Emily Blunt

Emily Blunt to angielska aktorka urodzona w 1983 roku w Londynie. Na swoim koncie ma udziały w filmach różnego gatunku, zarówno w komediach jak i w dramatach i horrorach. Wystąpiła w kilku superprodukcjach, np. "Edge of Tomorrow" czy "Mary Poppins Returns". Od 2010 roku jest żoną popularnego aktora, Johna Krasinskiego.

Ocena: 62 A Quiet Place (Ciche miejsce)

W post-apokaliptycznym świecie, młoda rodzina żyje na farmie w całkowitej ciszy, ponieważ jakiekolwiek dźwięki przywołują złowrogie bestie, które zaatakowały Ziemię. Evelyn Abbott (Emily Blunt) i Lee Abbott (John Krasinski) to małżeństwo wychowujące trójkę dzieci, mierzące się na co dzień z trudem życia w świecie zdominowanym przez krwiożerce potwory. Evelyn będąc w ciąży, przygotowuje się z mężem do "cichego" porodu.

Reżyser tego filmu (John Krasinski) występuje w potrójnej roli, ponieważ pisał jeszcze scenariusz. Sam film przy budżecie wynoszącym około 20 mln dolarów, zarobił ponad 340 mln (!). Na ten wynik przełożyły się pewnie świetnie recenzje (95% pozytywów na 330 opinii) w serwisie Rotten Tomatoes. Niestety mi ta produkcja nie podpasowała. Nie porwał mnie ani klimat, ani bohaterowie ani kolejna wizja świata po apokalipsie. Moim zdaniem sam motyw świata, w którym trzeba być cicho (gdy np. w Bird Box nie można było patrzeć) nie jest aż tak interesujący. Jestem fanem Emily Blunt i lubię ją na ekranie, ale w "A Quiet Place" jej rola mnie także zbytnio nie zachwyciła. Nie mówię, że ta produkcja jest zła, bo nie jest, jest bardzo dobrze wykonana, ale jednak nie podzielam wszechobecnego zachwytu nad nią.

Ocena Civil.pl: 62%

Ocena: 79 Sicario

Agentka FBI Kate Macer (Emily Blunt) zostaje oddelegowana do walki z kartelami narkotykowi na granicę meksykańsko-amerykańską. Macer dostaje się pod skrzydła Alejandro (jak zawsze świetny Benicio Del Toro) oraz Matta (Josh Brolin), którzy w walce z kartelami stosują inne metody aniżeli idealistyczna główna bohaterka.

Nie, to nie jest film o superbohaterce, która sama rozbija cały kartel a na koniec otrzepuje się z kurzu. W tym dramacie ukazano obrzydliwość świata kryminalnego amerykańskiego pogranicza. Meksyk został ukazany jak wrota do piekieł. Emily Blunt średnio pasuje do tego typu filmów, bo to aktorka bardziej kojarzona z lżejszym kinem, moim zdaniem w Sicario nie odnalazła się. Co innego Benicio Del Toro, który w zasadzie urodził się do trudnych ról, w mrocznych filmach. Podobnie można by rzecz o Joshu Brolinie. Brolin i Del Toro tworzą bardzo zgrany duet, tym bardziej potęgując to, iż do dwóch takich twardych facetów niezbyt pasuje aktorka z Anglii, która kojarzy się z komediami romantycznymi czy rolą superbohaterki u boku Toma Cruise'a. Pomimo jednak tej wady, Sicario to bardzo dobry, mocny i mroczny film dla widzów, którzy lubią ciężki gatunek.

Ocena Civil.pl: 79%

Ocena: 71 Wild Target

Lekki komediowy kryminał w wydaniu brytyjskim. Victor Maynard (Bill Nighy) to płatny morderca o bardzo dużej renomie, pełnej anonimowości i rodzinnych tradycjach (przodkowie też trudnili się zabijaniem za pieniądze). Pewnego dnia Victor otrzymuje zlecenie - ma zabić oszustkę o imieniu Rose (Emily Blunt!), która oszukała szemranego biznesmena na milion funtów, sprzedając mu podróbkę obrazu Rembrandta. Dla Victora kolejne zlecenie zapowiadało się jako "business as usual", do czasu gdy nie ujrzał swojego celu... Podstarzały killer nie tylko nie zabija Rose, ale wręcz ratuje ją przed kolejnymi mordercami, którzy zostają nasłani by ukarać pazerną Angielkę. W międzyczasie do całej akcji wplątuje się typowy chłopak-włóczęga o imieniu Tony (znany z cyklu Harry Potter - Rupert Grint). Cała trójka ukrywa się przed wynajętymi mordercami a Victor z bezwzględnego mordercy przeistacza się w czułego opiekuna.

Budżet produkcji wyniósł 8 mln funtów. Nie udało się odzyskać tej kwoty, ponieważ przy znikomej pomocy widzów zza oceanu ciężko brytyjskiemu filmowi cokolwiek zarobić. Wielka szkoda, ponieważ zobaczenie Emily Blunt w jej naturalnym środowisku (urodziła się w Londynie i jest 100% Angielką) to wielka gratka, z racji tego iż aktorka częściej pojawia się w kasowych produkcjach amerykańskich. W "Wild Target" wykorzystuje w pełni swoje wdzięki i wygląda oszałamiająco! Sam film jest lekki, przyjemny i bardzo dobrze się go ogląda. Produkcja bazuje na francuskim Cible Emouvante z 1993.

