serial dramatyczny

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: serial dramatyczny

Ocena: 85 The Queen's Gambit (Gambit Królowej)

"The Queen's Gambit" to miniserial Netflixa (siedmioodcinkowy) opowiadający o losach fikcyjnej szachistki Elizabeth Harmon (Anya Taylor-Joy). Akcja produkcji ma miejsce w latach 60-tych ubiegłego roku. Główna bohaterka w wieku 9 lat zostaje sierotą i trafia do domu dziecka, gdzie poznaje grający w szachy woźnego – Pana Shaibela (Bill Camp). Dziewczynka zafascynowana szachami, zaczyna interesować się grą i rozgrywać swoje pierwsze partie, robiąc zawrotny postęp. Jako nastolatka zostaje adoptowana przez Państwo Wheatley. Nie wchodząc w szczegóły, w nowej rodzinie kariera Beth nabiera rozpędu, po tym jak wygrywa lokalne turnieje i sięga po coraz większe nagrody. Marzeniem Beth jest pokonania mistrza świata, Rosjanina Borgova (w tej roli Marcin Dorociński), jednak w drodze po czempionat głównej bohaterce towarzyszy szereg uzależnień i demonów przeszłości z którymi się zmaga.

Serial trwa prawie 400 minut (wszystkie siedem odcinków), zaś twórcy podczas produkcji konsultowali się ze światowej sławy szachistami (np. Kasparowem) aby oddać w jak najlepszy sposób realia królewskiej gry. Sam grałem amatorsko w szachy, dlatego fascynacja tą grą nie jest mi obca, nie mniej jednak po premierze "The Queen's Gambit" na świecie zapanował boom i z półek sklepowych zaczęły znikać zestawy do tej gry... Produkcja Netflixa jest bardzo dobra, zarówno pod kątem fabuły jak i gry aktorskiej. Anya Taylor-Joy zagrała w sposób wręcz magnetyzujący widza. Dla Polaków istotny jest także udział Marcina Dorocińskiego, który zagrał rolę drugoplanową i choć w serialu gra Rosjanina i mówi po rosyjsku to i tak dobrze jest zobaczyć rodaka w takiej produkcji. Czy "The Queen's Gambit" ma jakieś wady? Odnoszą się one moim zdaniem głównie do zakończenia o którym nie napiszę ani jednego słowa (aby nie spoilerować). Nie ulega jednak wątpliwości, że to jeden z ważniejszych seriali tego roku, który warto obejrzeć.

Ocena Civil.pl: 85%

Ocena: 90 Ozark (Season: 3)

Najnowszy, trzeci sezon serialu Ozark zadebiutował na platformie Netflix pod koniec marca 2020 roku. Sezon kontynuuje wątki rozpoczęte w poprzedniej części. Marty (Jason Bateman) i Wendy (Laura Linney) piorą pieniądze w nabytym rzecznym kasynie dla meksykańskiego kartelu. W tym sezonie bliżej jednak współpracują z Helen (Janet McTeer), prawniczką kartelu, która na lato przenosi się wraz ze swoją córką do Missouri by na miejscu przypilnować "interesów". Trzeci sezon wprowadza nowe postacie: Bena Davisa (brata Wendy, granego przez Toma Pelphreya) oraz Omara Navarro, meksykańskiego bossa kartelu (gra go Felix Solis). Julia Garner dalej w fantastyczny sposób wciela się w rolę Ruth Langmore. Rozbudowano także role dzieci głównych bohaterów.

Podobnie jak poprzednio, sezon trzeci składa się z 10 odcinków, które trwają około godziny a w krótkim intro przestawione są piktogramy najważniejszych wydarzeń każdego z nich. Serial zawsze był świetny, ale trzeci sezon wprowadza jeszcze wyższy poziom. Niektóre odcinki mają rekordowe noty w serwisie IMDB (nawet w okolicach 9.5/10) i są po prostu genialne. Doskonały klimat oraz gra aktorska to znaki rozpoznawcze "Ozark", do tego dochodzi bardzo ciekawa fabuła osadzona w świecie pozbawionym zasad i skrupułów. Bez wątpienia scenarzyści mieli świetne pomysły na trzeci sezon, dobrym posunięciem było także wprowadzenie nowych postaci. Ciężko wskazać na jakiekolwiek wady najnowszego sezonu, po prostu ich nie ma, historia wciąga do tego stopnia, że każdy kolejny odcinek przemija niezauważenie. "Ozark" to obecnie jedna z najmocniejszych pozycji serialowych w portfolio Netflixa, oby kolejny sezon utrzymał ten niesamowicie wysoki poziom.

