HBO

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: HBO

Ocena: 75 Reality

Produkcja własna HBO, bazująca na prawdziwych wydarzeniach dotyczących Reality Winner, amerykańskiej weteranki i tłumaczki. Reality (Sydney Sweeney) po zakupach spożywczych podjeżdża do swojego parterowego domu, pod którym zostaje zaczepiona przez dwóch mężczyzn. Panowie legitymują się jako agenci FBI (grani przez Josha Hamiltona i Marchánta Davisa) oznajmiając, że posiadają nakaz przeszukania mieszkania oraz samochodu i samej Reality w związku z poważnymi podejrzeniami. Chwilę potem, pod dom podjeżdżają kolejne zastępy agentów, a sama Reality zostaje wzięta na przesłuchanie do nieużywanego pokoju w jej mieszkaniu.

Ten dramat z 2023 roku bazuje na transkrypcji przesłuchania dokonanego przez FBI w domu prawdziwej Reality Winner, które miało miejsce w czerwcu 2017 roku. W filmie pojawiają się także przebitki z oryginalnych wydarzeń. Ten trwający około 80 minut film składa się głównie z dialogów trójki głównych bohaterów: młodej kobiety wziętej w krzyżowy ogień pytań zadawanych przez doświadczonych agentów. Produkcja została bardzo dobrze oceniona przez krytyków, w Rotten Tomatoes na 96 zagregowanych recenzji 94% było pozytywnych. Oczywiście wpływ na to miała rola Sydney Sweeney, której kreacja w tym filmie zyskała uznanie wśród osób zawodowo recenzujących filmy. Nieco gorzej "Reality" ocenili widzowie – 6.7/10 w IMDb (i bardzo podobnie w polskim Filmwebie), co można raczej uzasadnić tym, że tego typu filmy raczej mają pod górkę w konfrontacji z "globalnym widzem". Moim zdaniem warto ten film obejrzeć, chociażby dla świetnej gry aktorskiej. Produkcja dostępna jest w ramach HBO Max.

Ocena Civil.pl: 75%

Ocena: 89 The Last of Us (Season: 1)

Serial produkcji HBO, oparty na grze o tym samym tytule z 2013 roku, który zadebiutował 16 stycznia, zaś ostatni (dziewiąty) miał premierę 12 marca 2023 roku. "The Last of Us" opowiada o postapokaliptycznym świecie, zniszczonym przez epidemię grzyba zamieniającego ludzi w stworzenia podobne do zombie. W tymże świecie, przemytnik o imieniu Joel (Pedro Pascal) podejmuje się eskortowania przez terytorium USA, dziewczyny o imieniu Ellie (Bella Ramsey) odpornej na działanie grzyba, której organizm może posłużyć ludzkości do wyprodukowania leku.

Serial składa się z dziewięciu odcinków o różnej długości (od 43 minut do 81). "The Last of Us" z miejsca stało się serialowym hitem, bijąc rekordy popularności (np. w IMDb produkcja ma już 342 tysiące głosów i średnią ocenę 8.9/10, gdzie np. spin-off "Fear the Walking Dead" po 8 latach nazbierał tychże głosów ledwie 133 tysiące) i tworząc kolejny wielki format traktujący o końcu świata. Wspomniałem o "Fear the Walking Dead", jednak "The Last of Us" jest porównywane nie ze spin-offem, tylko z oryginalnym "The Walking Dead", emitowanym w latach 2010-2022. W tym starciu "tytanów" seriali traktujących o żywiącymi się ludźmi trupami, jasne jest że produkcja HBO wygrywa świeżością. Moim zdaniem prezentuje się także lepiej wizualnie a sama formuła skupiona na dwóch postaciach z mocnymi akcentami aktorów drugoplanowych bardziej pasuje do tego rodzaju formatu. "The Last of Us" oczywiście jest jest bez wad, odcinki są nierówne, niektóre elektryzują niesamowitą dozą akcji, a inne miejscami usypiają. Jednak całość przekonuje do siebie i wysokie noty są jak najbardziej uzasadnione. Na ten moment nie wiadomo czy serial będzie kontynuowany, a jeżeli tak to w jakiej formie. Oczywiście HBO łatwo nie odpuści takiej kury znoszącej złote jajka, ale póki co konkretów brak.

Ocena Civil.pl: 89%

Ocena: 70 The Flight Attendant (Season: 2)

Drugi sezon serialu HBO z Kaley Cuoco w roli głównej. Po perypetiach w pierwszej serii, główna bohaterka prowadzi na pozór uporządkowane życie: od roku nie pije, chodząc regularnie na spotkania klubu AA a także pracuje dorywczo dla ... CIA, łącząc pracę stewardessy z działaniami operacyjnymi. Podczas jednej z misji w Berlinie, Cassie odrywa że cel, który miała obserwować spotyka się z jej sobowtórem, a chwilę później inwigilowany przez nią mężczyzna ginie w wybuchu bomby w samochodzie, co zapoczątkowuje nowy cykl niesamowitych zdarzeń w życiu tytułowej stewardessy.

