Ed Harris

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: Ed Harris

Ocena: 89 Top Gun: Maverick

"Top Gun: Maverick" to film pod wieloma względami wyjątkowy, bo wielu jego widzów nie było jeszcze na świecie, kiedy premierę miała "jedynka" (w 1986 roku). W sequelu, tytułowy Maverick (Tom Cruise) po 30 latach powraca do Top Gun, po to by nauczyć najlepszych jej absolwentów wykonania misji z pozoru niewykonalnej. Jednym z jego uczniów zostaje Bradley "Rooster" Bradshaw (Miles Teller), filmowy syn Goose'a z pierwowzoru. Oprócz niego ważne role w tym filmie grają: Jennifer Connelly, Jon Hamm, pojawiają się także (nieco gościnnie) Val Kilmer oraz Ed Harris.

Produkcja miała kosztować około 170 mln dolarów, jednak udało jej się zarobić ... prawie 1.5 miliarda dolarów, wskakując do czołówki najlepiej zarabiających filmów wszech czasów. Oprócz sukcesu finansowego dopisały także opinie zawodowych krytyków, prawie wyłącznie pozytywnie (96% score wg Rotten Tomatoes) oraz bardzo wysokie noty od widzów (aż 8.3/10 w IMDb). Wszystko to jest w pełni zasłużone, bo "Top Gun: Maverick" to jeden z lepiej zrobionych filmów ostatnich lat. Trwające około 130 minut widowisko wciąga widza na całego, nie tylko świetnie zrobionymi scenami akcji, ale przede wszystkim ciekawą, nieprzekombinowaną fabułą. Jedyną rzeczą do której można się delikatnie przyczepić, to dosyć słabo przemyślana rola Jennifer Connelly. Tom Cruise udowadnia, że pomimo przekroczonej sześćdziesiątki, dalej jest niesłabnącą gwiazdą kina akcji a fakt, że pomiędzy pierwszą i drugą częścią minęło prawie 40 lat, nie robi dla niego różnicy. Film można obecnie obejrzeć między innymi w ramach abonamentu SkyShowtime.

Ocena Civil.pl: 89%

Ocena: 75 Snowpiercer

Kolejna post-apokaliptyczna wizja świata oparta na prozie Francuzów: Jacquesa Loba oraz Jean-Marca Rochette, którzy napisali książkę: "Le Transperceneige" wydaną w 1982 roku. Za ekranizację odpowiadają Koreańczycy z Południa: reżyser i scenarzysta: Bong Joon-ho oraz koreańscy producenci. Przed kamerą prezentują się jednak już głównie aktorzy ze światowego mainstreamu, główną rolę zagrał Chris Evans jako Curtis Everett. W rolach drugoplanowych oglądamy Koreańczyków: Song Kang-ho (jako Namgoong Minsu), Go Ah-sung (jako Yona, córka Minsu) oraz gwiazdy kina: Tildę Swinton w roli Ministry Mason, Johna Hurta jako Gilliama oraz Eda Harrisa w roli ministra Wilforda.

"Snowpiercer" łączy w sobie motywy wielu filmów post-apokaliptycznych. Akcja rozpoczyna się w roku 2014, kiedy to w wyniku nieudanej walki z globalnym ociepleniem, Ziemia zostaje zamieniona w bryłę lodu na skutek ochłodzenia się klimatu. Ocalali chronią się w specjalnym pociągu wybudowanym przez ministra Wilforda, który zostaje okrzyknięty zbawicielem Ziemi i staje się z miejsca obiektem kultu. Jego pociąg jest bardzo długi i nowoczesny, jednakże jego pasażerowie zostają podzieleni na klasy, najniższa klasa sytuuje się na tyłach pociągu, gdzie ma miejsce wegetacja ludzi w nieludzkich warunkach. W 2031 roku Curtis Everett ma 34-lata, 17 lat spędził na tyłach pociągu, będąc świadkiem, głodu, przemocy i terroru. Everett motywowane przez Gilliama postanawia wzniecić bunt po to by przejąć władze w pociągu, aby tego dokonać buntownicy uwalniają Minsu oraz jego córkę Yonę. Minsu to projektant zabezpieczeń pociągu i jako jedyny potrafi otworzyć siłowo drzwi do kolejnych wagonów. Jak łatwo można się domyślić, bohaterowie wyruszają "w podróż" aż do czoła pociągu, w którym rezyduje złowrogi Wilford.

"Snowpiercer" nie okazał się hitem finansowym, kosztował 40 mln dolarów, zwrócił nieco ponad 85 mln. Film pokochali za to krytycy, na 186 recenzji w serwisie Rotten Tomatoes aż 176 było pozytywnych (wynik: 95%). Mi osobiście ta produkcja przypadła do gustu, pomimo kiepskiego i mało logicznego zakończenia. To co się rzuca w oczy to raczej oszczędne, mocno komputerowe scenografie (przy takim budżecie jest to do wybaczenia), ale na plus przemawia dobre oddanie klimatu post-apokaliptycznego, spora dawka scen akcji. Produkcja trwa ponad 2 godziny, ale czas ten mija bardzo szybko, ponieważ można zwyczajnie dać się porwać tej eskapadzie od przedziału do przedziału i wczuć się w położenie głównych bohaterów. Myślę, iż warto "Snowpiercera" zobaczyć.

