Piotr Stramowski

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: Piotr Stramowski

Ocena: 35 Mój dług

Oparty na faktach film "Dług" z 1999 roku to jedna z lepszych produkcji dramatycznych polskiego kina ostatnich 30 lat. Głośny film, nieżyjącego już niestety, Krzysztofa Krauzego, po 23 latach doczekał się czegoś w rodzaju kontynuacji pod tytułem "Mój dług". Film ten koncentruje się tylko na losach Sławomira Sikory od momentu jego osadzenia w więzieniu za popełnione przestępstwo, za które został skazany na 25 lat więzienia.

W tym dramacie więziennym, teraźniejszość przeplata się z krótkimi (i dosyć nielicznymi) retrospekcjami dotyczącymi wydarzeń sprzed osadzenia. W pierwowzorze z 1999 roku, rolę bezwzględnego egzekutora tytułowego długu zagrał Andrzej Chyra. W "Moim długu" postać ta grana jest przez Marcina Januszkiewicza i nie można jej w żaden sposób porównać z tym co stworzył Chyra ponad dwie dekady wcześniej. Jeżeli ktoś nie wiedział "Długu" Krauzego to w zasadzie ciężko mu będzie zrozumieć o czym jest "Mój dług", zamiast sprawnie poprowadzonej retrospektywnej narracji, scenarzyści poprzestali na krótkich przebitkach, nijak nie oddających dramaturgii, która doprowadziła do zabójstwa z desperacji. Zamiast tego film pełen jest scen więziennych, w których też próżno szukać głębszej logiki, zamiast tego jest miszmasz: pokazy najgorszej więziennej brutalności, tańce pod prysznicem czy dekorowanie korytarza choinkami na święta. Scenarzyści wprowadzili także postać więźnia o imieniu Hektor (granego przez Piotra Stramowskiego), sceny z jego udziałem także ocierają się o groteskę. Do tego należy dodać kiepską główną rolę Bartosza Saka. Stworzona przez niego postać nie ma głębszego wyrazu ani nie towarzyszą jej żadne emocje. Dodając to wszystko do siebie, wychodzi słaby film i mocno zmarnowany potencjał tej historii. Produkcję można obejrzeć np. w ramach Amazon Prime Video.

Ocena Civil.pl: 35%

Ocena: 79 Żmijowisko

"Żmijowisko" to polski serial kryminalny wyprodukowany i wyemitowany przez Canal+, oparty na książce Wojciecha Chmielarza. Arek (Paweł Domagała) i Kamila (Agnieszka Żulewska) wyjeżdżają z nastoletnią córką Adą i młodszym od niej synem Igorem na letnisko do tytułowego Żmijowiska. Podczas jednej z nocy w tajemniczych okolicznościach znika Ada, która nie wraca do domku letniskowego na noc. Serial rozgrywa się w trzech wymiarach czasowych: podczas wyjazdu (czas ten określony w serialu jako "wtedy"), w teraźniejszości (czyli równo rok po wydarzeniach) oraz "pomiędzy". Ważne role w tym serialu grają: Cezary Pazura, Piotr Stramowski oraz Davina Reeves. Pazura wciela się w postać Kajetana Rybaka, bezwzględnego inwestora, chcącego wybudować w Żmijowisku prężny ośrodek wczasowy, Stramowski gra bogatego producenta telewizyjnego o imieniu Robert a Davina Reeves wciela się w Adaomę, partnerkę Roberta, modelkę i prezenterkę telewizyjną. Robert i Adaoma są świadkami zaginięcia Ady, ponieważ jako pensjonariusze w noc zaginięcia imprezują z rodzicami dziewczyny.

Serial składa się tylko z 7 odcinków, trwających około 45 minut. Reżyserem jest Łukasz Palkowski, który ma na swoim koncie między innymi "Belfra". Klimat "Żmijowiska" jest podobnie mroczny jak ten przedstawiony właśnie w "Belfrze". Odcinki najnowszej produkcji Canal+ są nieco nierówne, ale budują napięcie do samego końca. Plusem jest także dobrze dobrana obsada, ciekawie wypada np. Cezary Pazura. Na pewno jednak "ciężki" klimat tego serialu nie każdemu przypadnie do gustu. Większość scen uderza szarością a niektóre szokują wulgarnością, a przecież fabuła opowiada (przynajmniej w założeniu) o rodzinnym wyjeździe na wakacje... Trzeba jednak przyznać, że produkcje Canal+ trzymają poziom i tak jest też w tym przypadku. Miłośnicy mocnego kina na pewno będą usatysfakcjonowani.

Ocena Civil.pl: 79%

W sumie: 2 filmów/seriali