Andrzej Chyra

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: Andrzej Chyra

Ocena: 55 Sortownia (Season: 1)

Ośmioodcinkowa produkcja własna Canal+, której akcja ma miejsce w jednym z warszawskich szpitali. Dr Jacek Woliński (Andrzej Chyra) pracuje na szpitalnym oddziale ratunkowym, gdzie trafiają różne, także najcięższe przypadki. Z pozoru dobry i opanowany lekarz, skrywa jednak bolesną tajemnicę, rzutującą na jego pracę i podejście do pacjentów. Ważne role w tym serialu grają: Natalia Jędruś, Olga Gołdys oraz Jaśmina Polak.

"Sortownia" stara się być serialem, do jakich przyzwyczaił swoich widzów Canal+. Jest mrocznie, bezkompromisowo i bardzo wyraziście. Nawet piękniejącą z roku na rok Warszawę udało się pokazać w bardzo niekorzystny sposób, aby zbudować odpowiednie napięcie. Jednak mimo to, serial się nie spodobał widzom (ocena w okolicach 5.7/10 na Filmwebie). Nie spodobał się i moim zdaniem słusznie. O ile Andrzej Chyra to świetny fachowiec i zagrał bardzo dobrze, tak partnerujące mu na ekranie aktorki wypadły o wiele mniej przekonująco. Nie ten aspekt jednak tutaj jest najgorszy. Serial ma kiepski scenariusz, w którym wątki kryminalne i medyczne spadają nieco na dalszy plan, zamiast tego oglądamy młodzieżowe imprezy czy niezbyt przemyślane dialogi, niewnoszące za wiele do fabuły. W tym serialu panuje chaos, tak jakby scenarzyści nie do końca potrafili swoje pomysły spleść z fabułą, tak by powstała z tego spójna całość. W rezultacie, zamiast mrocznego kryminału, powstał misz-masz o mocno dyskusyjnej jakości, a co gorsza im dalej w las (choć serial trwa ledwie osiem odcinków) tym tutaj było gorzej. Szkoda.

Ocena Civil.pl: 55%

Ocena: 75 Never Gonna Snow Again (Śniegu już nigdy nie będzie)

Polsko-niemiecko-holenderski film będący komediodramatem z 2020 roku w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta (polska propozycja do Oscara, jednak bez nominacji). Główny bohater – Zhenia (Alec Utgoff) to masażysta, imigrant ze wschodu, pracujący w domach swoich bogatych klientów na podwarszawskim strzeżonym osiedlu. Małomówny, tajemniczy mężczyzna, skrywający bolesną przeszłość oraz mający "pewne" dodatkowe umiejętności, szybko zdobywa zaufanie i prestiż wśród lokalnej elity, stając się dla niej kimś więcej niż zwykłym masażystą. Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra czy Łukasz Simlat wcielają się w tym filmie w mieszkańców osiedla (klientów Zheni).

Film pomimo, że ostatecznie nie został nominowany do Oscarów, dostał bardzo dobre oceny od zawodowych krytyków (93% pozytywnych not zagregowanych w Rotten Tomatoes). Produkcja porusza wiele wątków w tym przede wszystkim pokazuje niejako od kuchni życie współczesnej klasy średnio-wyższej, pozamykanej na strzeżonych osiedlach. Hipokryzja, życie na pokaz, uzależnienia, plotkarstwo, wyimaginowane problemy, w to wszystko wkracza główny bohater, który wydaje się być szczęśliwsi (pomimo, iż nic nie posiada) niż jego żyjący w iluzji klienci, zajmujący wille na osiedlu. Poza przesłaniem merytorycznym, "Śniegu już nigdy nie będzie" bawi także wątkami komediowymi, bardzo dobra jest także obsada samego filmu oraz kreacje stworzone przez aktorów. Produkcję Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta można obecnie obejrzeć na Amazon Prime Video i moim zdaniem warto to zrobić.

Ocena Civil.pl: 75%

Ocena: 62 Wesele

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego dzieli tytuł z innym, bardzo znanym filmem tego reżysera z 2004 roku. Dzieli tytuł, ale nie fabułę, ponieważ "Wesele" z 2021 opowiada zupełnie inną historię, której akcja dzieje się współcześnie oraz w okresie drugiej wojny światowej. Ryszard Wilk (Robert Więckiewicz) to właściciel ubojni, który wydaje córkę Kasię za mąż (Michalina Łabacz). Równolegle pokazywana jest historia tej samej miejscowości sprzed lat a obie opowieści łączy ojciec Ryszarda, Antoni (ostatni raz na ekranie – Ryszard Ronczewski), w latach około-wojennych grany przez Mateusza Więcławka. Smarzowski w tym filmie, w gorzki jak zwykle sposób, opowiada o polskich postawach, zarówno tych obecnych jak i historycznych, poruszając temat antysemityzmu, ksenofobii, chciwości, cwaniactwa, ale jednocześnie pokazując też bohaterstwo i poświęcenie.

