Andrzej Chyra

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: Andrzej Chyra

Ocena: 89 The Debt (Dług)

"Dług" po raz pierwszy oglądałem kilka dobrych lat temu, niedawno jednak miałem okazję wrócić do tego filmu, stąd też chciałem napisać recenzje, jednego z najlepszych polskich filmów wszech czasów. Dzieło Krzysztofa Krauzego oparte jest na faktach i opowiada historię dwóch młodych biznesmenach nękanych przez sadystycznego gangstera. Akcja filmu ma miejsce w latach 90-tych, czyli w czasach rozkwitu polskiego kapitalizmu, gdzie społeczeństwo po 45 latach PRLu powoli dopiero uczyło się funkcjonować w gospodarce wolnorynkowej. Adam (Robert Gonera) i Stefan (Jacek Borcuch) to dwaj młodzi biznesmeni marzący o stworzenie w Polsce montowni skuterów. Mają plany i zapał, ale brakuje im kapitału. Po tym jak bank odmawia im kredytu, na ich drodze staje Gerard (Andrzej Chyra), mężczyzna oferuje im załatwienie kredytu u właściciela kopalni. Po kilku dniach Panowie otrzymują propozycję drogiego kredytu, na który nie przystają. Gerard uważa, że za pomoc należy mu się jednak wynagrodzenie i domaga się od mężczyzn zapłaty 6000 dolarów. Wciąga ich w spiralę zadłużenia a następnie przemocą psychiczną i fizyczną zmusza do spłaty wyimaginowanych odsetek.

Film ten jest dopracowany w każdym szczególe i pokazuje Polskę lat 90-tych w pigułce. Czasy mafii, ściągania haraczy i totalnej beznadziejności. Perfekcyjna gra aktorska, świetny scenariusz i doskonała reżyseria. "Dług" po 20 latach dalej jest produkcją kultową i stanowi pozycję obowiązkową dla każdego miłośnika polskiego kina.

Ocena Civil.pl: 89%

Ocena: 82 Carte Blanche

Oparty na faktach film o nauczycielu historii, Kacprze Bieliku (Andrzej Chyba), który w wyniku genetycznej choroby traci wzrok. Kacper po śmierci matki łapie się na tym, iż coraz gorzej widzi. Okazuje się, że choroba nauczyciela w kilka miesięcy doprowadzi go do całkowitej ślepoty. Główny bohater bojąc się utraty pracy, postanawia pracować dalej w szkole, nie mówiąc nikomu (poza najbliższemu przyjacielowi) o chorobie.

Ten bardzo dobry, polski film to majstersztyk na wielu polach. Po pierwsze talent Andrzej Chyry po raz kolejny został świetnie wyeksponowany, po drugie w filmie oddano realizm sytuacji, przedstawiając ujęcia z punktu widzenia głównego bohatera (obrazuje to postęp jego choroby). Po trzecie jest to film bardzo idealistyczny, przedstawiający bardzo pozytywną postać, która próbuje sobie poradzić pomimo fatalnej sytuacji życiowej. Kawał porządnego kina.

Ocena Civil.pl: 82%

W sumie: 2 filmów/seriali