Knives Out (Na noże)
"Knives Out" to jeden z najgłośniejszych filmów, który w kinach debiutował w 2019 roku (konkretnie w czwartym kwartale, a więc niedługo przed wybuchem pandemii). Film nie bazuje na żadnej powieści detektywistycznej, oryginalny scenariusz (nominowany do Oscara) napisał Rian Johnson, który zajął się także reżyserią i współprodukcją. Kilka słów o fabule: Harlan Thrombey (Christopher Plummer), bogaty pisarz kryminał umiera w tajemniczych okolicznościach po ceremonii swoich 85 urodzin w swojej posiadłości. Na miejsce oprócz policji, przybywa wynajęty przez anonimowego sponsora wybitny detektyw Benoit Blanc (Daniel Craig) który ma za zadanie ustalić okoliczności zgonu i znaleźć osobę ewentualnie odpowiedzialną za śmierć seniora rodu. Ostatnie chwile z denatem spędziła jego osobista pielęgniarka Marta Cabrera (Ana de Armas), ale w sprawie zamieszani mogą być wszyscy członkowie rodziny, obecni na urodzinach Harlana.
Film posiada gwiazdorską obsadę, ważne role w nim grają między innymi: Chris Evans, Jamie Lee Curtis, Toni Collette, Don Johnson, Michael Shannon i Katherine Langford. Okazał się także hitem finansowym, bowiem przy budżecie wynoszącym 40 mln zarobił ponad 311 mln (Netflix wykupił prawa do obrazu i zamierza nakręcić kontynuację). Do tego dochodzą doskonałe oceny od krytyków (na 464 recenzji zgrupowanych w Rotten Tomatoes 97% jest pozytywna) oraz bardzo dobre od widzów. "Knives Out" to świetny kryminał, dobrze zagrany, trzymający w napięciu, posiadający świetny klimat. Film ogląda się świetnie i po prostu szkoda, że takie perełki tak rzadko się zdarzają. "Knives out" można obejrzeć obecnie np. na Amazon Prime Video.
Ocena Civil.pl: 80%
The Girl with the Dragon Tattoo
Amerykańska wersja pierwszej części przebojowej trylogii Stiega Larssona. W roli Blumqvista David Craig, w roli Elisabeth Salander Rooney Mara. Henrika zagrał nagrodzony w tym roku Oscarem Christopher Plummer a Martina Stellan Skarsgård.
Co można powiedzieć o tej wersji? Jest bardzo poprawna, trzyma się kurczowo książki, w wielu miejscach niemalże identyczna jak adaptacja Szwedzka "Män som hatar kvinnor", którą oceniłem bardzo wysoko.
Pytanie tylko, czy temat nie jest za bardzo wyeksploatowany? Ciekaw jestem czy Amerykanie odtworzą też drugą i trzecią część trylogii. Na pewno to będzie trudne, jako iż dzieją się one w Sztokholmie i mocno bazują na tamtejszym systemie polityczno-społecznym.
Dziewczyna z tatuażem warto jest obejrzenia i porównania z wersją szwedzką i książką.
Ocena Civil.pl: 70%