Ocena Civil.pl: 71%

Ocena: 83 Edge of Tomorrow

W niedalekiej przyszłości cała kontynentalna Europa zostaje opanowana przez rasę obcych zwaną Mimikami. Angielski generał Brigham (Brendan Gleeson) dowodzący desantem na wybrzeżu Francji, wysyła do walki amerykańskiego majora - Williama Cage'a (Tom Cruise). Cage nie ma żadnego przygotowania do walki, dlatego odmawia udziału w walce, przez co zostaje aresztowany i dostarczony siłą do bazy wojskowej, z której kolejnego dnia ma zostać zrzucony na francuską plażę po to by walczyć z obcymi. Cage okazuje się być tchórzem i kiepsko sobie radzi na froncie, cała desant okazuje się być klapą. Cage'owi udaje się jednak przed śmiercią zabić dużego Mimika, który rozpryskuje dziwną cieczą... Po śmierci Cage budzi się w tym samym miejscu w bazie, w którym obudził się dzień wcześniej - a wszystkie zdarzenia się powtarzają - łącznie z przebiegiem walki, w której ginie wielka wojowniczka - Rita Vrataski (Emily Blunt). Rita poleca Cage'owi by ten odnalazł ją "kiedy się znów obudzi" - następnie Cage znowu ginie i powtarza ten sam dzień. Tym razem jednak decyduje się zmienić bieg wydarzeń i skontaktować z Ritą przed walką. Kobieta wraz z naukowcem dr. Carterem - uświadamia Cage'owi iż posiadł umiejętność wroga - potrafi resetować czas aby uczyć się bitwy i powtarzać ją tak długo, aż ją wygra. Taką zdolność posiadała Rita, która powtarzała bitwę pod Verdun tak długo aż ją wygrała, później jednak przetoczono jej krew, przez co straciła cenną umiejętność. Cage rozpoczyna powtarzanie dnia w nieskończoność, za każdym razem ginąć po nieudanej próbie, najczęściej z ręki Rity. Dochodzi do wniosku, iż bitwa na wybrzeżu Francji nie jest ważna i aby pokonać najeźdźce - musi pokonać głównego wroga - Omegę, który posiada umiejętność resetowania czasu.

Film basuje na japońskiej noweli "All You Need Is Kill" Hiroshiego Sakurazaki. Kosztował prawie 180 mln dolarów, ale wygenerował przychód w wysokości 370 mln dolarów, zgarniając świetne noty - 90% recenzji w Rotten Tomatoes jest pozytywna. Tom Cruise to stary wyjadacz kina akcji, znany nie tylko z serii Mission Impossible, grał też między innymi w Oblivionie. Emily Blunt to obecnie 31-letnia angielska aktorka, która nie ma może bardzo bogatego dorobku, ale z pewnością cechuje ją bardzo oryginalna, subtelna uroda. Dodała ona "Edge of Tomorrow" uroku i dodatkowego powodu by obejrzeć ten świetny film!

Ocena Civil.pl: 83%

Ocena: 59 Wind Chill

Emily Blunt jako studentka (w filmie nie pada jej imię), która zabiera się w podróż do domu (Delaware) z nowo poznanym chłopakiem (Ashton Holmes). W pewnym momencie chłopak zjeżdża z autostrady i kieruje się drogą lokalną, twierdząc iż to jest skrót. Wokół zimno (środek grudnia), wieje silny wiatr i zaczyna się robić ciemno. Robi się strasznie, ale to dopiero początek, ponieważ auto ma ulega wypadkowi: chłopak i dziewczyna zostają sami na mroźnej nieuczęszczanej drodze w ciemności i przy lodowatej pogodzie. Nie mogą odjechać autem i są skazani na bierne czekanie na pomoc. Co jeszcze gorszego może się wydarzyć? Okazuje się, iż miejsce ich wypadku jest przeklęte a w przeszłości miały tutaj miejsce dramatyczne sceny - duchy osób, które straciły życie jak gdyby nigdy nic krążą dookoła i doprowadzają dziewczynę i chłopaka do szału.

Ten horror z 2007 roku w skali "straszności" można ocenić na 4/10, najbardziej uwagę przykuwa śliczna Emily Blunt, poza nią akcja trzyma się na niezbyt rozbudowanej zagadce, tak sobie opowiedzianej, tak sobie wyjaśnionej. Taki przeciętny poziom horroru z niezbyt wysokim budżetem. Angielka jednak wypada świetnie i warto choćby obejrzeć dla niej. Co ciekawe, w przeciągu następnych lat nie wiele się zmieniła i w kolejnych swoich filmach wygląda jakby zatrzymała czas.

Ocena Civil.pl: 59%

Następna strona »

W sumie: 6 filmów/seriali