The Tomorrow War (Wojna o jutro)
"The Tomorrow War" to superprodukcja dystrybuowana przez Amazona i przeznaczona na platformę Prime Video, która zadebiutowała 2 lipca 2021 roku. Kilka słów o fabule: w grudniu 2022 roku były żołnierz a obecnie nauczyciel biologii Dan Forester (Chris Pratt) wraca do domu by obejrzeć mecz Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze. Podczas spotkania, na stadion teleportują się żołnierze z roku 2051, którzy oznajmiają że w ich czasach ludzkość przegrywa wojnę z kosmicznymi najeźdźcami tzw. "kolcami". Władze w roku 2023 zarządzają międzynarodowy pobór i wysyłają żołnierzy w przyszłość za pomocą tunelu czasowego. Jednym z wybrańców jest Dan, który przenosi się w nowe czasy by walczyć o lepsze jutro dla swojej córki Muri (granej w latach sześćdziesiątych XXI wieku przez Yvonne Strahovski). Ważne role w tym filmie grają: Betty Gilpin (jako żona Dana) i J.K. Simmons wcielający się w postać ojca głównego bohatera.
"The Tomorrow War" kosztował 200 mln dolarów (był kręcony jeszcze przed wybuchem pandemii). Film pierwotnie miał się pojawić w kinach, ale ze względu na bieżącą sytuację daty premiery były przesuwane, aż w końcu prawa do dystrybucji wykupił Amazon i zasilił tą produkcją swoją platformę ("bo kto bogatemu zabroni"). Obecnie "The Tomorrow War" zbiera mieszane oceny od krytyków, jednak sam film cieszy się bardzo dużą popularnością wśród widzów, bo to w sumie jedna z niewielu tak wysokobudżetowych produkcji, która pojawia się w czasie pandemii. Jaki jest ten film? Na pewno bardzo efektowny i dynamiczny, zapewniający rozrywkę przez ponad 2 godziny. Cieszy udział Yvonne Strahovski, mającej polskie korzenie i biegle mówiącej w naszym języku. "The Tomorrow War" spełnia wymogi stawiane współczesnym superprodukcjom, ale daleko mu do miana kultowego czy wybitnego, nie mniej jednak moim zdaniem warto go obejrzeć.
Ocena Civil.pl: 78%
My Spy (Mój przyjaciel szpieg)
Lekka komedia akcji, dystrybuowana przez Amazon Prime Video z Davem Bautistą w roli głównej. JJ (Bautista) to były żołnierz a obecnie szpieg CIA, mający spore braki w swoim fachu. Po "położeniu" akcji w Europie Wschodniej, główny bohater dostaje od swojego przełożonego (w tej roli Ken Jeong) zadanie ostatniej szansy, polegające na obserwacji matki z dzieckiem w Chicago. Z Kate (Parisa Fitz-Henley), która wychowuje 9-letnią córką Sophie miałby skontaktować się jej mąż, zamieszany w budowę miniaturowej bomby nuklearnej. Plany dyskretnej obserwacji biorą w łeb, po tym jak dziewczyna od razu "rozszyfrowuje" JJa i jego partnerkę Bobbi (Kristen Schaal). W zamian za dyskrecję Sophie żąda od JJ'a by ten nauczył jej "bycia szpiegiem".
Film został wyprodukowany za 18 mln dolarów i zarobił niespełna 10.5 (mając premierę w okresie pandemii w 2020 roku). Komedia zebrała mieszane oceny od krytyków (48% pozytywnych opinii zgrupowanych na Rotten Tomatoes spośród 122) i nieco lepsze od widzów (6.3/10 w IMDb). "My Spy" lawiruje pomiędzy komedią, filmem akcji i kinem familijnym, jednak całość tworzy pozytywne wrażenie. Dave Bautista jako olbrzymi osiłek, poruszający się jak słoń w składzie porcelany jest zabawny, ale o wiele ciekawsza jest rola Chloe Coleman wcielającej się w rolę Sophie, dziewczynka urodzona w 2008 roku ma naprawdę spory talent i ... masę pracy, pomimo młodego wieku zagrała bowiem wg IMDb w już 24 filmach, serialach i produkcjach krótkometrażowych. Reszta obsady tego filmu niezbyt się wyróżnia, trochę szkoda Kena Jeonga obsadzonego w roli do której w ogóle nie pasował. "My Spy" to lekki i przyjemny w odbiorze film, lokujący się powyżej średniej dw swoim gatunku. Jest produkcją własną Amazona, stąd też dostępny jest na platformie VOD tegoż giganta.
