HBO

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: HBO

Ocena: 89 The Last of Us (Season: 1)

Serial produkcji HBO, oparty na grze o tym samym tytule z 2013 roku, który zadebiutował 16 stycznia, zaś ostatni (dziewiąty) miał premierę 12 marca 2023 roku. "The Last of Us" opowiada o postapokaliptycznym świecie, zniszczonym przez epidemię grzyba zamieniającego ludzi w stworzenia podobne do zombie. W tymże świecie, przemytnik o imieniu Joel (Pedro Pascal) podejmuje się eskortowania przez terytorium USA, dziewczyny o imieniu Ellie (Bella Ramsey) odpornej na działanie grzyba, której organizm może posłużyć ludzkości do wyprodukowania leku.

Serial składa się z dziewięciu odcinków o różnej długości (od 43 minut do 81). "The Last of Us" z miejsca stało się serialowym hitem, bijąc rekordy popularności (np. w IMDb produkcja ma już 342 tysiące głosów i średnią ocenę 8.9/10, gdzie np. spin-off "Fear the Walking Dead" po 8 latach nazbierał tychże głosów ledwie 133 tysiące) i tworząc kolejny wielki format traktujący o końcu świata. Wspomniałem o "Fear the Walking Dead", jednak "The Last of Us" jest porównywane nie ze spin-offem, tylko z oryginalnym "The Walking Dead", emitowanym w latach 2010-2022. W tym starciu "tytanów" seriali traktujących o żywiącymi się ludźmi trupami, jasne jest że produkcja HBO wygrywa świeżością. Moim zdaniem prezentuje się także lepiej wizualnie a sama formuła skupiona na dwóch postaciach z mocnymi akcentami aktorów drugoplanowych bardziej pasuje do tego rodzaju formatu. "The Last of Us" oczywiście jest jest bez wad, odcinki są nierówne, niektóre elektryzują niesamowitą dozą akcji, a inne miejscami usypiają. Jednak całość przekonuje do siebie i wysokie noty są jak najbardziej uzasadnione. Na ten moment nie wiadomo czy serial będzie kontynuowany, a jeżeli tak to w jakiej formie. Oczywiście HBO łatwo nie odpuści takiej kury znoszącej złote jajka, ale póki co konkretów brak.

Ocena Civil.pl: 89%

Ocena: 70 The Flight Attendant (Season: 2)

Drugi sezon serialu HBO z Kaley Cuoco w roli głównej. Po perypetiach w pierwszej serii, główna bohaterka prowadzi na pozór uporządkowane życie: od roku nie pije, chodząc regularnie na spotkania klubu AA a także pracuje dorywczo dla ... CIA, łącząc pracę stewardessy z działaniami operacyjnymi. Podczas jednej z misji w Berlinie, Cassie odrywa że cel, który miała obserwować spotyka się z jej sobowtórem, a chwilę później inwigilowany przez nią mężczyzna ginie w wybuchu bomby w samochodzie, co zapoczątkowuje nowy cykl niesamowitych zdarzeń w życiu tytułowej stewardessy.

Drugi sezon tak jak pierwszy składa się ośmiu odcinków i utrzymany jest w podobnej konwencji. Ponownie pojawia się najlepsza przyjaciółka Cassie, Annie (grana przez Zosię Mamet) a także kontynuowany jest wątek serialowej Megan (Rosie Perez). Na ekranie gościnnie występuje także Sharon Stone. Na papierze więc niby się wszystko zgadza, twórcy chcieli osiągnąć podobny efekt jak w pierwszym sezonie, korzystając z tych samych aktorów a jedynie dokładając nowy wątek kryminalny. Niestety w praktyce nie jest tak różowo: scenariusz jest zbyt chaotyczny i przeplata komediowe wątki z naprawdę mocno dramatycznymi, nie utrzymując przy tym pożądanego balansu. Męczy także przewidywalność fabuły, nie wciągająca zanadto widza. W tych aspektach drugi sezon "The Flight Attendant" rozczarowuje i nie ma już świeżości pierwszego (który był nominowany do dwóch kategorii Złotych Globów i pięciu Emmy). Niemniej jednak, dalej jest to serial, który da się obejrzeć, Kaley Cuoco robi ponownie świetny show, jednak tym razem do nieco gorszego scenariusza.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 67 Kimi

"Kimi" to produkcja własna HBO Max, dodana jako jedna z pierwszych do debiutującej w Polsce usługi o tym samym tytule. Angela Childs (Zoë Kravitz) to specjalistka IT pracująca zdalnie, która z powodu agorafobii (zaostrzonej poprzez izolację w czasie Covidu) nie wychodzi z domu. Podczas pracy natrafia jednak na potencjalne dowody zbrodni, które postanawia za wszelką cenę przeanalizować, nawet gdyby wiązało się to z koniecznością wyjścia z domu. Reżyserem tego filmu jest Steven Soderbergh.

