Jake Gyllenhaal

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: Jake Gyllenhaal

Ocena: 81 Nightcrawler

Zdesperowany bezrobotny mężczyzna o mieniu Lou (Jake Gyllenhaal) odkrywa szansę na zarobek w nocnym reportażu kryminalnym. Dzięki pomocy telewizyjnej weteranki o imieniu Nina (Rene Russo) Lou wspina się po szczeblach kariery, kierując się jednak zasadami całkowicie sprzecznymi z etyką i prawem. Lou ze swoją kamerą wdziera się wszędzie, filmując brutalne zabójstwa czy drastyczne wypadki drogowe, przez co dostarcza swoim pracodawcom niesamowitych ujęć, za które otrzymuje co raz wyższe honoraria. Zarobione pieniądze przeznacza na dalszy rozwój kariery, inwestując w sprzęt oraz w służbowy samochód – SRT Dodge. Mając na wyposażeniu jeszcze pracownika, który robi za żywą nawigację samochodową, Lou staje się prawdziwym łowcą nocnych sensacji, dla którego liczy się tylko jedno: kariera i pieniądze.

"Nightcrawler" posiada doskonały scenariusz, który został nominowany do Oscara (nagrody nie otrzymał). Genialna jest też rola Jake'a Gyllenhaala. Rzadko widywana na ekranie Rene Russo (aktorka w ostatnich 10 latach zagrała tylko w superprodukcji "Thor" oraz właśnie w "Nightcrawlerze"), też wypadła nieźle, ale dała się przyćmić Gyllenhaalowi. Aktor ten niemalże wbił się w pamięć, tworząc kreację mrocznego karierowicza, nastawionego na zysk za wszelką cenę. Film otrzymał ekstremalnie pozytywne recenzję: 95% na RT (przy ponad 200 recenzjach!). Nie da się ukryć, iż jest to kino na najwyższym światowym poziomie.

Ocena Civil.pl: 81%

Ocena: 71 Enemy

"Enemy" to kanadyjski film, z udziałem Jake'a Gyllenhaala w roli Adama/Anthoniego, Mélanie Laurent jako Mary, Sarah Gadon jako Helen oraz gościnnie Isabella Rossellini w roli matki głównego bohatera. Ta produkcja kina niezależnego, powstała na podstawie powieści portugalskiego laureata Nobla José Saramagi, to umysłowy trening, wymagający nie tyle uwagi, co wręcz naukowej analizy.

W teorii fabułę da się zarysować w kilku zdaniach. Adam, mieszkaniec Toronto, nauczyciel historii, wypożycza film, na którym w roli statysty widzi ... siebie. Korzystając z Internetu poznaje dane kontaktowego do aktora, który wygląda tak samo jak on, a następnie próbuje się z nim spotkać. Tyle o fabule. Reszta to już puzzle, ponieważ sceny tego filmu zostały przemieszane, a żeby połączyć je w całość trzeba obejrzeć każdą scenę kilka razy, po to by dostrzec symbolikę i ją właściwie zinterpretować. Niektórym się to udało, fantastycznie film tłumaczy bloger o imieniu Dani, pod tym adresem, choć on sam pomimo kwiecistego wyjaśnienia miał wątpliwości, czy wszystko poprawnie przeanalizował. "Enemy" nie wolno rozpatrywać jako "thrillerka na wieczór", to raczej rozrywka intelektualna, dla bardzo zaawansowanych koneserów kina.

Ocena Civil.pl: 71%

W sumie: 2 filmów/seriali