Ocena Civil.pl: 65%
The Wilds (Season: 1) (Dzicz)
W 2004 roku premierę miał "Lost", jeden z najpopularniejszych seriali XXI wieku opowiadający o losach rozbitków na z pozoru bezludnej wyspie. W tamtym serialu widz przez długi czas trzymany był w niewiedzy a kolejne elementy układanki były stopniowo odsłaniane w kolejnych sezonach, ważnym elementem były też retrospekcje, przybliżający życie bohaterów przed katastrofą. W grudniu 2020 roku Amazon na swojej platformie opublikował serial "The Wilds" bardzo mocno korzystający z "lostowych" wzorców. Grupa dziewczyn podróżujących na obóz na Hawajach rozbija się na bezludnej wyspie. Młode kobiety nie pamiętają co się stało i próbują przetrwać pozbawione zapasów i "cywilizacji", jednocześnie akcja ma miejsce w teraźniejszości: bohaterki po "uratowaniu" są przesłuchiwane w tajnym ośrodku. Obecne są też tzw. "flashbacki" rozwiązane identycznie jak w "Lost", w każdym odcinku jest jedna postać wiodąca i przedstawiane są jej losy przed katastrofą. Bardzo ciekawa jest obsada, złożona oczywiście głównie z młodych aktorek. Najbardziej zapada w pamięć Sophia Ali w roli Fatin, Mia Healey jako Shelby, Erana James w roli Toni i Sarah Pidgeon wcielająca się w Leah.
Amazon niezbyt przyłożył się do promowania tego serialu, pomimo iż miał do dyspozycji swój portal IMDB i zapewne niekończące się środki finansowe. W rezultacie tuż po premierze po Internecie krążyły fatalne opinie zniechęcające do oglądania, a sama produkcja po miesiącu od premiery zebrała zaledwie nieco ponad 7500 ocen od widzów w IMDB i ocenę 7.2. Sprawę uratowali profesjonalni krytycy, bowiem w Rotten Tomatoes serial ma obecnie 92% pozytywnych opinii oraz wysoki Audience Score. Uratowali, bowiem "The Wilds" jest naprawdę ciekawą produkcją, trzymającą w napięciu, bardzo profesjonalnie wykonaną. Pierwszy sezon składa się z 10 odcinków, które trwają od 40 minut do nawet nieco ponad godziny. Oczywiście zdarzają się lepsze i gorsze epizody, jednak jeżeli komuś się uda dotrwać do 3 czy 4 odcinka, to moim zdaniem prawie na pewno obejrzy całość. Bo "The Wilds" po prostu wciąga i oferuje dużo przyjemności z oglądania. Wiadomo już, że Amazon wyprodukuje drugi sezon. Teraz jednak powinien nieco popracować marketingowo i "sprzedać" swój najnowszy produkt szerszemu gronu odbiorców.
Ocena Civil.pl: 84%
I'm Your Woman (Twoja kobieta)
Produkcja Amazon Studios rozszerzająca ofertę VOD Amazon Prime Video. Akcja "I'm Your Woman" ma miejsce w późnych latach 70-tych, Jean (Rachel Brosnahan) to żona kryminalisty o imieniu Eddie (Bill Heck). Kobieta nie wnika w to czym zajmuje się jej mąż i żyje dostatnio, ale uwiera jej brak dziecka, jako że sama nie może mieć potomstwa. Problem rozwiązuje Eddie, który pewnego dnia po prostu przynosi do domu noworodka i wręcza go żonie. Potencjalna "idylla" nie trwa jednak długo, bo małżonek nie wraca "z pracy", zamiast niego pojawia się jego wspólnik i informuje Jean (wręczając jej pokaźny zasób gotówki), że zgłosi się po nią człowiek, z którym ma uciec jak najdalej, wraz ze "swoim" dzieckiem. Wkrótce Jean poznaje Cala (Arinzé Kene), wynajętego przez Eddiego człowieka, odpowiedzialnego za zorganizowanie ucieczki. Kobieta obliczu zagrożenia robi wszystko by utrzymać przy życiu siebie i małego chłopczyka, któremu nadaje imię Harry.
