The Wilds (Season: 2) (Dzicz)
Prawie półtorej roku po premierze pierwszego sezonu Amazon opublikował na swojej platformie odcinki sezonu drugiego "The Wilds" opowiadającej o losach młodzieży uwięzionej na bezludnych wyspach. Serial zaskakuje konwencją, bo kontynuuje wydarzenia na wielu osiach czasowych. Podobnie jak w pierwszej części oglądamy pobyt młodych kobiet na wyspie oraz ich zachowanie po rzekomym "uratowaniu" a także poznajemy zupełnie nową część tej samej historii: losy 8 młodych mężczyzn "rozbitych" na wyspie obok, biorących udział w tym samym eksperymencie szalonej psycholog Gretchen Klein (Rachel Griffiths). Jednocześnie nie zrezygnowano z retrospekcji, ale tym razem dotyczą one tylko nowych postaci i co ciekawe, twórcy postanowili trochę z tym elementem poeksperymentować, część odcinków nie zawiera żadnych retrospekcji, część opowiada o dwóch postaciach jednocześnie, które znały się z okresu sprzed "wyspy", a niektóre nowe postacie nie zostały przedstawione w retrospekcjach wcale.
Oglądając drugi sezon dalej się ma poczucie, że realizacja jest na wysokim poziomie a sam serial mocno się dystansuje od cukierkowych pozycji z gatunku teen drama. W "The Wilds" poruszane tematy są dosyć poważne i choć odcinki trwają średni po pięćdziesiąt parę minut, to każdy z nich mocno wciąga. Niestety, podobnie jak w wielu innych produkcjach, drugi sezon jest krótszy niż pierwszy i składa się tylko z ośmiu a nie dziesięciu epizodów. Ciekawy jestem, czy Amazon będzie kontynuował ten format, bo na ten moment nie wiadomo czy powstanie trzeci sezon. Jeżeli tak, to warto trzymać kciuki by kolejna seria była równie dobra jak dwie pierwsze.
Ocena Civil.pl: 82%
Reacher (Season: 1)
"Reacher" to serial kryminalny Amazona oparty na książce Lee Childa "Killing Floor". Jack Reacher (Alan Ritchson), były major i militarny detektyw odwiedza fikcyjną miejscowość Margrave w Georgii. Po krótkim pobycie zostaje niesłusznie aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Po oczyszczeniu z zarzutów, Reacher rozpoczyna współpracę z detektywem Finlayem (Malcolm Goodwin) i policjantką Roscoe (Willa Fitzgerald) w sprawie śledztwa dotyczączego brudnych interesów i korupcji w miasteczku.
Serial składa się z zaledwie ośmiu odcinków, ale z miejsca stał się światowym hitem, tak dużym że raptem trzy dni po premierze Amazon zamówił kolejny sezon. Trudno się dziwić, bowiem Alan Ritchson w roli bezkompromisowego, super bystrego osiłka robi niesamowite show. Nie chcę go porównywać do kreacji Toma Cruise w filmie o tym samym tytule, ale moim zdaniem serial robi o wiele lepsze wrażenie niż film. To produkcja detektywistyczna na najwyższym poziomie, pełna akcji, niesamowicie wciągająca od początku do końca. Z przyjemnością się ogląda kolejne odcinki, choć trzeba być nieźle skupionym, bo na ekranie się sporo dzieje i łatwo przeoczyć ważne wątki. "Reacher" to bez wątpienia jeden z lepszych serialu tego roku i ciekaw jestem czy przełoży się to na nominacje do prestiżowych nagród (np. do Złotych Globów). Nie będzie to jednak łatwe, bowiem konkurencja na rynku seriali jest niesamowicie duża.
Ocena Civil.pl: 88%
Hanna (Season: 3)
Trzeci i ostatni sezon serialu opartego na filmie z 2011 roku o tym samym tytule. W finałowym sezonie tytułowa Hanna (Esme Creed-Miles) wraz z Marissą Wiegler (Mireille Enos) kontynuują walkę z UTRAXem. Na ekranie pojawia się także prezes tego projektu Gordon Evans (Ray Liotta) oraz jego prawa ręka Brianna Stapleton (Chloe Pirrie). W przeciwieństwie do poprzednich sezonów, ten liczy tylko 6 odcinków (zamiast ośmiu), ale dzieje się w nich naprawdę sporo (akcja ma miejsce między innymi we Wiedniu czy Paryżu).
