Ocena: 50 Silent Hill

Sillent Hill to film wzorowany na grze komputerowej (w którą nie grałem) ale z wieloma różnicami względem pierwowzoru - bowiem w filmie bohaterem jest kobieta Rose Da Silva (w tej roli Radha Mitchell).

Wersja skrócona fabuły: adoptowana córka Rose i Christophera (w tej roli Sean Bean) lunatykuje. Podczas nocnych wędrówek wymawia nazwę "Silent Hill". Jest to opuszczone miasto, do którego w zasadzie ze względu na skażenie nie można wchodzić. Nie mniej jednak Rose zabiera tam córkę (Sharon). Podczas dojazdu do miejsca ulega jednak wypadkowi, po obudzeniu się znajduje się w zupełnie innej porze roku (zimie) w opuszczonym mieście. Nie jest jednak w nim sama, bowiem w podziemiach kryją się bestie, zaś miasto zasiedla grupa fanatyków religijnych, którzy chronią się przed "złem" w okolicznym kościele. Rose próbuje rozwikłać tajemnicę wewnątrz świata Silent Hill zaś Christopher robi to samo ale w prawdziwym świecie bowiem nie przenosi się on w wymiar Rose i Sharon. Oboje niezależnie od siebie składają tajemnicę do kupy.

Pomimo z pozoru ciekawie wyglądającej fabuły film nie jest jednak dobry. Trwa około 2 godzin i zwyczajnie miejscami "przynudza". Na pewno dobrze oddano klimat, nie poskąpiono na efekty specjalne, ale całość nie przemawia do mnie jednoznacznie. Mało jest ambitnych adaptacji gier komputerowych, problem w tym że robiąc grę komputerową autorzy przykładają się najbardziej do grywalności, dla filmu zaś ważniejsza jest zawsze dobrze opowiedziana historia.

Silent Hill to film raczej przeciętny, być może wpasowujący się w gusta miłośników podziemnych potworów i walki dobra ze złem. Pewnie i część fanów gry akceptuje tę adaptację. Niestety nie jestem pewien czy zwykły, przeciętny widz po obejrzeniu filmu stwierdzi, że wywarł on na nim jakieś większe wrażenie.

Ocena Civil.pl: 50%

Dane dotyczące filmu

  • Rok produkcji: 2006
  • Gatunek: Adventure, Horror
  • Czas trwania: 2 h 5 min
  • Ocena według IMDb (w momencie publikacji recenzji): 6.50