Ocena: 80 Valkyrie

Film traktujący o zamachu na Adolfa Hitlera z 20 lipca 1944 roku. Nie chcę rozwodzić się nad okolicznościami historycznymi, które są bardzo ważne - bo na nich bazuje film, ale jest to historia powszechna, dobrze znana więc nie wymaga dodatkowe omówienia.

W głównych rolach wystąpili: Tom Cruise (jako Claus von Stauffenberg), Kenneth Branagh (Henning von Tresckow), Bill Nighy (jako Friedrich Olbricht) oraz Tom Wilkinson (jako Friedrich Fromm). Taka czołówka nie wymaga w zasadzie komentarza, bo to zestaw wybitnych aktorów.

Zacznę od wad tego filmu, bo będzie krócej. Znając historię można wyczuć pewne przekoloryzowanie wydarzeń. Ciąg przyczynowo-skutkowy jest ułożony w bardzo logiczny sposób, są niby ujęte historyczne zawiłości, ale bardziej postawiono na dobre kino niż dokumentalizm. To może być zrozumiałe, bo ludzi zaprasza się do kin po to by pokazać im coś ciekawego a nie by uczyć historii powszechnej w szczegółach.

Jeżeli mam pisać o zaletach filmu to zacznę od jego wady, bo bezsprzecznie jest to bardzo dobre kino... Nie jestem zwolennikiem raczenia widzów pełnych dokumentalizmem kosztem rezygnacji z walorów dobrego widowiska. Doceniam filmy, które potrafią znaleźć w tej kwestii złoty środek. Czyli zachowanie realiów, zgodności z faktami - ale jednocześnie pokazanie tego co ważne a nie wszystkiego co dotyczy danego wydarzenia z aptekarskimi szczegółami i zwracaniem uwagi na detale.

Na pewno osoba, która wcześniej nic nie czytała o tym zamachu na podstawie filmu wyrobi sobie wizję tamtych wydarzeń, zaś miłośnicy historii porównają tę adaptację ze swoją własną. Zalety tego filmu są jednoznaczne: wyśmienita gra aktorska, oddany realizm tamtych czasów + dynamiczna akcja.

Oceniam "Valkyrie" bardzo wysoko.

Ocena Civil.pl: 80%

Dane dotyczące filmu

  • Rok produkcji: 2008
  • Gatunek: Drama, History, Thriller, War
  • Czas trwania: 2 h 1 min
  • Ocena według IMDb (w momencie publikacji recenzji): 7.10