Serial Amazona od samego początku był dobry, a trzeci finałowy sezon trzyma poziom i pozostawia lekki niedosyt, że to już koniec. Esme Creed-Miles jako nastoletnia zabójczyni wypada nad wyraz oryginalnie, jednak w trzecim sezonie twórcy postawili na jeszcze ostrzejsze sceny, niekiedy przesadzając. Przerysowano także postać obu głównych antagonistów: kreacja Raya Liotty jest przerażająca, zaś postać grana przez Chloe Pirrie elektryzuje zerową mimiką twarzy i przeszywającym zimnym spojrzeniem. Pomimo tego, serial dalej jest "taki jaki ma być", czyli dynamiczny i pełen scen akcji. Ogląda się to wszystko bardzo dobrze, tym bardziej szkoda, że Amazon postanowił zakończyć tę historię na 3 sezonach, ponieważ na pewno można by było coś z tego formatu jeszcze wycisnąć. Ciekawe też jak potoczy się dalsza kariera Esme Creed-Miles, córka Samanthy Morton występuje w innej produkcji Amazona "The Legend of Vox Machina", gdzie podkłada głos jednej z postaci. Czy gigant VOD będzie miał dla niej jakieś inne role w kolejnych produkcjach, a może Creed-Miles "przeskoczy" do konkurencji? Czas pokaże.
Ocena Civil.pl: 82%
Snowpiercer (Season: 3)
"Snowpiercer" to serial, którego wszystkie trzy sezony miały do tej pory premiery w okresie pandemii, a mimo to za każdym razem udawało się wyprodukować po 10 odcinków. Dla przypomnienia, jest to luźny remake filmu z 2013 roku opowiadający o post-apokaliptycznym świecie, w którym pozostała przy życiu ludność, podróżuje dookoła świata samowystarczalnym pociągiem, wymyślonym przez magnata o nazwisku Wilford (w tej roli Sean Bean). Trzeci sezon kontynuuje wątki rozpoczęte w poprzednim, a także skupia się na poszukiwaniach terenu nadającego się do życia, gdzie temperatura byłaby wystarczająca by móc opuścić pociąg.
Produkcja "Netflixa" w trzecim sezonie mocno podupadła. Poza odgrzewanymi już kotletami z poprzednich sezonów tak naprawdę niewiele się dzieje. Kulminacją braku pomysłów scenarzystów był odcinek nr 7 pt. "Ouroboros" fatalnie oceniony przez widzów. Mimo to producenci serialu dali sobie jeszcze jedną szansę, bowiem już teraz wiadomo, że powstanie czwarty sezon z premierą (najpewniej) w 2023 roku. Czy to dobrze? Moim zdaniem tak, bo mimo wszystko ten format da się jeszcze uratować i "wrzucić na właściwe tory". Potrzebne jednak będą nowe, ciekawe pomysły na fabułę oraz pewne rozsady w obsadzie. O ile Sean Bean świetnie gra role czarnych charakterów, to reszta obsady nie wypada już tak świetnie. Może z małym wyjątkiem: Rowan Blanchard, młodziutkiej aktorki, dla której jest to jedna z pierwszych dorosłych ról (wcześniej występowała jako aktorka dziecięca między innymi w produkcjach Disneya). Ale to się jeszcze okaże, czy Blanchard będzie kolejną dziecięcą gwiazdą Disneya, która jako dorosła osoba zrobiła międzynarodową karierę. Wracając jednak do samego "Snowpiercera", trzeci sezon jest na pewno gorszy niż poprzednie dwa, ale dalej da się ten serial oglądać. Oby jednak kolejna odsłona była lepsza.
Ocena Civil.pl: 65%
Fear the Walking Dead (Season: 6)
Szósty sezon "Fear The Walking Dead" bezpośrednio kontynuuje wątek jakim zakończył się sezon piąty. Obok antagonistki z poprzedniej części, Virginii (Colby Minifie) pojawia się nowy przeciwnik Morgana (Lennie James), Alicii (Alicia Clark) i spółki. Jest nim Theodore "Teddy" Maddox (John Glover), były seryjny morderca a obecnie lider sekty, chcącej oczyszczenia planety w ekstremalny sposób. Podobnie jak w poprzednich sezonach jak i w głównej serii "The Walking Dead", sezon podzielony jest na dwie części po osiem odcinków. Poszczególne epizody koncentrują się na poszczególnych bohaterach i wątkach, które oczywiście się przeplatają.
Szósty sezon zebrał dosyć dobre noty za poszczególne odcinki, niektóre epizody dostały oceny powyżej 8/10 (w serwisie IMDb). Najgorzej został odebrany dwunasty z nich zatytułowany "In Dreams" opowiadający historię alternatywną dotyczącą córki jednej z bohaterek. "Fear the Walking Dead" jako spin-off serii głównej od samego początku był przez fanów gatunku niżej ceniony niż główny "The Walking Dead", jednak poziom tych dwóch serii nieco się już wyrównał, głównie dlatego, że wersja pierwotna liczy już sobie ponad 160 odcinków (licząc do połowy jedenastego sezonu) i ma na swoim koncie przynajmniej kilka bardzo słabych epizodów. Na tym tle "Fear The Walking Dead" wydaje się być ciągle świeższy, choć oczywiście także dedykowany tylko koneserom gatunku. Nie mnie jednak sezon szósty jest moim zdaniem trochę słabszy niż piąty, ale niewiele. Dalej ta produkcja może trafiać w gusta fanów horrorów i kina grozy.
Ocena Civil.pl: 70%