Ocena: 80 V for Vendetta

Adaptacja komiksu "V for Vendetta" Alana Moore'a i Davida Lloyda na podstawie historii Guya Fawkesa. Za kamerą stanął James McTeigue zaś scenariuszem i produkcją zajęli bracia Wachowscy.

Tajemniczy "V" pragnie obalić totalitarny ustrój Anglii przyszłości. Krajem tym rządzi neofaszystowska partia Norsefire, która bazując na strachu ludzi przed wojną, chorobami i plagami zdobyła poparcie a następnie podporządkowała sobie całe społeczeństwo. Na czele tej machiny stoi kanclerz Adam Sutler, który za pomocą tajnej policji (sterowanej przez Creedy'ego) i podporządkowanych mediów utrzymuje kontrolę nad państwem.

Trochę o fabule: Evey Hammond zostaje uratowana przez V przed funkcjonariuszami tajnej policji. Od tej pory jej życie zmienia się diametralnie, bo jej losy zostają skorelowane z zamierzeniami V. A ten metodycznie zmierza do celu, którym 5 listopada ma być wysadzenie parlamentu. Zanim jednak to się stanie morduje wszystkie osoby, które dowodziły więzieniem Larkhill. Nie było to więzienie sensu stricto a bardziej laboratorium, w którym eksperymentowano na ludziach, którzy zostali zesłani za oportunizm lub homoseksualizm. Więźniowie byli zabijani i chowani w wspólnych mogiłach. V też był tam osadzony i doskonale wiedział, kto przyczynił się do tego by to miejsce mogło wyrządzić tyle złego. Dalej nie warto pisać o fabule, bo ona jest naprawdę ciekawa i jej zdradzanie ma ograniczony sens, lepiej to zobaczyć...

Główne role zagrali: Natalie Portman i Hugo Weaving. Ten drugi doskonale oddał klimat filmów wspaniałą grą aktorską. Długie dialogi wypowiadane staranną angielszczyzną są bardzo przekonujące. Nawet Portman udało się udawać angielski akcent.

Role drugoplanowe zagrali aktorzy brytyjscy: Stephen Rea, Stephen Fry, John Hurt i Tim Pigott-Smith.

Co tu można więcej powiedzieć, poza tym że oglądanie tego filmu to czysta przyjemność? Chyba nic więcej.

Ocena Civil.pl: 80%

Dane dotyczące filmu

  • Rok produkcji: 2005
  • Gatunek: Action, Sci-Fi, Thriller
  • Czas trwania: 2 h 12 min
  • Ocena według IMDb (w momencie publikacji recenzji): 8.20