James Gandolfini

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: James Gandolfini

Ocena: 75 The Drop

Solidny kryminał na podstawie powieści Dennisa Lehane pod tym samym tytułem, aczkolwiek sam scenariusz bazuje też na wydanej w 2009 roku krótkiej historii: "Animcal Rescue", również autorstwa D. Lehane. Bob Saginowski (Tom Hardy) pracuje jako barman, w restauracji "Cousin Marv's". Marv (James Gandolfini) przed laty przekazał prawa do knajpy czeczeńskim gangsterom. Knajpa służy gangsterom jako tytułowy "drop" czy zrzutnia na nielegalne dochody. Nie chcąc za dużo zdradzać fabuły, wprowadzę jeszcze tylko postać Nadii, graną przez Noomi Rapace. Nadia zostaje przypadkowo poznana przez Boba, który znajduje w jej koszu na śmieci porzuconego szczeniaka Pitbulla.

Nowojorski klimat "The Drop", solidny scenariusz, dobrzy aktorzy, wszystko to przełożyło się na bardzo dobrą ocenę tego filmu. Otrzymał on aż 89% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes. James Gandolfini zagrał w w tym filmie po raz ostatni w życiu, ponieważ aktor zmarł w czerwcu 2013 roku w Rzymie z powodu ataku serca. "The Drop" to moim zdaniem bardzo ciekawa pozycja, obowiązkowa dla fanów kryminałów.

Ocena Civil.pl: 75%

Ocena: 50 The Taking of Pelham 1 2 3

Budżet 100 mln dolarów, w głównych rolach Denzel Washington i John Travolta, w rolach drugoplanowych John Turturro i James Gandolfini. Taka obsada i taki budżet zniewala - tym bardziej szkoda, że film wypadł blado.

Ryder (John Travolta) z grupą kompanów porywa metro "Pelham 123". Plan ma dobry, wykonanie też. Po przejęciu składu kontaktuje się z Walterem Garberem (Denzel Washington), który pracuje w centrum sterowania metrem. Przedstawia swoje żądania: 10 mln dolarów w gotówce za godzinę - inaczej zacznie zabijać pasażerów. W ten sposób zaczyna się ten bardzo nudny, wtórny i przewidywalny film.

Chyba nic się nie udało. Budowanie napięcia za pomocą odliczania na ekranie (dosłownego - co chwila pojawia się informacja ile minut pozostało do czasu, który określił terrorysta). Burmistrz miasta - James Gandolfini postanawia zapłacić. Garberowi zaś pomaga negocjator - Camonetti (John Turturro). Może to jest trudne do uwierzenia, ale znaczną część tego "obrazu" wypełniają rozmowy Rydera z Garberem. Okazuje się bowie, że terrorysta życzy sobie ucinać pogawędki tylko z dyspozytorem metra. Jeżeli TEGO rozmówcy zabraknie, to też będzie zabijał pasażerów...

Dopełnieniem tego nonsensu jest fakt, że przez zamach złoto drożeje o kilka tysięcy procent - co ma duże znaczenie dla tej kiepskiej fabuły.

Wielkie rozczarowanie - tak można podsumować "The Taking of Pelham 1 2 3".

Ocena Civil.pl: 50%

Ocena: 80 In the Loop

Brytyjska komedia polityczna z 2009 roku. Wysoko oceniona przez Rotten Tomatoes (94%) oraz internautów na IMDB.com (7.9/10). Obsada brytyjsko-amerykańska nieprzypadkowa, bowiem film traktuje o stosunkach amerykańsko-brytyjskich na chwilę przed rozpoczęciem bliżej nieokreślonej wojny z bliżej nieokreślonym agresorem.

By było zabawniej, nie występują postacie najważniejsze (premier Wlk. Brytanii i prezydent USA) - tylko ministrowie i sekretarze. Ministrer rozwoju międzynarodowego Wielkiej Brytanii - Simon Foster (Tom Hollander) zostaje wciągnięty w grę, której stawką jest rozpoczęcie wojny. Wojną jest zainteresowany zarówno premier Wlk. Brytanii jak i prezydent, tyle że po obu stronach Oceanu owa inwazja ma również swoich przeciwników. Sam Foster nie ma jednak nic do powiedzenia, ponieważ karty rozdaje szalony spin doctor Malcolm Tucker (Peter Capaldi), który pilnuje by była realizowana polityka zaplanowana przez premiera. W USA stronnictwo antywojenne jest reprezentowane przez sekretarz stanu Karen Clarke (Mimi Kennedy). Postaci jest oczywiście więcej, w roli generała Millera występuje sam (James Gandolfini).

Ten film to niezwykle inteligentna komedia, pełna przezabawnych sytuacji i jeszcze zabawniejszych dialogów. Na szczęście zrezygnowano z przygłupich gagów polegających, których pełno w nieambitnych filmach. Tutaj wszystko jest tak jak trzeba. Nie mniej jednak film pewnie śmieszy bardziej Brytyjczyków, bowiem mają oni obraz swojej elity politycznej i zapewne wyłapują więcej aluzji aniżeli inni. Pomimo to "In the Loop" trzeba obejrzeć!

Ocena Civil.pl: 80%

W sumie: 3 filmów/seriali