Thor: Ragnarok
Cztery lata po premierze The Dark World na ekrany kin weszła część trzecia: Ragnarok. Thor (Chris Hemsworth) i jego brat Loki (Tom Hiddleston) dowiadują się od swojego ojca Odyna (Anthony Hopkins) o istnieniu Heli (Cate Blanchett) ich siostry. Kobieta ma zamiar przejąć władzę w Asgard, a synowie Odyna nie mogą do tego dopuścić. Tak w jednym zdaniu można streścić całą fabułę tego filmu. W obsadzie tej części pojawia się także urocza Tessa Thomspon (jako Valkryrie), Karl Urban, Mark Ruffallo (jako Bruce Banner / Hulk), Jeff Goldblum (jako Grandmaster), Idris Elba (Heimdall). W epizodycznej roli występuje Benedict Cumberbatch.
Ragnarok to bez wątpienia najlepsza część Thora. Lekkość tej produkcji, świetna ścieżka dźwiękowa i masa smaczków robią piorunujące wrażenie. Ten film nie tylko został dobrze dopracowany, on po prostu wybija się ponad przeciętność wśród produkcji Marvela. Przy budżecie wynoszącym 180 mln dolarów pokazano nie tylko świetne efekty specjalne, ale przede wszystkim stworzono widowisko na bardzo wysokim poziomie. Polecam.
Ocena Civil.pl: 82%
The Monuments Men
Oparty na faktach film o grupie żołnierzy, których celem było odzyskanie zrabowanych przez Niemców dzieł sztuki. Akcja ma miejsce w latach 1944-1945 na zachodzie Europy. George Clooney występuje w wielu rolach: głównej jako aktor, jako reżyser a także jako scenarzysta i producent. Oprócz niego na ekranie występuje Matt Damon, Bill Murray, Cate Blanchett oraz John Goodman.
Matematycznie "The Monuments Men" wypadają nieźle, przy niezłym budżecie 70 mln dolarów udało się uzyskać prawie 155 mln dolarów. Niestety poza wynikiem finansowym trudno znaleźć mocne punkty tej produkcji. Trwa ona 118 minut, które ciągną się niemiłosiernie. To co najbardziej irytuje to nieudolne wstawki komediowe, całkowicie niepasujące do realiów tej wojny. Sceny są tak zmontowane, iż kilku aktorów przewija się w kółko w taki sposób, iż trudno jednoznacznie odgadnąć kto poza Clooneyem gra pierwsze skrzypce. Żadna z kreacji nie została rozwinięta, przez co postacie są płaskie i nijakie. Rotten Tomatoes wycenił to dzieło na 32%, zarzucając produkcji nostalgiczny ton oraz zbyt luźną narrację.
Ocena Civil.pl: 49%
Hanna
Brytyjsko-niemiecki film z budżetem - 30 mln dolarów, opowiadający niebanalną historię, której akcja dzieje się w wielu krajach Europy. Tytułowa Hanna jest wychowywana przez ojca (Eric Bana) z dala od cywilizacji - niedaleko koła biegunowego. Dziewczynka jest szkolona na zabójczynię i przygotowywana do misji. Pewnego dnia - kiedy jest już gotowa, uruchamia tajny przycisk i zdradza swoją pozycję służbom amerykańskim. Oddział komandosów pojmuje ją i dostarcza do tajnej bazy w Maroko. Tam Hanna prosi o rozmowę z Marissą Wiegler - agentką CIA (Cate Blanchett). Od tego momentu rozpoczyna się film przygodowy z elementami kina akcji. Hanna - musi uciec z bazy w Maroko i dostać się do Berlina, gdzie ma się spotkać ze swoim ojcem. Nie do końca jest świadoma kim jest i dlaczego jest poszukiwana przez CIA. Po drodze nawiązuje przyjaźnie i walczy o swoje życie.
Bardzo poprawny, dobrze zrobiony film, za rozsądne pieniądze. Zwrócił się, bowiem zarobił ponad 60 mln dolarów. Zebrał dobre oceny od krytyków. 111 minut seansu mija bardzo przyjemnie, na plus przemawia dobra obsada (choć trochę dziwne, iż do europejskiego filmu ściągana gwiazdy z Australii) oraz młoda Saoirse Ronan w roli Hanny.
Ocena Civil.pl: 69%