Alexa Davalos

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: Alexa Davalos

Ocena: 92 The Man in the High Castle (Season: 4) (Człowiek z Wysokiego Zamku)

Kilka miesięcy temu recenzowaliśmy trzeci sezon The Man in the High Castle. 15 listopada 2019 roku Amazon zamieścił na swojej platformie czwartą (ostatnią) serię cyklu, luźno opartą na książce Philipa K. Dicka. W największym skrócie serial opowiada o losach świata po II Wojnie Światowej, która zakończyła się zwycięstwem państw osi. Niemcy i Japonia w tej wizji świata okupują tereny Ameryki Północnej (wschodnie i środkowe stany przypadają Rzeszy a zachodnie Cesarstwu Japońskiemu). Główna bohaterka o imieniu Juliana (Alexa Davalos) nawiązuje kontakt z tajemniczym mężczyzną posiadającym nagrania z alternatywnych światów, w których to wojna została wygrana przez Aliantów. Czwarty sezon bezpośrednio kontynuuje wydarzenia mające miejsce w trzecim. Reichsmarschall John Smith (Rufus Sewell) pragnie nawiązać kontakt ze swoim synem Thomasem, odnalezionym w alternatywnej rzeczywistości, jednocześnie walcząc o swoje małżeństwo z Helen (Chelah Horsdal). Z kolei na zachodnim wybrzeżu, bezwzględny Inspektor Kido (Joel de la Fuente) musi zdecydować po czyjej stronie zamierza stanąć, w sypiącym się japońskim imperium. Ciężko oczywiście napisać cokolwiek więcej nie zdradzając fabuły, dlatego na tym lakonicznym opisie poprzestanę.

Sezon czwarty to majstersztyk. Doskonale podtrzymane napięcie, rewelacyjna gra aktorska Rufusa Sewella (w późniejszych sezonach udział Alexy Davalos de facto sprowadzał się do roli drugoplanowej, co podkreślił Amazon, umieszczając na oficjalnym plakacie ostatniej serii postać Johna Smitha trzymającego w rękach flagę) oraz Joela de la Fuenty to tylko niektóre atuty. Podziw budzi rozmach, dopracowane dialogi i niesamowita "elektryczność" każdego kolejna odcinka. Jest ich tylko 10 (tak jak w każdym innym sezonie), ale rozpoczynając ich oglądanie, naprawdę ciężko się jest oderwać. "The Man in the High Castle" to sztandarowa produkcja Amazon Prime. Mam nadzieję, że ta platforma VOD zainwestuje teraz pieniądze w coś równie epickiego i stworzy kolejne wielki format. Oby!

Ocena Civil.pl: 92%

Ocena: 86 The Man in the High Castle (Season: 3) (Człowiek z Wysokiego Zamku)

"The Man in the High Castle" to utopijna opowieść stworzona przez Philipa K. Dicka, który w 1962 roku opublikował książkę pod tym tytułem. Amazon zaadaptował książkę by stworzyć serial opowiadający o losach świata po tym jak w II Wojnie Światowej zwyciężyły Niemcy i Japonia. Po wojnie USA zostaje podzielone na trzy strefy: nazistowską (obejmującą tereny wschodnie), neutralną (środkowe stany USA) oraz zachodnią (wybrzeże, w tym przede wszystkim Kalifornia). Strefa nazistowska, nazwana Greater Nazi Reich to teren zarządzany przez Reichsmarshalla Johna Smitha (w tej roli Rufus Sewell) bezwzględnego karierowicza, który jednak ponad dobro Rzeszy przekłada dobro swojej rodziny. Druga ważna postać to Juliana Crain (Alexa Davalos) młoda kobieta z San Francisco wspierająca ruch oporu przeciwko japońskiej okupacji. Z kolei Takeshi Kido (Joel de la Fuente) to sadystyczny szef policji walczący z ruchem oporu, stosujący bezwzględne i brutalne metody. Frank Frink (Rupert Evans) i Ed McCarthy (DJ Qualls) to dwaj przyjaciele, dawni pracownicy fabryki łączący się z Julianą w walce z okupantem. Obsadę dopełnia między innymi Cary-Hiroyuki Tagawa wcielający się w postać Tagomiego, ministra handlu Stanów Pacyficznych Ameryki. Sezon trzeci traktuje przede wszystkim o budowie przez Nazistów maszyny umożliwiającej podróż pomiędzy światami, w alternatywnej rzeczywistości to USA i alianci wygrali wojnę (zgodnie z prawdziwą historią). Przywódca Rzeszy, Himmler zamierza wygrać wojnę także w świecie alternatywnym i w tym celu pragnie wysłać swoich żołnierzy przez teleport. Dużo uwagi w tym sezonie jest także poświęcone Johnowi Smithowi i jego rodzinie, wprowadzone zostają także nowe postacie.

Sezon ten, podobnie jak poprzedni jest doskonały. Składa się z 10 odcinków, z których każdy trwa około godziny. Wszystkie epizody wbijają w fotel, ponieważ opowiedzenia historia po prostu porywa. Wizja alternatywnego totalitarnego świata podporządkowanego rządom pięści przeraża i tworzy jednocześnie niesamowity klimat w tej produkcji. "The Man in the High Castle" to jedna z najsolidniejszych pozycji w ofercie Amazon Prime. W tym roku ma się pojawić ostatni (czwarty) sezon tej produkcji.

Ocena Civil.pl: 86%

W sumie: 2 filmów/seriali