Wszystkie filmy Wojciecha Smarzowskiego cieszą się dużą popularnością i na ogół rozpętują ogólnonarodową dyskusję. Tym razem reżyser i scenarzysta też miał bardzo dużo do przekazania swoim odbiorcom, jednak moim zdaniem film ten nie jest tak udany jak poprzednie z kilku powodów. Po pierwsze oglądając nowe "Wesele" miałem wrażenie przytłoczenia masą wątków, choć sam film trwa grubo ponad 2 godziny, to porusza naprawdę olbrzymią liczbę tematów, przez co trochę trudno o refleksję, gdy na ekranie cały czas coś się dzieje. Druga sprawa, to użycie zbyt ostrych środków przekazu, niektóre sceny są zbyt obrazowe i drastyczne, tak jakby na siłę miały szokować. Smarzowski ukrył w swoim filmie bardzo dużo nawiązań do swoich wcześniejszych dzieł (w postaci cytatów czy motywów), co jest dodatkowym smaczkiem, ale niestety, "Wesele" moim zdaniem nie jest tak kultowe jak to sprzed 18 lat, które obejrzałem kilkanaście razy. Co nie znaczy, że jest to zły film, przeciwnie, jest dobry, ale pewien niedosyt pozostaje.

Ocena Civil.pl: 62%

Ocena: 89 The Debt (Dług)

"Dług" po raz pierwszy oglądałem kilka dobrych lat temu, niedawno jednak miałem okazję wrócić do tego filmu, stąd też chciałem napisać recenzje, jednego z najlepszych polskich filmów wszech czasów. Dzieło Krzysztofa Krauzego oparte jest na faktach i opowiada historię dwóch młodych biznesmenach nękanych przez sadystycznego gangstera. Akcja filmu ma miejsce w latach 90-tych, czyli w czasach rozkwitu polskiego kapitalizmu, gdzie społeczeństwo po 45 latach PRLu powoli dopiero uczyło się funkcjonować w gospodarce wolnorynkowej. Adam (Robert Gonera) i Stefan (Jacek Borcuch) to dwaj młodzi biznesmeni marzący o stworzenie w Polsce montowni skuterów. Mają plany i zapał, ale brakuje im kapitału. Po tym jak bank odmawia im kredytu, na ich drodze staje Gerard (Andrzej Chyra), mężczyzna oferuje im załatwienie kredytu u właściciela kopalni. Po kilku dniach Panowie otrzymują propozycję drogiego kredytu, na który nie przystają. Gerard uważa, że za pomoc należy mu się jednak wynagrodzenie i domaga się od mężczyzn zapłaty 6000 dolarów. Wciąga ich w spiralę zadłużenia a następnie przemocą psychiczną i fizyczną zmusza do spłaty wyimaginowanych odsetek.

Film ten jest dopracowany w każdym szczególe i pokazuje Polskę lat 90-tych w pigułce. Czasy mafii, ściągania haraczy i totalnej beznadziejności. Perfekcyjna gra aktorska, świetny scenariusz i doskonała reżyseria. "Dług" po 20 latach dalej jest produkcją kultową i stanowi pozycję obowiązkową dla każdego miłośnika polskiego kina.

Ocena Civil.pl: 89%

Ocena: 82 Carte Blanche

Oparty na faktach film o nauczycielu historii, Kacprze Bieliku (Andrzej Chyba), który w wyniku genetycznej choroby traci wzrok. Kacper po śmierci matki łapie się na tym, iż coraz gorzej widzi. Okazuje się, że choroba nauczyciela w kilka miesięcy doprowadzi go do całkowitej ślepoty. Główny bohater bojąc się utraty pracy, postanawia pracować dalej w szkole, nie mówiąc nikomu (poza najbliższemu przyjacielowi) o chorobie.

Ten bardzo dobry, polski film to majstersztyk na wielu polach. Po pierwsze talent Andrzej Chyry po raz kolejny został świetnie wyeksponowany, po drugie w filmie oddano realizm sytuacji, przedstawiając ujęcia z punktu widzenia głównego bohatera (obrazuje to postęp jego choroby). Po trzecie jest to film bardzo idealistyczny, przedstawiający bardzo pozytywną postać, która próbuje sobie poradzić pomimo fatalnej sytuacji życiowej. Kawał porządnego kina.

Ocena Civil.pl: 82%

W sumie: 5 filmów/seriali