Drugi sezon tak jak pierwszy składa się ośmiu odcinków i utrzymany jest w podobnej konwencji. Ponownie pojawia się najlepsza przyjaciółka Cassie, Annie (grana przez Zosię Mamet) a także kontynuowany jest wątek serialowej Megan (Rosie Perez). Na ekranie gościnnie występuje także Sharon Stone. Na papierze więc niby się wszystko zgadza, twórcy chcieli osiągnąć podobny efekt jak w pierwszym sezonie, korzystając z tych samych aktorów a jedynie dokładając nowy wątek kryminalny. Niestety w praktyce nie jest tak różowo: scenariusz jest zbyt chaotyczny i przeplata komediowe wątki z naprawdę mocno dramatycznymi, nie utrzymując przy tym pożądanego balansu. Męczy także przewidywalność fabuły, nie wciągająca zanadto widza. W tych aspektach drugi sezon "The Flight Attendant" rozczarowuje i nie ma już świeżości pierwszego (który był nominowany do dwóch kategorii Złotych Globów i pięciu Emmy). Niemniej jednak, dalej jest to serial, który da się obejrzeć, Kaley Cuoco robi ponownie świetny show, jednak tym razem do nieco gorszego scenariusza.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 67 Kimi

"Kimi" to produkcja własna HBO Max, dodana jako jedna z pierwszych do debiutującej w Polsce usługi o tym samym tytule. Angela Childs (Zoë Kravitz) to specjalistka IT pracująca zdalnie, która z powodu agorafobii (zaostrzonej poprzez izolację w czasie Covidu) nie wychodzi z domu. Podczas pracy natrafia jednak na potencjalne dowody zbrodni, które postanawia za wszelką cenę przeanalizować, nawet gdyby wiązało się to z koniecznością wyjścia z domu. Reżyserem tego filmu jest Steven Soderbergh.

"Kimi" (tytuł odnosi się do usługi informatycznej będącej fikcyjną konkurencją Alexy albo Siri) to film bazujący na znanym schemacie: kobiety uwięzionej we własnym domu, nie mogącej z powodu choroby z niego wyjść (motyw obecny chociażby w "The Wolf Hour"). Tym razem jednak za kamerą staje laureat Oscara (+ dwóch nominacji) a przed kamerą Zoë Kravitz, która za sprawą roli w najnowszym Batmanie bije rekordy popularności. Te dwa argumenty są w zasadzie wystarczające by ten film obejrzeć, ale można do tego dodać także doskonałe oceny krytyków (92% pozytywnych not w Rotten Tomatoes na 106 profesjonalnych recenzji) oraz dobre oceny od widzów (6.3/10 w IMDb). Moim zdaniem ten thriller, choć miejscami nieco przekombinowany, to film dobry a Zoë Kravitz zagrała świetnie. Można jednak znaleźć kilka mankamentów, przede wszystkim produkcja trwa niespełna 90 minut, stąd czasu na rozwinięcie intrygi było mało i budzi to mały niedosyt. Druga sprawa to dosyć nierówne budowanie napięcia, ta lokomotywa wyraźnie przez pierwsze minuty jedzie z niską prędkością, by na sam koniec się niesamowicie rozpędzić. Mimo to, obraz oceniam pozytywnie.

Ocena Civil.pl: 67%

Ocena: 92 Euphoria (Season: 2)

Drugi sezon "Euphorii" ukazał się aż 2.5 roku po premierze pierwszego (po drodze były dwa odcinki specjalne, wyemitowane w okresie około-świątecznym w 2020 roku), co wcale nie osłabiło popularności tej produkcji z gatunku teen drama. Przeciwnie – od wyemitowania pierwszego odcinka drugiego sezonu, serial bije ponownie rekordy popularności. W skrócie, "Euphoria" opowiada o życiu uczennicy szkoły średniej Rue (w tej roli świetna Zendaya) i jej otoczeniu. Główna bohaterka zmaga się z uzależnieniem od narkotyków, które od lat wywraca jej młode życie do góry nogami. Poza tym serial traktuje o problemach współczesnej młodzieży, jednak nie w cukierkowy i przerysowany sposób, znany z innych produkcji teen drama. "Euphoria" to bardzo mocna produkcja dedykowana tylko widzom dorosłym, będąca jednym z najważniejszych pozycji HBO w ostatnich latach.

Twórcą amerykańskiej adaptacji jest młody reżyser i scenarzysta Sam Levinson. Adaptacji, ponieważ pierwotna wersja to izraelski miniserial z 2012 roku (który nie uzyskał jakiejkolwiek większej popularności). Oczekiwania przed drugim sezonem "Euphorii" (liczącej ponownie 8 odcinków) były ogromne i zostały one w pełni zaspokojone. W sezonie drugim rozłożono trochę inaczej akcenty postaci (więcej gra Sydney Sweeney, wcielająca się w postać Cassie), pojawili się także (nieliczni) nowi aktorzy, jednak ponownie całe show skleca świetnie grająca Zendaya. Najwyżej oceniany odcinek drugiej serii: "Stand Still Like the Hummingbird", to mistrzowski pokaz talentu tej młodej amerykańskiej aktorki, która nie ma jeszcze skończonych 26 lat, ale ma za to statuetkę Emmy oraz występy w kilku superprodukcjach. "Euphoria" rozkręciła kariery także innym aktorom, np. wspomnianej już Sweeney czy też Angusowi Cloudowi (grającego w serialu niesamowicie charakterystycznego Fezco). Co więcej można napisać? To świetny serial, który na szczęście będzie miał swój dalszy ciąg, bo już został zapowiedziany kolejny sezon. I bardzo dobrze.

Ocena Civil.pl: 92%

Następna strona »

W sumie: 10 filmów/seriali