Land of Bad (Strefa wroga)
Kapitan Eddie "Reaper" Grimm (Russell Crowe) jako operator drona, zdalnie wspomaga akcję oddziału Delta Force na Filipinach, polegającą odbiciu szpiega CIA. Po tym jak wydarzenia wymykają się spod kontroli, kapitan robi wszystko co w jego mocy by uratować życie ocalałemu sierżantowi Kinneyowi (Liam Hemsworth), biorącemu udział w misji jako JTAC (żołnierz komunikujący się z ziemi z operatorami wojsk powietrznych). W filmie występuje także między innymi Luke Hemsworth i Ricky Whittle (szerzej znany jako Lincoln z serialu "The 100").
Film debiutował w lutym 2024 roku, jednak niewiele miesięcy zagościł w sieciach streamingowych (obecnie np. na Amazon Prime Video). Nie udało mi się odnaleźć informacji na temat budżetu "Land of Bad", jednak wg angielskiej Wikipedii produkcja miała zarobić skromne 7 mln dolarów, co można uznać za wynik bardzo słaby. Russell Crowe i Liam Hemsworth mieli już okazję ze sobą pracować przy filmie "Poker Face", ale tym razem mieli "przyjemność" zagrać w dużo lepszej produkcji, bowiem "Land of Bad" został o wiele lepiej oceniony przez widzów (6.6/10 w IMDb) i krytyków (67% pozytywnych recenzji zagregowanych w Rotten Tomatoes) niż wspomniany thriller z pokerem w tytule. Moim zdaniem ten film to bardzo poprawne kino akcji, choć sama fabuła zawiera pewne irytujące elementy i nieścisłości, nie wpływające jednak jakoś mocno na odbiór całości. "Land of Bad" jest dokładnie tym co sugeruje jego plakat filmowy, wojenną strzelaniną gdzieś na końcu świata i jako taki film wypada dobrze (a przynajmniej dużo lepiej niż średnia dla tego gatunku).
Ocena Civil.pl: 64%
Unhinged (Nieobliczalny)
Thriller z 2020 roku. Rachel (Caren Pistorius) to młoda, niezamożna, samotna matka, która jak co dzień przedziera się przez korki by odwieźć syna (Gabriel Bateman) do szkoły. Jej poranek komplikuje się, kiedy spóźniona w stresie trąbi na kierowcę, który nie rusza na zielonym świetle. "Strąbiony" kierowca to Tom Cooper (Russell Crowe), psychopata który dzień wcześniej w brutalny sposób zamordował byłą żonę i jej kochanka. Po incydencie na drodze, za swój nowy cel bierze Rachel, robiąc wszystko by zniszczyć jej "dzień", a tak naprawdę zrujnować życie.
"Unhinged" został wyprodukowany za 33 miliony dolarów a jego box office to nieco ponad 44 miliony, liczby te nie robią wrażenia, ale trzeba wziąć poprawkę, że film trafił do kin latem 2020 roku, a więc w pierwszej fazie pandemii. Produkcja została w miarę dobrze oceniona przez widzów (6.0/10 w IMDb) i "tak sobie" przez krytyków (48% pozytywnych recenzji na 207 zagregowanych w Rotten Tomatoes). Moim zdaniem ten thriller naładowany został sporą dawką emocji a Rusell Crowe stworzył ciekawą kreację antagonisty. Przeszkadzać może nieco przerysowana fabuła, niektóre sceny i wydarzenia na ekranie są nielogiczne, jednak konwencja filmu (wydarzenia dzieją się tego samego dnia) nieco to usprawiedliwia, bo na ekranie po prostu dzieje się bardzo dużo. Zaskakiwać może olbrzymia dawka brutalności jak na tego typu produkcję, niektóre sceny są po prostu "ostre". Przez ostatnie kilka lat "Unhinged" przewinął się przez różne platformy VOD, obecnie jest dostępny w ramach Amazon Prime Video.
Ocena Civil.pl: 61%
Poker Face (Pokerzysta)
Russell Crowe w potrójnej roli: aktora, reżysera i scenarzysty. Jake Foley (Crowe) to australijski miliarder z branży technologicznej, stojący na życiowym zakręcie. Tytuł filmu odnosi się do pomysłu głównego bohatera, który postanawia zorganizować turniej pokera dla swoich przyjaciół z dzieciństwa. Na event, do ekskluzywnej rezydencji dociera australijski minister Paul (Steve Bastoni), alkoholik Michael (Liam Hemsworth) oraz Alex (Aden Young). Rolę pokerowej krupierki gra zaś Elsa Pataky. Po rozpoczęciu gry, szybko okazuje się, że gospodarz miał inne intencje aniżeli wspólną grę w pokera.
