Hanna (Season: 2)
Drugi sezon "Hanny" miał premierę na platformie Amazon Prime na początku lipca 2020 roku. Wydarzenia bezpośrednio kontynuują wątki z sezonu pierwszego, czyli akcja ma miejsce po zniszczeniu ośrodka Utrax. Po śmierci Jerome Sawyera, operację przejmuje agent John Carmichael (Dermot Mulroney), a uczestniczki programu zostają przewiezione do ośrodka "The Meadows" położonego w Wielkiej Brytanii. Hanna i Clara przebywają na wolności, jednak są dalej poszukiwane przez agentów a Marissa Weigler (Mireille Enos) prowadzi ryzykowną grę, chcąc ukryć swoje prawdziwe zamiary przed współpracownikami. Akcja tego sezonu poza ośrodkiem Meadows, ma jeszcze miejsce między innymi w Barcelonie i Londynie. Z obsady wypadł Joel Kinnaman, a dołączyli między innymi Cherrelle Skeete i Anthony Welsh.
Drugi sezon moim zdaniem jest jeszcze lepszy niż pierwszy, choć nie wszystkie odcinki trzymają równy poziom. Podobnie jak sezon pierwszy, drugi także składa się z ośmiu odcinków trwających około 50 minut. Na pewno Amazon zadbał o to, by wszystko było na wysokim poziomie, oglądając kolejne odcinki ciężko nie dostrzec profesjonalizmu i dbałości o szczegóły, po prostu czuć, iż osobom odpowiedzialnym za ten format zależało na dopieszczeniu "produktu". Mireille Enos ponownie świetnie zagrała, zaś partnerujący jej Dermot Mulroney został świetnie obsadzony. Na uwagę zasługuje także rola Áine Rose Daly, wcielającą się w postać szkolonej rekrutki, Sandy Phillips, do której świetnie pasuje określenie "lovely but lethal". Wiadomo już, że powstanie trzeci sezon tej produkcji, co jest dobrą informacją, bo "Hanna" to mocna pozycja w ofercie Amazon Prime Video. Warto ten serial obejrzeć.
Ocena Civil.pl: 82%
Hanna (Season: 1)
Remake filmu z 2011 roku. Tytułowa Hanna (Esme Creed-Miles) to dziewczyna wychowywana w bieszczadzkim lesie przez Erica Hellera (Joel Kinnaman), gdzie od najmłodszych lat jest szkolona i przygotowywana do stawienia czoła zagrożeniom. Hanna, jako noworodek została przez Erica wyniesiona z tajnego obiektu Utrax, gdzie CIA prowadziło ściśle tajne doświadczenie, mające zapewnić im wyszkolenie młode agentki, gotowe do odbycia najbardziej niebezpiecznych miejsc. Po latach spędzonych w lesie, Hanna zostaje wytropiona przez agentkę CIA, Marissę Wiegler (Mireille Enos). Aby pozostać przy życiu, musi stawić czołowo amerykańskim agentom.
Serial został wyprodukowany przez Amazona i zasilił portfolio "Prime Video". Pierwszy sezon "Hanny" otrzymał dosyć pozytywne opinie od krytyków (67% recenzji na plus w Rotten Tomatoes) oraz dobre oceny od widzów (średnia ocena odcinków pierwszego sezonu to 8/10 w IMDB). Pierwszy sezon składa się z ośmiu odcinków trwających średnio około 50 minut, akcja ma zaś miejsce między innymi w Paryżu, Berlinie, Polsce i Rumunii. Amazon zdążył przyzwyczaić widzów do wysokiej jakości produkowanych przez siebie seriali i nie inaczej jest w tym wypadku. "Hanna" to sprawnie nakręcony serial akcji z bardzo dobrą obsadą. Esme Creed-Miles to młoda brytyjska aktorką będąca córką Samanthy Morton, z kolei Joel Kinnaman (szwedzko-amerykański aktor) znany był wcześniej głównie ze współpracy z Netflixem (zagrał główną rolę w serialu Altered Carbon). Mi jednak najbardziej do gustu przypadła rola Mireille Enos, grana przez nią Marissa Weigler to postać niesamowicie demoniczna, z iście szelmowskim uśmiechem. Obecnie na Amazonie dostępne są dwa sezony tego serialu (jestem w trakcie oglądania drugiego). Jeżeli ktoś lubi seriale akcji to "Hanna" powinna mu przypaść do gustu.
Ocena Civil.pl: 80%
Upload (Season: 1)
"Upload" to serial Amazon Prime opowiadający o niedalekiej przyszłości (rok 2033), w której ludzkość opanowała zdolność załadowania mózgu człowieka na dysk twardy, co umożliwia ludziom znajdującym się na granicy życia i śmierci przeniesienie się na wieki do wirtualnej rzeczywistości. Główny bohater Nathan Brown (Robbie Amell) po wypadku w autonomicznym samochodzie ma niekorzystne rokowania co do wyników operacji ratującej życie, mężczyzna za namową swojej narzeczonej Ingrid (Allegra Edwards) decyduje się tytułowy "Upload", podczas gdy jego ciało umiera, on przenosi się do wirtualnej rzeczywistości i osiada w "Lake View", drogim wirtualnym hotelu prowadzonym przez korporację Horizen. Hotelem zarządzają prawdziwi ludzie pracujący na co dzień w swoistym call center, jednym z nich jest Nora Antony (Andy Allo). Kobiecie zostaje przydzielona opieka nad Nathanem, co zapoczątkują niezwykłą relację pomiędzy żyjącą kobietą a zmarłym mężczyzną.
