Tomatoes spośród 75 recenzji). Nie da się ukryć, że to wakacyjny film, bardzo lekkiego kalibru, w którym próżno szukać jakiegoś głębszego sensu. John Cena świetnie się bawił, grając lekkoducha o ultra-optymistycznym nastawieniu, w tym filmie przerysowane są jednak w zasadzie wszystkie postacie, co jeszcze bardziej potęguje lekki charakter tej produkcji. Format okazał się na tyle obiecujący, że dwa lata później premierę miała druga część (odebrana już zdecydowanie gorzej). Niemniej "jedynka" w swojej niszowej kategorii wakacyjnego uzupełnienia ramówki wypada całkiem korzystnie na tle podobnych produkcji konkurencji. "Vacation Friends" dostępny jest w ramach usługi Disney+.

Ocena Civil.pl: 62%

Ocena: 70 Plane (Przerwany lot)

Brodie Torrance (Gerard Butler) to temperamentny były pilot RAFu, obecnie pracujący w przeciętnych liniach lotniczych. W Nowy Rok przypada mu pilotowanie kursu we wschodniej Azji: z Singapuru do Tokio z zaledwie 14 pasażerami oraz konwojowanym przestępcą o imieniu Louis (Mike Colter). Łatwy i rutynowy lot komplikuje się przez bardzo złą pogodę, która zmusza pilota do awaryjnego lądowania na filipińskiej wyspie Yolo, kontrolowanej przez terrorystów. Piloci i ich pasażerowie, w oczekiwaniu na pomoc, muszą zmierzyć się z uzbrojonymi po zęby lokalnymi watażkami.

Film miał premierę w styczniu bieżącego roku i został dobrze odebrany przez widzów (6.5/10 w IMDb) i jeszcze lepiej przez krytyków (78% pozytywnych not w Rotten Tomatoes na 167 zagregowanych). Nieco gorzej poszło z finansami, bo przy budżecie wynoszącym 25 mln dolarów, udało się "zrobić" 52.2 miliony. Nie da się ukryć, że ta produkcja została idealnie skrojona pod Gerarda Butlera, dla którego rola twardziela ratującego innych to ulubiona rola. Należy też nadmienić, że "Plane" jako film akcji z elementami kina przygodowego wypada co najmniej przyzwoicie. Fabuła wciąga, na ekranie dużo się dzieje a Butler czuje się w tym wszystkim jak ryba w wodzie. Zachowano także nieco realiów, bo wyspa na której ma miejsce akcja nie jest fikcyjna i faktycznie rezydują na niej terroryści, ale prawdziwe Yolo nie przypomina pustkowia, bo zamieszkane jest przez około pół miliona ludzi. Niemniej ten szczegół w niczym nie przeszkadza, by ten film obejrzeć, szczególnie jak się lubi kino akcji. Produkcja dostępna jest obecnie np. w ramach Canal+.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 65 Uncharted

"Uncharted" to wysokobudżetowa produkcja bazująca na serii gier o tym samym tytule. Nathan Drake (Tom Holland) zostaje zwerbowany przez poszukiwacza skarbów Victora "Sully’ego" Sullivana w celu odnalezienia skarbu ukrytego podczas wyprawy Ferdynanda Magellana. Odnalezieniem skarbu interesuje się także bezwzględny Santiago Moncada (Antonio Banderas), który za pomocą swojej profesjonalnej ekipy próbuje ubiec Drake i Sullivana. Role żeńskie w tym filmie grają dwie młode aktorki (znane głównie z seriali): Sophia Ali i Tati Gabrielle.

Film miał pierwotnie się ukazać w grudniu 2020 roku, jednak premierę przesunięto ze względu na pandemię Covid-19. Ostatecznie premiera miała miejsce w lutym 2022 roku i udało się producentom osiągnąć komercyjny sukces, przy budżecie wynoszącym 120 mln udało się zarobić nieco ponad 400 mln dolarów przy w miarę dobrych ocenach widzów (6.3/10 w IMDb) i słabszych od krytyków (45% pozytywnych not zagregowanych w Rotten Tomatoes). Nie da się ukryć, że "Uncharted" to widowisko, filmy oparte na znanych grach rzadko kiedy mają dopracowany scenariusz, na ogół liczy się show i tak też było i tym razem. Pełne spektrum efektów specjalnych i rozmach znany z superprodukcji robią robotę na tyle, że można na chwilę zapomnieć o tym, że sama fabuła pełna jest luk a historia niezbyt trzyma się kupy. "Uncharted" to dobry film do odpoczynku, po to by obejrzeć coś efektownego, bez konieczności skupiania się na detalach. Gra aktorska nie zapada w pamięć, podobnie jak sam film. Produkcję można obejrzeć w Polsce w ramach HBO Max.