Ten film z 2022 roku został oceniony kiepsko przez widzów (5.2/10 w IMDb) i fatalnie przez krytyków, na 34 zagregowane recenzje w Rotten Tomatoes tylko 9% z nich było pozytywnych. Moim zdaniem ten film, to jeden z gorszych thrillerów, jakie oglądałem w ostatnich latach. Scenariusz "Poker Face" jest jakby żywcem wyjęty z kanadyjskich thrillerów klasy D (i to tych najsłabszych). Efektowny plakat, po którym spodziewałem się jakieś niesamowitej intrygi i plot twistów nijak się ma do rzeczywistości. Nawet sam tytułowy poker został w tym filmie pokazany w niesamowicie krótki i beznadziejny sposób. Pokazano za to drogie samochody i rezydencje oraz kilka ładnych widoczków z Australii, podczas pozbawionej zupełnie sensu sceny wyścigu na początku filmu. Mała ciekawostka, jak Liam Hemsworth mógł zagrać kolegę z dzieciństwa Russela Crowe, jeżeli obu aktorów dzieli 26 lat? Otóż na potrzeby filmu, 33-letni Hemwsorth został odpowiednio ucharakteryzowany (dodano mu np. masę zmarszczek oraz siwiznę). Ten mały niuans w niczym jednak nie zmienia ogólnego wrażenia po obejrzeniu tego filmu, a nie jest to dobre wrażenie. Film dostępny jest w ramach Amazon Prime Video.
Ocena Civil.pl: 25%
The Nice Guys
Osadzona w latach 70 komedia kryminalna z udziałem Russela Crowe i Ryana Goslinga. Tytułowi "równi goście" to dwaj detektywi z Los Angeles, którzy łącza swoje siły pracując nad sprawą zaginięcia kobiety związanej z branżą porno. Holland March (Ryan Gosling) to mężczyzna z problemami, wychowujący nastoletnią córkę o imieniu Holly (Angourie Rice), podczas gdy Jackson Healy (Russell Crowe) to bezkompromisowy twardziel.
Wielkie brawa należą się Ryanowi Goslingowi, który stworzył bardzo ciekawą kreację. Niestety moim zdaniem Russel Crowe mocno od niego w tym filmie odstawał. To co najbardziej mi się podobało w "The Nice Guys" to niesamowicie dobrze oddany klimat oraz lekkość i świeżość tej produkcji. To co szwankowało to liczby – film kosztował 50 mln dolarów i ledwo się zwrócił, pomimo bardzo pozytywnych opinii krytyków (92% pozytywów na Rotten Tomatoes) i widzów. Moim zdaniem ta pozycja jest warta obejrzenia, niezależnie od tego czy ktoś jest lub nie jest fanem Goslinga czy Crowe'a.
Ocena Civil.pl: 77%
Broken City
W zamyśle miał to być niezły kryminał polityczny. Russel Crowe jako burmistrz Nowego Jorku oraz Mark Wahlberg w roli byłego policjanta a obecnie detektywa - Billy'ego Taggart. Billy pożegnał się z pracą w policji, kiedy to w niejasnych okolicznościach zastrzelił domniemanego mordercę siostry swojej dziewczyny (Natalie Martinez), 7 lat później po tych wydarzeniach zostaje wynajęty przez burmistrza (na kilka dni przed wyborami) do śledzenia jego żony - Cathleen (Catherine Zeta-Jones). Prosta z pozoru fucha polegająca na zrobieniu kilku zdjęć burmistrzowej - zamienia się w grubą aferę, kiedy ginie szef kampanii, z którym potajemnie spotykała się żona burmistrza. Ofiara ta pracowała dla konkurenta politycznego obecnego burmistrza. Po stronie Billy'ego, który zamierza dojść do prawdy staje jego były szef - komisarz policji (Jeffrey Wright).
Ciekawa obsadza aktorska tym razem nie wystarczyła. Zmontowano słaby thriller, który praktycznie nie trzyma w napięciu. Nic tutaj nie jest takie jak być powinno - władza krzyżująca się z wielkim biznesem została pokazana prawie jak w karykaturze. A bezkompromisowy były policjant "na tropie", pomimo iż jest to Mark Wahlberg w ogóle nie fascynuje. Finansowo też wyszło kiepsko, włożono 35 mln dolarów, zwróciło się 25... I słusznie, bo to naprawdę nie najlepsza produkcja.
Ocena Civil.pl: 55%