Ocena Civil.pl: 90%

Ocena: 87 Bosch (Season: 2)

Drugi sezon "Boscha" miał premierę w marcu 2016 roku. Seria druga opiera się na dwóch książkach Michaela Connelly: "The Last Coyote" oraz "Trunk Music". Detektyw Bosch i jego partner Jerry Edgar badają sprawę zabójstwa producenta filmów pornograficznych, Tony'ego Allena, którego ciało zostało znalezione w bagażniku samochodu na Mulholland Drive. Allen, z pochodzenia Ormianin miał powiązania z gangsterami rezydującymi w Las Vegas. Bosch dociera do miejsca zamieszkania ofiary i poznaje jego żonę, Veronicę Allen (Jeri Ryan), która wcale nie rozpacza po śmierci męża. Kobieta mieszka na strzeżonym osiedlu, pilnowanym przez byłego policjanta – Carla Nasha (Brent Sexton). W tym samym czasie, syn Irvina Irvinga (Lance Reddick) jako tajny agent próbuje infiltrować od wewnątrz grupę skorumpowanych policjantów. Trzeci wątek to nowe okoliczności śmierci matki Harry'ego Boscha, która przez laty została zamordowana a sprawcy nigdy nie złapano.

Drugi sezon jest jeszcze lepszy niż pierwszy, a akcja rozwija się niesamowicie dynamicznie z odcinka na odcinek. W sezonie tym zwiększono udział Lance'a Reddicka, często pojawia się także córka głównego bohatera – Maddie (Madison Lintz) oraz jego była żona Eleanor Wish (Sarah Clarke). Jeri Ryan w roli antagonistki także wypada świetnie. W roli trzecioplanowej pojawia się także Matthew Lillard. Podobnie jak w pierwszym sezonie wszystkie detale są na bardzo wysokim poziomie. Jest to jeden z najlepszych seriali kryminalnych ostatnich lat i jedna z najpopularniejszych produkcji rodzimych Amazon Prime. Sezon drugi, podobny jak pierwszy i wszystkie pozostałe składa się z 10 odcinków, które trwają między 45 a 50 minut, a więc aby obejrzeć cały sezon należy na to przeznaczyć 8 godzin. I warto ten czas poświęcić.

Ocena Civil.pl: 87%

Ocena: 80 Sex Education (Season: 2)

Pierwszy sezon "Sex Education" okazał się wielkim hitem Netflixa, stąd też gigant VOD nie zastanawiał się długo nad zamówieniem kontynuacji. Dla przypomnienia: brytyjska produkcja opowiada historie licealistów z Moordale, w rolach głównych występuje Asa Butterfield, Gillian Anderson, Ncuti Gatwa oraz Emma Mackey. Butterfield wciela się w postać Otisa Milburna, który rozpoczyna świadczenie odpłatnych porad z zakresu seksuologii dla swoich kolegów i koleżanek ze szkoły. Chłopak ma ku temu podstawy, ponieważ jego matka Jean (Gillian Anderson) pracuje jako zawodowa terapeutka. Otis swoją działalność współprowadzi z Maeve (Emma Mackey), dziewczyną w której się podkochuje. Podstawową obsadę uzupełnia Ncuti Gatwa, wcielający się w postać Erica – najlepszego przyjaciela Otisa.