Ten dramat kryminalny dostał bardzo wysokie noty od krytyków (obecnie na 126 recenzji w Rotten Tomatoes aż 81% jest pozytywnych), jednak widzom spodobał się nieco mniej (obecna ocena w serwisie IMDB to około 6/10). Główny zarzut widzów to "nuda", bowiem "I'm Your Woman" trwa 120 minut i niektórym po prostu ten czas się zbyt dłużył. Z jednej strony rozumiem ten zarzut, bo faktycznie w produkcji tempo miejscami zbytnio zwalnia, z drugiej jednak należy zauważyć iż taki był zamysł twórców. Rachel Brosnahan zagrała solidnie, podobnie dobrze wypadli aktorzy drugoplanowi. Solidnie starano się także oddać realia lat 70-tych. Właśnie to słowo: "solidnie" najlepiej oddaje ten film. Nie mniej jednak fabuła "I'm Your Woman" nie wbija w fotel a wątek kryminalny na pewno nie należy do najbardziej wyszukanych. To po prostu dobry dramat kryminalny, będący ciekawym rozszerzeniem oferty Amazon Prime Video.
Ocena Civil.pl: 70%
Borat Subsequent Moviefilm
14 lat po premierze pierwszej części, Sacha Baron Cohen we współpracy z Amazon Studios wraca z kontynuacją swojego filmowego hitu z 2006 roku. Kilka słów o fabule, po ośmieszeniu swojego kraju, Borat zostaje wtrącony do Gułagu. W 2020 roku zostaje jednak zwolniony i obarczony przez premiera Kazachstanu specjalną misją. Szef rządu jest smutny, że nowa administracja USA "kumpluje" się z wieloma dyktatorami, a on pozostaje pominięty. W związku z tym zleca Boratowi podróż do stanów i dostarczenie specjalnego prezentu, porno małpy o imieniu Johnny wiceprezydentowi Mike'owi Pencowi. Po długiej podróży, Borat odkrywa się w kontenerze zamiast małpy znajduje się jego córka Tutar (Maria Bakalova). Po szybkiej konsultacji z premierem, prezent w postaci małpy zostaje zamieniony na córkę Borata, którą główny bohater musi odpowiednio uszykować na terenie USA, aby Tutar mogła zamieszkać w "złotej klatce" amerykańskiego republikańskiego przywódcy.
Film zebrał identyczne oceny (jak do tej pory) od widzów i krytyków: 6.8/10 w IMDB i 68% pozytywnych opinii w Rotten Tomatoes. Ostra satyra Barona Cohena została wycelowana przede wszystkim w Republikanów, ale "omawiane" są także bieżące wydarzenia takie jak pandemia korona wirusa. Film zawiera potężną dawkę najbardziej absurdalnego humoru, połączonego z masą kontrowersyjnych elementów. Borat ma szokować i robi to najlepiej jak potrafi. Produkcja poza akcentami politycznymi, zawiera jednak kilka śmiesznych gagów. Na ekranie Boratowi towarzyszy jego filmowa córka Tutar (grana przez Bułgarkę Marię Bakalovą), która z miejsca po premierze tego filmu stała się na przynajmniej kilka(naście) dni najpopularniejszą aktorką na portalu IMDB, można więc śmiało założyć że młoda Bułgarka dostała bilet do dalszej kariery w świecie show businessu. Jeżeli zaś chodzi o sam film, to moim zdaniem fani twórczości Sachy Barona Cohena będą zadowoleni, zaś widzowie o wrażliwych gustach powinni się trzymać od tej produkcji z daleka.
Ocena Civil.pl: 66%