Silent Night (Cicha Noc)
"Cicha Noc" to głośny polski film z 2017 roku, który niedawno pojawił się w ofercie Netflixa. Adam (Dawid Ogrodnik) to młody mężczyzna pracujący w Holandii. W chwili rozpoczęcia filmu, zmierza on (bez zapowiedzi) do rodzinnego domu na wsi w Polsce na Święta Bożego Narodzenia. Po przybyciu na miejsce, anonsuje rodzicom i rodzeństwu, że przybył "po prostu na święta", ale wkrótce przystępuje do realizacji swojego planu, polegającego na namówieniu rodziny na sprzedaż domu po dziadku (który ciągle żyje) i zainwestowania pieniędzy w biznes w Holandii. Wraz z kolejnymi godzinami wigilii, sytuacja zaczyna się jednak komplikować.
Choć scenariuszem i reżyserią zajął się młody Piotr Domalewski, to "Cicha Noc" mocno nawiązuje do dzieł Wojciecha Smarzowskiego, a motyw zastosowany w filmie jest bardzo podobny do tego z "Wesela" z 2004 roku. W "Cichej Nocy" obok Ogrodnika pojawia się także między innymi Tomasz Ziętek (brat głównego bohatera), Maria Dębska (siostra), Agnieszka Suchora (matka) i Arkadiusz Jakubik (ojciec). Produkcja, tak jak dzieła Smarzowskiego, obnaża "polski"e przywary, przesadne i groteskowe przywiązanie do tradycji, alkoholizm, chciwość czy przemoc domową. Wszyscy aktorzy grają świetnie, a fabuła bardzo mocno wciąga i pomimo tego, że rozwój wydarzeń da się do pewnego stopnia przewidzieć, to z niecierpliwością czekałem na finał. "Cicha Noc" to mocno gorzki komediodramat, dający sporo do myślenia. Choć popularnego "Kevina" puszczanego co roku w wigilię nie wyrzuci z ramówki (nomen omen film także szydzi i z tego faktu), to produkcję naprawdę warto obejrzeć.
Ocena Civil.pl: 81%
Oleg
Łotewski dramat z 2019 roku (z udziałem polskich aktorów) debiutujący na festiwalu Cannes. Młody rzeźnik, rosyjskojęzyczny Łotysz o imieniu Oleg (Valentin Novopolskij) postanawia odmienić swoje życie i wyjeżdża w celach zarobkowych do Brukseli. Na miejscu dostaje pozwolenie na pracę w rzeźni i mieszkając z rodakami nie narzeka na swój byt. Do czasu aż zostaje oskarżony przez pewnego Polaka o spowodowanie wypadku w pracy a następnie zwolniony w trybie natychmiastowym. Do pozostawionego bez zajęcia i perspektyw Łotysza zgłasza się para Polaków: Andrzej (Dawid Ogrodnik) i Małgosia (Anna Próchniak). Proponują oni Olegowi pracę oraz pokój w domu wielorodzinnym (zamieszkanego przez polskich robotników). Wkrótce okazuje się, że Andrzej jest niesłowny i nieobliczalny a życie młodego Łotysza zamienia się w piekło.
Ten ambitny dramat zebrał bardzo dobre oceny od krytyków i widzów. Stanowi ciekawe spojrzenie na współczesną zarobkową emigrację mieszkańców wschodniej Europy, próbujących stanąć na nogi w krajach zachodnich. Oleg to bardzo pozytywny człowiek, uczciwy, pragnący (nie wadząc nikomu) wziąć los w swoje ręce, jednak zderzając się z rzeczywistością staje się bezsilny. Postać Andrzeja (choć mocno przerysowana) stanowi książkowy przykład zagrożenia dla osób pragnących rozpocząć nowe życie na zachodzie. Anna Próchniak zaś stanowi miły dodatek do obsady tego filmu. Nie sposób jednak nie docenić roli tytułowego Olega, granego przez Valentina Novopolskija. Kreowana przez niego postać prezentuje się niesamowicie autentycznie. Film choć trwa około 108 minut bardzo wciąga i naprawdę warto go obejrzeć. Obecnie jest w ofercie np. HBO GO.
Ocena Civil.pl: 78%