"Kimi" (tytuł odnosi się do usługi informatycznej będącej fikcyjną konkurencją Alexy albo Siri) to film bazujący na znanym schemacie: kobiety uwięzionej we własnym domu, nie mogącej z powodu choroby z niego wyjść (motyw obecny chociażby w "The Wolf Hour"). Tym razem jednak za kamerą staje laureat Oscara (+ dwóch nominacji) a przed kamerą Zoë Kravitz, która za sprawą roli w najnowszym Batmanie bije rekordy popularności. Te dwa argumenty są w zasadzie wystarczające by ten film obejrzeć, ale można do tego dodać także doskonałe oceny krytyków (92% pozytywnych not w Rotten Tomatoes na 106 profesjonalnych recenzji) oraz dobre oceny od widzów (6.3/10 w IMDb). Moim zdaniem ten thriller, choć miejscami nieco przekombinowany, to film dobry a Zoë Kravitz zagrała świetnie. Można jednak znaleźć kilka mankamentów, przede wszystkim produkcja trwa niespełna 90 minut, stąd czasu na rozwinięcie intrygi było mało i budzi to mały niedosyt. Druga sprawa to dosyć nierówne budowanie napięcia, ta lokomotywa wyraźnie przez pierwsze minuty jedzie z niską prędkością, by na sam koniec się niesamowicie rozpędzić. Mimo to, obraz oceniam pozytywnie.

Ocena Civil.pl: 67%

Ocena: 92 Euphoria (Season: 2)

Drugi sezon "Euphorii" ukazał się aż 2.5 roku po premierze pierwszego (po drodze były dwa odcinki specjalne, wyemitowane w okresie około-świątecznym w 2020 roku), co wcale nie osłabiło popularności tej produkcji z gatunku teen drama. Przeciwnie – od wyemitowania pierwszego odcinka drugiego sezonu, serial bije ponownie rekordy popularności. W skrócie, "Euphoria" opowiada o życiu uczennicy szkoły średniej Rue (w tej roli świetna Zendaya) i jej otoczeniu. Główna bohaterka zmaga się z uzależnieniem od narkotyków, które od lat wywraca jej młode życie do góry nogami. Poza tym serial traktuje o problemach współczesnej młodzieży, jednak nie w cukierkowy i przerysowany sposób, znany z innych produkcji teen drama. "Euphoria" to bardzo mocna produkcja dedykowana tylko widzom dorosłym, będąca jednym z najważniejszych pozycji HBO w ostatnich latach.

Twórcą amerykańskiej adaptacji jest młody reżyser i scenarzysta Sam Levinson. Adaptacji, ponieważ pierwotna wersja to izraelski miniserial z 2012 roku (który nie uzyskał jakiejkolwiek większej popularności). Oczekiwania przed drugim sezonem "Euphorii" (liczącej ponownie 8 odcinków) były ogromne i zostały one w pełni zaspokojone. W sezonie drugim rozłożono trochę inaczej akcenty postaci (więcej gra Sydney Sweeney, wcielająca się w postać Cassie), pojawili się także (nieliczni) nowi aktorzy, jednak ponownie całe show skleca świetnie grająca Zendaya. Najwyżej oceniany odcinek drugiej serii: "Stand Still Like the Hummingbird", to mistrzowski pokaz talentu tej młodej amerykańskiej aktorki, która nie ma jeszcze skończonych 26 lat, ale ma za to statuetkę Emmy oraz występy w kilku superprodukcjach. "Euphoria" rozkręciła kariery także innym aktorom, np. wspomnianej już Sweeney czy też Angusowi Cloudowi (grającego w serialu niesamowicie charakterystycznego Fezco). Co więcej można napisać? To świetny serial, który na szczęście będzie miał swój dalszy ciąg, bo już został zapowiedziany kolejny sezon. I bardzo dobrze.

Ocena Civil.pl: 92%

Ocena: 56 An American Pickle (Amerykanin w marynacie)

"An American Pickle" to produkcja oryginalna HBO Max, w Polsce dostępna jeszcze na "starym" HBO. Herschel Greenbaum (Seth Rogen) to biedny Żyd, który wraz ze swoją żoną (Sarah Snook) emigruje ze wschodniej Europy do Nowego Jorku, gdzie zatrudnia się w fabryce ogórków. W wyniku wypadku, wpada do słoja z warzywami, gdzie zostaje zamarynowany na 100 lat, budząc się w tym samym miejscu w roku 2019. W nowej rzeczywistości, Herschel zostaje przygarnięty przez swojego prawnuka Bena (w tej roli także Seth Rogen) – niespełnionego programistę aplikacji mobilnych. Herschel po niedogadaniu się ze swoim prawnukiem, rozkręca własny biznes ogórkowy, stając się nowojorską sensacją.

Ten komediodramat okazał się finansową klapą (debiutując podczas środka pandemii) przy budżecie wynoszącym około 20 mln dolarów. Film niezbyt spodobał się także widzom (obecna ocena w IMDb 5.7/10), ale za to bardziej krytykom (72% pozytywnych opinii spośród 165 zagregowanych w Rotten Tomatoes). "An American Pickle" to dosyć bezpośrednia satyra obecnego społeczeństwa, kształtowanego przez bieżące trendy oraz formowanego przez szeroko rozumianą poprawność polityczną. Film bazuje na krótkim opowiadaniu z 2013 roku i próbuje odpowiedzieć na pytanie jak bardzo zmieniło się społeczeństwo przez ostatnie 100 lat. Nie da się jednak ukryć, że ta opowieść, choć celowo mocno przerysowana w niezbyt dobry sposób balansuje pomiędzy filmem obyczajowym a komedią. Jeżeli ktoś spodziewa się czegoś na miarę "Goście, Goście" z pełną paletą gagów, to się srogo zawiedzie. Seth Rogen, to prawidzwy specjalista od komedii, jednak tym razem nawet jemu nie udało się tego filmu dźwignąć, na tyle by był on czymś więcej niż gorzką satyrą rzeczywistości.

Ocena Civil.pl: 56%

Następna strona »

W sumie: 9 filmów/seriali