serial kryminalny

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: serial kryminalny

Ocena: 80 Good Girls (Season: 2)

"Good Girls" to amerykański serial opowiadający o losach dwóch sióstr: Beth (Christina Hendricks) i Annie (Mae Whitman) oraz ich bliskiej przyjaciółce Ruby (Retta). Kobiety przyjaźnią się od dzieciństwa, nie maja przed sobą sekretów i razem (z powodu kłopotów finansowych) przeobrażają się w kryminalistki, pracujące dla lokalnego gangstera o pseudonimie Rio (Manny Montana). Tytułowe "Good Girls", prowadzą podwójne życie, łącząc role mam (wszyscy panie mają dzieci) z działalnością przestępcą. W drugim sezonie bohaterki próbują uniknąć więzienia i "wykiwać" ambitnego agenta FBI o nazwisku Turner.

Drugi sezon składa się z 13 odcinków, które trwają średnio po 43 minuty. Autorzy tego serialu doskonale balansują pomiędzy wątkami komediowymi a kryminalnymi, dzięki czemu "Good Girls" ogląda się bardzo przyjemnie. Nie jest to ani ciężki serial kryminalny ani sitcom. Największym atutem show jest jego doskonale dobrana obsada. Hendricks, Retta i Whitman grają po prostu świetnie i są dobrze dopełniane męską obsadą. Mąż Beth, Dean (Matthew Lillard) to lokalny diler samochodowy, mąż Ruby o imieniu Stan (Reno Wilson) to policjant. Annie jako najmłodsza z pań nie ma stałego partnera a na co dzień wychowuje córkę Sadie i pracuje w markecie jako kasjerka. Serial produkowany przez NBC można w Polsce oglądać na Netflixie (na razie udostępnione są 2 z 3 sezonów). Niewątpliwie jest to jeden z lepszych seriali, który ogląda się bardzo płynnie i naprawdę ciężko jest sobie zrobić przerwę, ponieważ ma się ochotę obejrzeć cały sezon od razu. Polecam.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 90 Ozark (Season: 3)

Najnowszy, trzeci sezon serialu Ozark zadebiutował na platformie Netflix pod koniec marca 2020 roku. Sezon kontynuuje wątki rozpoczęte w poprzedniej części. Marty (Jason Bateman) i Wendy (Laura Linney) piorą pieniądze w nabytym rzecznym kasynie dla meksykańskiego kartelu. W tym sezonie bliżej jednak współpracują z Helen (Janet McTeer), prawniczką kartelu, która na lato przenosi się wraz ze swoją córką do Missouri by na miejscu przypilnować "interesów". Trzeci sezon wprowadza nowe postacie: Bena Davisa (brata Wendy, granego przez Toma Pelphreya) oraz Omara Navarro, meksykańskiego bossa kartelu (gra go Felix Solis). Julia Garner dalej w fantastyczny sposób wciela się w rolę Ruth Langmore. Rozbudowano także role dzieci głównych bohaterów.

Podobnie jak poprzednio, sezon trzeci składa się z 10 odcinków, które trwają około godziny a w krótkim intro przestawione są piktogramy najważniejszych wydarzeń każdego z nich. Serial zawsze był świetny, ale trzeci sezon wprowadza jeszcze wyższy poziom. Niektóre odcinki mają rekordowe noty w serwisie IMDB (nawet w okolicach 9.5/10) i są po prostu genialne. Doskonały klimat oraz gra aktorska to znaki rozpoznawcze "Ozark", do tego dochodzi bardzo ciekawa fabuła osadzona w świecie pozbawionym zasad i skrupułów. Bez wątpienia scenarzyści mieli świetne pomysły na trzeci sezon, dobrym posunięciem było także wprowadzenie nowych postaci. Ciężko wskazać na jakiekolwiek wady najnowszego sezonu, po prostu ich nie ma, historia wciąga do tego stopnia, że każdy kolejny odcinek przemija niezauważenie. "Ozark" to obecnie jedna z najmocniejszych pozycji serialowych w portfolio Netflixa, oby kolejny sezon utrzymał ten niesamowicie wysoki poziom.