Drugi sezon kontynuuje wszystkie wątki z pierwszej serii i wprowadza zaledwie kilka nowych postaci drugoplanowych. Widać, iż starano się przede wszystkim "niczego nie zepsuć", stąd też druga seria jest do bólu "poprawna". Zwiększono nieco udział Jamesa Purefoya, wcielającego się w ojca Otisa, stworzono postać matki Maeve. Serial wzbogacił się także o dwójkę nowych uczniów: Viv oraz Rahima, są to jednak wszystko mocno kosmetyczne zmiany w obsadzie. Podobnie jak rok temu, kiedy "wypuszczono" pierwszy sezon, tak i teraz, Emma Mackey wcielająca się w postać Maeve bije rekordy popularności, okrzyknięta drugą "Margot Robbie" aktorka z francuskimi korzeniami ma przed sobą wielką karierę. Niestety drugi sezon "Sex Education" nie jest tak dobry jak pierwszy. Zabrakło przede wszystkim świeżych pomysłów, za bardzo starano się "niczego nie zepsuć" przez co serial stracił nieco swój zwariowany charakter. Trochę tak to wygląda, jakby Netflix ceniąc wartość "Sex Education" w swoim portfolio chciał uniknąć jakichkolwiek eksperymentów. W dużym stopniu ta strategia była sensowna, ponieważ najnowszy sezon uzyskał wysokie oceny od widzów oraz bryluje na liście najpopularniejszych seriali. Moim jednak zdaniem, jeżeli ten format ma być dalej kontynuowany to trzeci sezon wymagać będzie nieco większych zmian.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 90 Fleabag (Season: 2) (Współczesna dziewczyna)

Serial ten obejrzałem po tym jak wygrał dwa Złote Globy za rok 2019, w kategorii najlepszy serial komediowy oraz najlepsza aktorka w serialu komediowym. "Fleabag" to efekt kooperacji Amazon Prime i BBC, ale matką tego przedsięwzięcia jest Phoebe Waller-Bridge, która napisała scenariusz i zagrała główną rolę. Tytułowa "Fleabag" to młoda (33-letnia) kobieta mieszkająca w Londynie mierząca się z wieloma problemami, na co dzień pogubiona, złośliwa, ironiczna, niestroniącą od używek oraz częstych zmian partnerów. Fleabag trzyma się blisko z siostrą Claire (genialna Sian Clifford), która ma równie skomplikowane życie. Po tym jak umiera matka kobiet, ich ojciec (Bill Paterson) wiąże się z Matką Chrzestną Fleabag (Olivia Colman), co powoduje kolejne problemy w i tak skomplikowanej rodzinie. Serial składa się tylko z dwóch sezonów (po 6 odcinków każdy), pierwsza seria wyszła w 2016 a druga w 2019. Odcinki trwają po około 25 minut, więc obejrzenie całości zajmuje góra 2-3 wieczory. Drugi sezon wprowadza nową postać – księdza (Andrew Scott), mającego przeprowadzić ceremonię ślubu Ojca i Matki Chrzestnej. Część postaci w tym serialu nie ma nadanych imion, co jest celowym zabiegiem.

Główna bohaterka korzysta z tzw. "czwartej ściany" czyli w wielu sytuacjach zwraca się bezpośrednio do widzów komentując sytuację słowami lub mimiką (rozwiązanie podobne do tego znanego z serialu House of Cards). Pierwszy sezon tego serialu był bardzo dobry, ale drugi ociera się o genialność. Brytyjski humor, połączony ze świetnym scenariuszem i jeszcze lepszą grą aktorską to piorunująca mieszanka. Każda z postaci jest wyrazista (np. niewspomniany jeszcze maż Claire, Martin grany przez Bretta Gelmana) . Drugi sezon "rozkręca" także Andrew Scott (nominowany za tę kreację do Złotego Globa, ale statuetki nie otrzymał). Podobał mi się też świetnie uchwycony balans pomiędzy wątkami komediowymi a dramatycznymi. Wszystko to tworzy niesamowity, niepowtarzalny klimat całego serialu. Serial otrzymał bardzo, ale to bardzo wysokie oceny od widzów i maksymalne od krytyków. Zarówno drugi jak i pierwszy sezon ma 100% pozytywnych recenzji w Rotten Tomatoes (drugi sezon miał 91 recenzji, pierwszy 40). Niestety, nie będzie kolejnych sezonów tej produkcji.

Ocena Civil.pl: 90%