film muzyczny

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: film muzyczny

Ocena: 75 Guava Island

"Guava Island" to oryginalna produkcja Amazon Prime traktująca o fikcyjnej tropikalnej wyspie zarządzanej przez despotycznego Red Cargo (Nonso Anozie). Główni bohaterowie to para młodych ludzi: Deni Maroon (Donald Glover) oraz Kofi Novia (Rihanna) od urodzenia zamieszkujących Guavę. Deni to lekkoduch pracujący w rozgłośni radiowej, na co dzień zajmujący się muzyką a Kofi to mocniej stąpająca po ziemi miejscowa szwaczka. Pewnego dnia Deni pragnie zorganizować na wyspie muzyczny festiwal, aby chociaż na jeden dzień oderwać mieszkańców od szarej rzeczywistości. Jego plany nie podobają się Red Cargo, który obawia się że po całonocnej imprezie mieszkańcy wyspy nie stawią się nazajutrz do pracy. Na zarządzanej twardą ręką wyspie nie ma bowiem dni wolnych od pracy. Pomiędzy muzykiem a tyranem dochodzi do konfliktu, który ma tragiczne skutki.

Film ten jest bardzo krótki, bo trwa zaledwie 55 minut. Czas ten jest jednak wystarczający by opowiedzieć ciekawą historię. Sam film był kręcony na Kubie, pomimo iż użyto fikcyjnej nazwy wyspy, to przedstawione problemy są jak najbardziej zbliżone do tych, z którymi zmagają się mieszkańcy biednych krajów. Po raz kolejny Amazon stara się pokazać coś ambitniejszego aniżeli konkurencyjny Netflix. "Guava Island" miesza kilka gatunków filmowych, będąc chwilami komedią czy musicalem, jednakże nie przesłania to w żaden sposób mocnego przekazu, który dostarcza ta produkcja.

Ocena Civil.pl: 75%

Ocena: 90 A Star Is Born (Narodziny gwiazdy)

"A Star is Born" to remake filmu z 1937 roku, właściwie jest to czwarte podejście do tego samego tematu. Drugie miało miejsce w 1954 (z udziałem Judy Garland) a trzecie w 1976 (z udziałem Barbry Streisand). W roku 2018 temat podjął Bradley Cooper w roli reżysera, współscenarzysty jak i odtwórcy głównej roli męskiej. Rolę żeńską zagrała Lady Gaga wcielając się w postać Ally. Format ten opowiada o sławnym muzyku country w średnim wieku Jacksonie Maine, uzależnionych od alkoholu. Pewnego wieczora Maine będąc niedopitym zatrzymuje się w barze dla drag queen, gdzie swój występ ma Ally (kelnerka i początkująca pisarka piosenek). Maine będąc pod wrażeniem kobiety, rozpoczyna z nią zażyłą relację i pomaga jej w karierze muzycznej. Z czasem Ally trafia na sam muzyczny szczyt, po drodze wychodząc za Jacksona za mąż. Sam Maine pomimo znalezienia kobiety swojego życia nie potrafi jednak zrezygnować z alkoholu i leków, popadając w coraz większe uzależnienie.

"A Star is Born" miał być faworytem do Oscarów, polującym na najważniejsze statuetki (film roku, najlepsza rola męska, żeńska). Ostatecznie przy aż ośmiu nominacjach obraz wygrał tylko w kategorii za najlepszą piosenkę filmową (konkretnie za Shallow). Przy tylu nominacjach nie trzeba wspominać, że film zebrał rewelacyjny oceny od krytyków. Zarobił ponad 430 mln dolarów przy budżecie 36 mln. W mojej ocenie "Narodziny Gwiazdy" to genialny film. Największym atutem produkcji jest Lady Gaga oraz jej wokal. Wiele piosenek z filmu osiągało wysokie pozycje na listach przebojów. Poza "Shallow" mocno wpada w ucho: "Look What I Found" czy "Always Remember Us This Way". W warstwie fabularnej obraz opiera się na pierwowzorze z 1937 roku. Jako dramat porusza, jako film muzyczny dostarcza niesamowitych wrażeń słuchowych. Wszystko w tej produkcji zostało wspaniale wyważone, do tego stopnia że ponad 2 godziny seansu wciągają niesamowicie, tworząc wrażenie że całość trwa przynajmniej godzinę krócej.

Ocena Civil.pl: 90%

Ocena: 79 Bohemian Rhapsody

Zdobywca czterech Oscarów i jeden z najgłośniejszych filmów 2018 roku opowiadający o życiu i twórczości grupy Queen (koncentrujący się na postaci Freddie Mercury'ego). Wokalistę zespołu zagrał Rami Malek i trzeba powiedzieć, że zagrał dobrze ponieważ za tę kreację otrzymał Oscara. Akcja filmu ma miejsce w latach 1970-1985, czyli od momentu powstania zespołu po pamiętny koncert na Wembley w ramach Live Aid. Film nie pokazuje "schyłkowych" lat Freddiego czyli sześciu ostatnich przed śmiercią, w których wokalista zmagał się z AIDS. Choroba pokonała go pod koniec 1991 roku, trzeba jednak wspomnieć iż pomimo niej wokalista prawie do samego końca pracował. W ostatnim jego teledysku do piosenki: "These Are the Days of Our Lives" (nagranym w maju 1991 roku) nie przypominał już siebie, zniszczony śmiertelną chorobą. "Bohemian Rhapsody" odpuszcza te lata, w filmie ograniczono się tylko do streszczenia tekstowego tego co wydarzyło się po 1985 roku. Pokazano jednak początki pracy zespołu oraz kulisy powstania tytułowej piosenki, starano się także "odtworzyć" skomplikowany charakter samego Mercury'ego, ukazując jego życie rodzinne (wychowywał się w rodzinie Parsów) a później pokazując jego związek z Mary Austin i relacje z Jimem Huttonem, nie pominięto także relacji w samym zespole Queen.

Film zabrał niesamowicie wysokie oceny od widzów i nieco gorsze od krytyków (61% pozytywów zagregowanych w Rotten Tomatoes). Przy budżecie wynoszącym 55 mln dolarów produkcja zarobiła około 900 mln. Moja ocena tego filmu nie będzie jednoznaczna, ponieważ miałem bardzo wygórowane oczekiwania. Niestety uważam, że Rami Malek nie oddał w 100% Freddiego, ale żaden aktor nie byłby w stanie tego zrobić, ponieważ Mercury był jeden i nie da się go podrobić. Fani Queen umieścili na YouTube filmy na których porównany jest koncert Live Aid w wersji z Mercurym oraz odtworzenie tegoż w filmie. Widać, było iż scenarzyści i reżyser starali się stworzyć replikę tamtego wydarzenia, odtwarzając nawet małe detale (takie jak układ napoi na fortepianie na którym grał wokalista), jednakże sposób w jakim Mercury porywał tamtego (i nie tylko) wieczora publiczność oraz jego zachowanie na scenie do odtworzenia już nie były i nie będą. Podsumowując jednak: Bohemian Rhapsody to bardzo dobry film, jednakże daleko mu do miana genialnego.

Ocena Civil.pl: 79%

W sumie: 3 filmów/seriali