Scream Queens (Season: 1)
"Scream Queens" to taka lekka wersja "American Horror Story". Oba seriale wyprodukował Ryan Murphy. Pierwszy sezon serialu ma miejsce na kampusie wyższej uczelni. Życie bogatych studentek i studentów komplikuje się po tym jak na uczelni zaczyna grasować seryjny morderca w stroju diabła. Główną rolę gra Emma Roberts, wcielająca się w postać studentki Chanel Oberlin – przewodniczącej żeńskiego akademika. Chanel to kobieta zepsuta do cna, cyniczna, bezczelna, arogancka, zaborcza i przewrażliwiona na swoim punkcie. Kobieta ta nie używa imion w stosunku do swoich koleżanek ... numeruje je jako Chanelki. Channel no 3 gra Billie Lourd, zaś w numer 5 Abigail Breslin. Obsadę dopełniają jeszcze między innymi: Lea Michele, Keke Palmer, Glen Powell, Skyler Samuels oraz Jamie Lee Curtis w roli dziekana uczelni.
Serial ten jest przez krótkie momenty straszny, jednakże przez większość czasu dominują wątki komediowe. Ostre żarty balansujące na granicy dobrego smaku przeplatane slasherowymi scenami to bardzo wysmakowana mieszanka. Niewątpliwie największą zaletą tej produkcji jest niesamowita obsada. Kreacja Emmy Roberts przykuwa uwagę, bardzo dobrze wypadają także inni aktorzy. "Scream Queens" obejrzałem z dużą obsuwą, ponieważ serial wyszedł jesienią 2015 roku, nie mniej jednak po rozpoczęciu oglądania nadrobiłem obie serie w kilka dni. Oczywiście serial posiada też wady, np. przesadę w eksploatowaniu niektórych wątków. Widać, iż autorzy tej produkcji chcieli poeksperymentować, wiedząc iż to dla nich odskocznia w której mogą dać upust zwariowanym pomysłom. Momentami nieco przesadzili, jednakże cały pierwszy sezon oceniam pozytywnie.
Ocena Civil.pl: 75%
Sense8 (Season: 2)
Drugi i jak się ostatnio okazało ostatni sezon serialu Wachowskich. W największym skrócie fabuła koncentruje się na ośmiu osobach, które posiadają zdolności sensatów, tzn. potrafią łączyć się ze sobą za pomocą umysłu pomimo dzielących ich kilometrów. Bohaterowie pomagają sobie w codziennym życiu i jednocześnie walczą przeciwko "Kanibalowi", pogromcy sensatów o pseudonimie Whispers (w tej roli Terrence Mann).
Druga seria moim zdaniem trzyma poziom pierwszej. Pomijając liczne wątki obyczajowe oraz dużą dawkę ideologii, akcja serialu jest dalej dynamiczna a klimat niesamowity. Postacie w tym serialu to prawdziwy majstersztyk, zarówno szukająca zemsty Koreanka Sun Bak (w tej roli Doona Bae) czy brutalny Wolfgang (Max Riemelt), który w pierwszej serii wytłukł pół berlińskiej mafii to kreacje świetnie napisane i doskonale zagrane. O pozostałych aktorach też ciężko powiedzieć złe słowo. W drugiej serii do obsady dołącza demoniczna Lila (w tej roli piękna Włoszka Valeria Bilello). Niezależnie od decyzji o zakończeniu serialu ciężko wskazać inną produkcję z dużą dawką akcji na najwyższym poziomie (w drugiej serii genialny jest nocny pościg po mieście w Korei Południowej czy strzelanina w berlińskiej restauracji) oraz takim klimatem.
Ocena Civil.pl: 84%
Riverdale (Season: 1)
Pierwszy sezon serialu, bazującego na postaciach z Archie Comics. W małym, sennym miasteczku zostaje zamordowany licealista Jason, syn lokalnego bogacza. Zabójstwo porusza lokalną społecznością a przede wszystkim kolegami i koleżankami ofiary. Niezależnie od policji, uczniowie rozpoczynają własne śledztwo, które wywleka na światło dzienne miejscowe sekrety. Główni bohaterowie to uczniowie liceum: muzykalny i dobroduszny Archie Andrews (K.J. Apa), jego urocza sąsiadka Betty (Lili Reinhart), pochodząca z Nowego Jorku Latynoska Veronica Lodge (Camila Mendes) oraz Jughead Jones, syn lokalnego rzezimieszka. Dopełnienie obsady stanowią rodzice głównych bohaterów.
"Riverdale" w pierwszym swoim sezonie jest bardzo nierówny. Dobry pomysł, ciekawe postacie, dobrze oddany klimat małego miasta przeplata się z banalnymi scenami i nielogicznościami scenariuszowymi. Przeszkadza także kiepskie oddanie jakichkolwiek realiów. Młodzi detektywi w zasadzie chyba pojawiają się w szkole tylko w celach towarzyskich, ponieważ wszyscy w tym serialu mają mnóstwo czasu na wszystko: hobby, pracę, siedzenie w kawiarni czy włóczenie się po miejscowości. Pomimo tych wad, serial wciąga i z przyjemnością można go obejrzeć nawet w kilka wieczorów.
Ocena Civil.pl: 72%