Serial spotkał się z bardzo dobrym odbiorem i wysokimi ocenami od widzów. Nic dziwnego, bo trwająca 10 odcinków opowieść (odcinki trwają średnio po 30 minut) niesamowicie wciąga. "Upload" płynnie lawiruje pomiędzy gatunkami, będąc z jednej strony komedią, a z drugiej serialem sci-fi nawiązującym nieco do "Black Mirror". Do tego dochodzą jeszcze wątki kryminalne i romantyczny – naprawdę niezła mieszanka, ale producenci potrafili doskonale wykorzystać różne elementy by stworzyć naprawdę wartościowy serial. Jeżeli chodzi o aktorów, to najbardziej podobała mi się rola Andy Allo, która stworzyła bardzo ciepłą, wrażliwą postać, dobrze też wypadła Allegra Edwards jako zwariowana narzeczona Nathana mająca tysiąc pomysłów naraz. Niestety Robbie Amell, grający rolę główną trochę rozczarowuje, jego postać miejscami jest zbyt mało wyrazista. Moim zdaniem "Upload" to jeden z lepszych seriali w tym roku i z niecierpliwością będę czekać na drugi sezon.
Ocena Civil.pl: 88%
7500
Najnowsza produkcja Amazona powstała przy współpracy z niemieckimi wytwórniami filmowymi. Tytułowe "7500" odnosi się nie do wysokości przelotowej samolotu a do kodu oznaczającego potencjalne porwanie maszyny powietrznej. Tobias Ellis (Joseph Gordon-Levitt) to amerykański pilot, mieszkający w Niemczech, gdzie razem ze swoją partnerką (pracującą jako stewardessa) o imieniu Gökce (Aylin Tezel) wychowują małego synka. W chwili rozpoczęcia filmu Tobias, Gökce oraz kapitan o imieniu Michael (Carlo Kitzlinger) przygotowują się do lotu pasażerskiego z Berlina do Paryża. Krótka, rutynowa trasa zamienia się w koszmar, gdy samolot zostaje zaatakowany przez islamskich terrorystów, chcących za wszelką cenę wedrzeć się do kabiny pilota.
Film kosztował 5 mln dolarów i obecnie jest na etapie zbierania ocen od widzów (oscylują one w tej chwili w okolicach 6-6.5/10 w serwisie IMDB). "7500" stara się być w miarę unikalnym filmem traktującym o porwaniu samolotu przez terrorystów. O ile motyw uprowadzenia maszyny podczas lotu można uznać za dosyć popularny, tak w tym wypadku próbowano przedstawić narrację nieco w inny sposób. Nie spoilerując, produkcja ta nie opowiada o bohaterskim pilocie, ratującym w pojedynkę pasażerów, to dosyć głębszy, inaczej pomyślany film. Niestety twórcom nie do końca udało się zelektryzować widza, na tyle by z zapartym tchem śledził wydarzenia na ekranie. Akcja momentami bardzo zwalnia, robi się ospała, przez co ten thriller sporo traci. Traci na tyle, że w ostatecznym rozrachunku wypada po prostu przeciętnie. Do plusów zaliczyłbym za to grę aktorską Josepha Gordona-Levitta. Reasumując "7500" da się obejrzeć, jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten thriller mógłby być po prostu lepszy.
Ocena Civil.pl: 59%
Bosch (Season: 2)
Drugi sezon "Boscha" miał premierę w marcu 2016 roku. Seria druga opiera się na dwóch książkach Michaela Connelly: "The Last Coyote" oraz "Trunk Music". Detektyw Bosch i jego partner Jerry Edgar badają sprawę zabójstwa producenta filmów pornograficznych, Tony'ego Allena, którego ciało zostało znalezione w bagażniku samochodu na Mulholland Drive. Allen, z pochodzenia Ormianin miał powiązania z gangsterami rezydującymi w Las Vegas. Bosch dociera do miejsca zamieszkania ofiary i poznaje jego żonę, Veronicę Allen (Jeri Ryan), która wcale nie rozpacza po śmierci męża. Kobieta mieszka na strzeżonym osiedlu, pilnowanym przez byłego policjanta – Carla Nasha (Brent Sexton). W tym samym czasie, syn Irvina Irvinga (Lance Reddick) jako tajny agent próbuje infiltrować od wewnątrz grupę skorumpowanych policjantów. Trzeci wątek to nowe okoliczności śmierci matki Harry'ego Boscha, która przez laty została zamordowana a sprawcy nigdy nie złapano.
Drugi sezon jest jeszcze lepszy niż pierwszy, a akcja rozwija się niesamowicie dynamicznie z odcinka na odcinek. W sezonie tym zwiększono udział Lance'a Reddicka, często pojawia się także córka głównego bohatera – Maddie (Madison Lintz) oraz jego była żona Eleanor Wish (Sarah Clarke). Jeri Ryan w roli antagonistki także wypada świetnie. W roli trzecioplanowej pojawia się także Matthew Lillard. Podobnie jak w pierwszym sezonie wszystkie detale są na bardzo wysokim poziomie. Jest to jeden z najlepszych seriali kryminalnych ostatnich lat i jedna z najpopularniejszych produkcji rodzimych Amazon Prime. Sezon drugi, podobny jak pierwszy i wszystkie pozostałe składa się z 10 odcinków, które trwają między 45 a 50 minut, a więc aby obejrzeć cały sezon należy na to przeznaczyć 8 godzin. I warto ten czas poświęcić.
Ocena Civil.pl: 87%