Ocena Civil.pl: 65%

Ocena: 83 Dune (Diuna)

"Dune" to amerykański film science fiction oparty na powieści Franka Herberta z 1965 roku. Akcja ma miejsce w bardzo dalekiej przyszłości, w której dochodzi do zmiany władzy na planecie Arrakis, zasobnej w tzw. "przyprawę" czyli substancję poprawiającą żywotność i będącą niezbędna do podróży międzygalaktycznych. Nowi władcy planety, ród Atreides, reprezentowany przez księcia Leto (Oscar Isaac), jego konkubinę Jessicą (Rebecca Ferguson) oraz ich syna Paula (Timothée Chalamet), przybywają na nią, jednak sprawa ich władzy komplikuje się po tym, jak poprzedni władcy, ród Harkonnenów nie zamierza zrezygnować ze swoich wpływów. W filmie występują także takie gwiazdy kina jak: Zendaya, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Jason Momoa czy Javier Bardem.

Budżet tej produkcji to 165 mln dolarów, a obecne przychody około 400 mln. Zarówno sam budżet jak i tzw. box-office nie robią może wielkiego wrażenia, ale mówimy tutaj o filmie, który miał premię w czasach pandemii. "Dune" został bardzo dobrze oceniony przez widzów (8.1/10 w IMDb) oraz krytyków (83% pozytywnych not w Rotten Tomatoes) co moim zdaniem jest uzasadnione. Ta produkcja po prostu wbija w fotel i poraża swoim rozmachem oraz obsadą aktorską. To około 150 minut doskonałej rozrywki, choć oczywiście nie mogło się obyć bez drobnych wad. O ile lista aktorów zaangażowanych do produkcji robi wrażenie, to mocno zawodzi Timothée Chalamet w roli głównej, który odstaje nieco od swoich bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów na planie. Aktor wydaje się być zbyt mało wyrazisty w kontraście ze swoją filmową mamą, Rebeccą Ferguson i filmowym ojcem Oscarem Isaac'iem. Na dalszym planie jak zwykle wyróżnia się Javier Bardem czy Stellan Skarsgård. Trzymam kciuki za sequel, który niejako wymusza sam pełny tytuł filmu "Dune: Part One"... Oby takich epickich produkcji było jak najwięcej. "Dune" można obecnie obejrzeć w serwisach VOD, np. na Chili.

Ocena Civil.pl: 83%

Ocena: 57 The Ice Road (Lodowy Szlak)

Po eksplozji w kopalni w Manitobie zostają uwięzieni górnicy. Aby im pomóc, potrzebne są specjalistyczne wiertła, które w krótkim czasie mogą zostać dostarczone tylko przez profesjonalnych kierowców ciężarówek a jedyna droga do kopalni wiedzie przez tzw. "Lodowy Szlak" czyli drogę wytyczoną na zamarzniętym lodzie. Bracia, kierowca Mike (Liam Neeson) i mechanik (weteran wojenny niepełnosprawny z powodu obrażeń doznanych na wojnie) Gurty (Marcus Thomas) z powodu kiepskiej sytuacji finansowej podejmują się tego zadania i zatrudniają się u niejakiego Jima Goldenroda (Laurence Fishburne) organizującego akcję pomocową. Trzecim kierowcą zostaje młoda dziewczyna Tantoo (Amber Midthunder). Główni bohaterowie wyruszają w bardzo trudną misję, gdzie poza uciekającym czasem natrafiają na inne przeciwności losu.

Film spotkał się z przeciętnym odbiorem ze strony widzów (ledwie 5.6/10 w IMDb) i krytyków (43% pozytywnych ocen zagregowanych w Rotten Tomatoes). "The Ice Road" miesza wiele różnych schematów, jest oderwany od jakichkolwiek realiów i jednocześnie przypomina budżetowe filmy akcji epoki kaset VHS. Autor scenariusza i zarazem reżyser Jonathan Hensleigh, to dosyć barwna postać, mającą w swoim dorobku stosunkowo niewiele pozycji, jednak to ten człowiek odpowiada za scenariusz chociażby do pierwszej części "Szklanej Pułapki" czy filmu "Armageddon" i kilku innych filmów z pogranicza kina akcji/przygodowego. Niestety w "The Ice Road" scenariusz choć czerpiący z wielu wzorców jest dosyć przewidywalny. Odnośnie obsady, to na pewno wyróżnia Amber Midthunder, młodziutka aktorka, będąca z pochodzenia rdzenną Amerykanką, łudząco podobną do młodej Aubrey Plazy. Obsadzenie jej w roli kierowcy tira, było nieco kontrowersyjne, ale ten kontrast nieźle temu filmowi zrobił. Ponieważ duet Liama Neesona i Amber Midthunder w roli kierowców tirów jest tak abstrakcyjny, że pewnie wielu widzów specjalnie sięgnęło po ten film by ich zobaczyć. Nie mniej jednak "The Ice Road" to raczej film przeciętny, choć miejscami intrygujący. Obecnie można go obejrzeć na HBO.

Ocena Civil.pl: 57%

Pokaż wszystkie Następna strona »

W sumie: 48 filmów/seriali