Agnieszka Zulewska

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: Agnieszka Zulewska

Ocena: 78 High Water (Season: 1) (Wielka woda)

"Wielka woda" to polski mini-serial dramatyczny traktujący o wielkiej powodzi we Wrocławiu w roku 1997. Odniesienia do realiów są dosyć luźne, bo w serialu pozmieniano nawet niektóre nazwy geograficzne oraz dodano wątki nieobecne podczas kataklizmu sprzed 25 laty. Jasmina Tremer (Agnieszka Żulewska) to hydrolog, która na kilka tygodni przed powodzią zostaje sprowadzona do stolicy Dolnego Śląska w celu wykonania ekspertyzy dotyczącej zagrożeń. Oprócz pracy, we Wrocławiu na kobietę czekają niezamknięte sprawy osobiste.

W serialu główne role grają Żulewska, Tomasz Schuchardt i Ireneusz Czop, ale występuje także bardzo duża ilość postaci drugiego i dalszego planu (ogromna jak na sześcioodcinkową produkcję). Trzeba przyznać, że Netflix zainwestował sporo środków w ten serial i nadał mu takiego nieco "amerykańskiego" sznytu. Większość postaci została bardzo mocno przerysowana a same fakty mocno ubarwione, jednak nie przeszkadza to w odbiorze "Wielkiej wody". Serial ogląda się bardzo przyjemnie i w zasadzie zaczynając pierwszy odcinek ciężko przerwać, ze względu na cliffhangery. Zainwestowano sporo w dekoracje (np. samochody z epoki), przez co dla osób które pamiętają 1997 rok, produkcja ma też znaczenie sentymentalne. Postarano się również o angaż bardzo wielu znanych polskich aktorów, choć niektórzy dostali jedynie epizody (np. Łukasz Garlicki czy Tomasz Kasprzyk). "Wielka woda" to także ostatnia rola Jerzego Treli, aktor niestety zmarł kilka miesięcy przed premierą. Podsumowując: Netflixowi wyszedł dobry serial, z dużym budżetem, który dobrze się ogląda. Oczywiście z wadami, ale całość przemawia na plus.

Ocena Civil.pl: 78%

Ocena: 79 Żmijowisko

"Żmijowisko" to polski serial kryminalny wyprodukowany i wyemitowany przez Canal+, oparty na książce Wojciecha Chmielarza. Arek (Paweł Domagała) i Kamila (Agnieszka Żulewska) wyjeżdżają z nastoletnią córką Adą i młodszym od niej synem Igorem na letnisko do tytułowego Żmijowiska. Podczas jednej z nocy w tajemniczych okolicznościach znika Ada, która nie wraca do domku letniskowego na noc. Serial rozgrywa się w trzech wymiarach czasowych: podczas wyjazdu (czas ten określony w serialu jako "wtedy"), w teraźniejszości (czyli równo rok po wydarzeniach) oraz "pomiędzy". Ważne role w tym serialu grają: Cezary Pazura, Piotr Stramowski oraz Davina Reeves. Pazura wciela się w postać Kajetana Rybaka, bezwzględnego inwestora, chcącego wybudować w Żmijowisku prężny ośrodek wczasowy, Stramowski gra bogatego producenta telewizyjnego o imieniu Robert a Davina Reeves wciela się w Adaomę, partnerkę Roberta, modelkę i prezenterkę telewizyjną. Robert i Adaoma są świadkami zaginięcia Ady, ponieważ jako pensjonariusze w noc zaginięcia imprezują z rodzicami dziewczyny.

Serial składa się tylko z 7 odcinków, trwających około 45 minut. Reżyserem jest Łukasz Palkowski, który ma na swoim koncie między innymi "Belfra". Klimat "Żmijowiska" jest podobnie mroczny jak ten przedstawiony właśnie w "Belfrze". Odcinki najnowszej produkcji Canal+ są nieco nierówne, ale budują napięcie do samego końca. Plusem jest także dobrze dobrana obsada, ciekawie wypada np. Cezary Pazura. Na pewno jednak "ciężki" klimat tego serialu nie każdemu przypadnie do gustu. Większość scen uderza szarością a niektóre szokują wulgarnością, a przecież fabuła opowiada (przynajmniej w założeniu) o rodzinnym wyjeździe na wakacje... Trzeba jednak przyznać, że produkcje Canal+ trzymają poziom i tak jest też w tym przypadku. Miłośnicy mocnego kina na pewno będą usatysfakcjonowani.

Ocena Civil.pl: 79%

W sumie: 2 filmów/seriali