Ocena Civil.pl: 90%

Ocena: 68 Mały zgon (Season: 1)

Polski serial kryminalny wyprodukowany i wyemitowany na Canal+, wyreżyserowany przez między innymi Juliusza Machulskiego. Rysio i Marek (w obu rolach Piotr Grabowski) to niemający o sobie pojęcia bliźniacy, którzy podczas wypadku samochodowego przypadkiem zamieniają się rolami, co dla jednego i drugiego staje się szansą na pozbycie się problemów i kłopotów. Marek to były członek czeskiego kartelu narkotykowego, obecnie będący w programie ochrony świadków, ukrywający się przed mafią, która pragnie na nim wziąć odwet. Marek mieszka wraz z żoną Carlą (Karolina Porcari) i dwójką nastoletnich dzieci. Rysio to dyrektor żeńskiego więzienia, życiowy nieudacznik, zadłużony u lokalnego mafiozy Stefana (u którego przegrał grube miliony w pokera). Tytułowy "Mały Zgon" to miejscowość, w której ukrywa się Marek, akcja serialu ma także miejsce w fikcyjnym Wielkim Gniewie, gdzie znajduje się więzienie, w którym pracuje Ryszard. Ważne role w tym serialu zagrali: Anna Seniuk (mama Rysia), Pekka Strang (fiński zabójca), Katarzyna Herman (pani Grażynka, pracowniczka więzienia), Karolina Gorczyca (bezkompromisowa więźniarka Angela), Jan Monczka (jako szef czeskiego kartelu), Mirosław Haniszewski (jako lokalny komendant), Julia Wyszyńska (jako agentka policji) oraz Bartłomiej Nowosielski i Rafał Iwaniuk (ochroniarze Stefana).

Serial składa się z 10 odcinków, które trwają około godziny (niektóre są krótsze). Wbrew temu co sugeruje plakat, serial nie jest tak ciężki gatunkowo jak inne produkcje Canal+ takie jak "Belfer" czy "Źmijowisko", bowiem oprócz wątków kryminalnych zawiera także elementy komedii czy czarnej komedii. Nie jest to jednak kino familijne, które można sobie puścić do niedzielnego obiadu, bowiem "Mały zgon" pełen jest przemocy i zabójstw. Niestety produkcja ma kilka wad, jedną z nich jest niesamowite rozciągnięcie fabuły aż na 10 odcinków (można moim zdaniem byłoby się zmieścić w 6), przez co miejscami robi się "nudnawo". W serialu próbowano zmieścić bardzo wiele różnych motywów, przez co całość wydaje się być dosyć nijaka. Niektóre sceny są niesamowicie absurdalne (żywcem wyjęte z komedii) a niektóre niesamowicie brutalne i mroczne. Powoduje to, że bardzo ciężko jest ocenić ten serial. Do plusów należy zaliczyć obsadę, oprócz wymienionych aktorów na ekranie pojawiają się (w małych rolach) bardzo znane nazwiska, takie jak Jan Englert czy Robert Więckiewicz. Dobrze jednak, że Canal+ spróbował wyprodukować serial w nieco innej konwencji, nie wyszło najgorzej, ale jednak mogłoby być lepiej.

Ocena Civil.pl: 68%

Ocena: 87 Bosch (Season: 2)

Drugi sezon "Boscha" miał premierę w marcu 2016 roku. Seria druga opiera się na dwóch książkach Michaela Connelly: "The Last Coyote" oraz "Trunk Music". Detektyw Bosch i jego partner Jerry Edgar badają sprawę zabójstwa producenta filmów pornograficznych, Tony'ego Allena, którego ciało zostało znalezione w bagażniku samochodu na Mulholland Drive. Allen, z pochodzenia Ormianin miał powiązania z gangsterami rezydującymi w Las Vegas. Bosch dociera do miejsca zamieszkania ofiary i poznaje jego żonę, Veronicę Allen (Jeri Ryan), która wcale nie rozpacza po śmierci męża. Kobieta mieszka na strzeżonym osiedlu, pilnowanym przez byłego policjanta – Carla Nasha (Brent Sexton). W tym samym czasie, syn Irvina Irvinga (Lance Reddick) jako tajny agent próbuje infiltrować od wewnątrz grupę skorumpowanych policjantów. Trzeci wątek to nowe okoliczności śmierci matki Harry'ego Boscha, która przez laty została zamordowana a sprawcy nigdy nie złapano.