Ocena Civil.pl: 75%

Ocena: 69 Run All Night

Liam Neeson w swoim żywiole. Jako Jimmy Conlon, płatny zabójca pracujący dla gangstera Shawna Maguire'a (Ed Harris), musi "wystąpić" przeciwko swojemu szefowi po to by ratować syna Mike'a (Joel Kinnaman). Jimmy broniąc syna zabija latorośl swojego pracodawcy, przez co trafia na celownik wszystkich skorumpowanych gliniarzy z Nowego Jorku oraz ludzi Shawna, w tym profesjonalnego zabójcy Andrew Price'a (Common). Akcja filmu zgodnie z tytułem rozgrywa się podczas jednej nocy, podczas której Jimmy i Mike walczą o życie. Walka nie jest łatwa, ponieważ mają przeciwko sobie wpływowego gangstera, pogrążonego w żalu po stracie syna i pałającego chęcią zemsty za wszelką cenę.

Spory budżet (50 mln dolarów) tym razem przełożył się na mały profit, film zarobił tylko 67 milionów i nie był hitem, który zagnał do kin tłumy. Moim zdaniem dlatego, iż Liam Neeson w kolejnej roli "ja kontra wszyscy" się już trochę przejadł. Za dużo w ostatnich latach gościł on na ekranach kin w kolejnych produkcjach, przez co stracił chyba ten magnes, który miał jeszcze kilka lat temu. Nie mniej jednak "Run All Night" to solidny kawałek dobrego kina akcji, z bonusem w postaci gościnnej roli Nicka Nolte.

Ocena Civil.pl: 69%

Ocena: 81 Game Change

Film historyczny wyprodukowany przez HBO traktujący o kulisach kampanii prezydenckiej w USA z roku 2008. Jak wszyscy wiedzą, John McCain i Sarah Palin zostali pokonani przez duet Obama-Biden, który to wygrał ponownie w roku 2012. "Game Change" skupia się na kontrowersyjnej postaci - Sarze Palin, która to miała dodać kolorytu kandydaturze McCaina - umiarkowanego Republikanina i bohatera wojennego, który z racji wieku ustępował atrakcyjnością młodemu i rzutkiemu Obamie. Palin jako kwiatek do kożucha wypadła "historycznie" blado, ponieważ pomimo ultrakonserwatywnych zasad, dobrej prezencji i pięknego życiorysu, media sympatyzujące z Demokratami punktowały ją za głupie wypowiedzi i brak wiedzy. Oprócz McCaina (granego przez Eda Harrisa) i Palin (w tej roli Julianne Moore) w filmie pojawiają się osoby z ich sztabu: między innymiSteve Schmidt (genialny Woody Harrelson), Rick Davis (Peter MacNicol), Mark Salter (Jamey Sheridan) i Nicolle Wallace (Sarah Paulson). To co rzuca się w oczy to świetna gra aktorska i bardzo dobra charakteryzacja, Julianne Moore na pierwszy rzut oka nie przypomina zanadto Sary Palin, jednakże w filmie wygląda jak jej klon. Pomimo, iż film był produkowany przez sympatyzującego z Demokratami Toma Hanksa, to Republikanie zostali przedstawieni w bardzo korzystnym świetle, jako ludzie ideowi i uczciwi, choć oczywiście z pewnymi wadami. Polityczna kuchnia w tym filmie, w porównaniu z fikcyjnym "House of Cards" wydaje mi się być miejscem miłym, przyjemnym i życzliwym. Genialny Woody Harrelson jak zwykle operuje na swoich wyżynach - ten aktor to mistrz swojego fachu.

Mi, jako osobie interesującej się polityką i sympatyzującą z poglądami Republikanów ten film podobał się bardzo.

Ocena Civil.pl: 81%

Ocena: 35 Phantom

Oparty na faktach thriller wojenny traktujący o historii sowieckiej łodzi podwodnej K-129, która zatonęła w 1968 podczas próby rozpoczęcia globalnej wojny pomiędzy Chinami a USA. Znani aktorzy - Ed Harris jako kapitan statku, David Duchovny jako Bruni (odpowiedzialny za prowokację nuklearną) oraz William Fichtner w roli pierwszego oficera Alexa. Budżet 18 mln dolarów, zwrot nieco ponad 1 mln jak do tej pory. W kilku słowach: tragedia, zero napięcia, mało logiczności, chaotyczna fabuła + kiepska gra aktorska Duchovnego, który za tę kreację powinien otrzymać Złotą Malinę, ponieważ kompletnie nie pasował do roli i zagrał fatalnie - zero emocji. Ed Harris wypadł o wiele lepiej, ale po aktorze tej klasy należało się tego spodziewać.

Brak zachowania sowieckich realiów z roku 1968 to kolejny zarzut. Kiepska ocena na Rotten Tomatoes (25%) oraz bardzo słabe efekty specjalne, które przypominały chwilami film amatorski a nie produkcję klasy B. Nie polecam, strata czasu.

Ocena Civil.pl: 35%

Następna strona »

W sumie: 6 filmów/seriali