Drugi sezon jest jeszcze lepszy niż pierwszy, a akcja rozwija się niesamowicie dynamicznie z odcinka na odcinek. W sezonie tym zwiększono udział Lance'a Reddicka, często pojawia się także córka głównego bohatera – Maddie (Madison Lintz) oraz jego była żona Eleanor Wish (Sarah Clarke). Jeri Ryan w roli antagonistki także wypada świetnie. W roli trzecioplanowej pojawia się także Matthew Lillard. Podobnie jak w pierwszym sezonie wszystkie detale są na bardzo wysokim poziomie. Jest to jeden z najlepszych seriali kryminalnych ostatnich lat i jedna z najpopularniejszych produkcji rodzimych Amazon Prime. Sezon drugi, podobny jak pierwszy i wszystkie pozostałe składa się z 10 odcinków, które trwają między 45 a 50 minut, a więc aby obejrzeć cały sezon należy na to przeznaczyć 8 godzin. I warto ten czas poświęcić.

Ocena Civil.pl: 87%

Ocena: 89 Ray Donovan (Season: 7)

Niemalże równo rok temu recenzowałem szóstą serię tego serialu. Niedawno zakończyła się emisja siódmego sezonu (w Polsce serial można obejrzeć na platformie HBO GO), składająca się z 10 odcinków. Podobnie jak poprzednia, także najnowsza część ma miejsce w Nowym Jorku. Siódma seria w pewnym stopniu kontynuuje wątki z szóstego sezonu, ale wprowadza całkowicie nowy główny motyw oraz kilka postaci. Ray i członkowie jego rodziny konfrontują się z Sullivanami, z którymi mają niewyrównane rachunki z lat 70-tych. Głowa rodziny Sullivanów – Jim, w późnych latach 70-tych był kryminalnym wspólnikiem Mickeya (Jon Voight), a także zatrudniał Raya jako "chłopca na posyłki", obecnie zaś jest multimilionerem u schyłku życia, prowadzącym olbrzymią korporację, którą zamierza zostawić w spadku córce o imieniu Molly (Kerry Condon) oraz synowi o imieniu Kevin (Josh Hamilton), wydziedziczając do pewnego stopnia "syna z problemami" Declana (Kevin Corrigan). Na pieniądze po Jimmym chrapkę ma Mickey, który uważa że Sullivan nigdy się z nim nie rozliczył. Siódmy sezon w bardzo dużym stopniu koncentruje się na retrospekcjach czyli wydarzeniach z lat siedemdziesiątych (zatrudniono nowych aktorów grających młodego Mickeya, Raya, Jima Sullivana itd.), widzowie poznają także kulisy samobójczej śmierci Bridget, siostry Raya. Oczywiście, tak jak zawsze, poszczególne odcinki wypełnione są kryminalną aktywnością głównego bohatera, jego braci i ojca. Coraz częściej na ekranie gości także Kerris Dorsey, grającą córkę Raya.

Sezon siódmy jest tak samo dobry jak szósty i pozostałe. Ten serial trzyma bardzo wysoki poziom przez cały czas, a scenarzyści cały czas mają świetne pomysły na podtrzymanie tego show. Nie zmieniają się podstawowe założenia: losy z jednej strony kryminalnej rodziny, niestroniącej od zabójstw, napadów, szantaży, wspierającej się w każdej możliwej sytuacji. Liev Schreiber przez siedem lat w doskonały sposób wciela się w postać kochającego ojca (a wcześniej męża), który w eleganckim garniturze z kamienną twarzą wykańcza wszystkich ludzi stojącym na jego drodze lub zagrażającym jego rodzinie. Niestety na tę chwilę nie wiadomo czy powstanie ósmy sezon. Oby powstał, bo mało jest równie dobrych seriali.

Ocena Civil.pl: 89%