kryminał

Recenzje filmowe kryminałów opisują przede wszystkim pomysł i jego wykonanie. Niezależnie od tego czy film jest ekranizacją książki czy oryginalnym pomysłem, bardzo ważne jest utrzymanie napięcia i tajemniczości do samego końca.

Ocena: 60 Setup

Sonny (50 cent) dokonuje wraz ze swoimi ludźmi kradzieży diamentów, ale po akcji zamiast dzielić się łupem zostaje zdradzony przez kompana Vincenta (Ryan Phillippe), który go postrzela i ucieka.

Pech chce, że diamentami interesuje się lokalny boss mafii - Pan Briggs (Bruce Willis), który przymusza Sonny'ego do współpracy na rzecz odzyskania łupów, wcześniej jednak powierzając mu zadanie okradzenia Rosjan, przydzielając mu jako partnera niejakiego Peteya (Randy Couture).

Setup został wydany od razu na DVD i nie gościł w kinie, w prasie zebrał bardzo słabe recenzje, zarzucano mu niespójność i ogólną "dziwaczność". Niesłusznie, nie jest to zły film, oglądało mi się go nawet dobrze.

Ocena Civil.pl: 60%

Ocena: 80 Drive

Tajemnicy kaskader, kierowca oraz mechanik w jednym (Ryan Gosling) wplątuje się w bardzo poważne kłopoty po tym jak pomaga w napadzie na lombard mężowi swojej sąsiadki.

Dobrze zagrany, osadzony w niezłym klimacie (w Los Angeles) film akcji z elementami kryminału i thrillera. Bardzo ciekawa jest tutaj rola Ryana Goslinga, który odzywa się bardzo nie wiele. Pomimo tytułu oraz nieco mylącego wstępu, w filmie stosunkowo mało jest pościgów samochodowych oraz akcji na kółkach, nie mniej jednak to co pokazano wystarczy by powiązać produkcję z filmami "samochodowymi".

Polecam film, ponieważ jest na poziomie.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 80 Luftslottet som sprängdes

Trzecia część trylogii Stiega Larssona. Bardzo dobra. W tej części odbywa się proces Lisbeth Salander a Mikael Blomkvist wraz ze swoją siostrą stara się dowieść jej niewinności. Niezwykle dobrze zrobiony film, perfekcyjnie zagrany. Idealne zamknięcie trylogii, trzymające w napięciu do samego końca.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 70 Flickan som lekte med elden

Druga część trylogii Stiega Larssona. Do gazety Millenium zostaje przyjęty nowy dziennikarz, który wraz ze swoją dziewczyną pracują nad sprawą niewolnictwa seksualnego w Szwecji. Niedługo potem oboje zostają znalezieni martwi przez Mikaela a w tym samym czasie ginie
Nils Bjurman - przez co Lisbeth Salander zostaje podejrzana o dokonanie morderstw. Blomkvist rozpoczyna swoje prywatne śledztwo, próbując oczyścić swoją przyjaciółkę z zarzutów.

Druga część jest dobra, nieco gorsza od pierwszego części. Zawsze tak jakoś wypada, że część środkowa jest najsłabsza w każdej trylogii. Nie mniej jednak warta obejrzenia!

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 80 Män som hatar kvinnor

Ekranizacja pierwszej części bestsellerowej trylogii Stiega Larssona w szwedzkim wykonaniu. Mikael Blomkvist (grany przez Michaela Nyqvista) ma za zadanie rozwikłać zagadkę zaginięcia lub morderstwa Hariett Vanger na zlecenie jej wujka - Henrika. Cała sprawa rozgrywała się 40 lat temu, stąd też jedynymi świadkami są jeszcze żyjący członkowie rodziny Vangerów, zaś dowodami - zdjęcia i materiały prasowe. Mikaelowi pomaga genialna hakerka - Lisbeth Salander (Noomi Rapace) z nieciekawą przeszłością i tatuażem smoka na plecach (stąd też wziął się angielski tytuł tego filmu.

Całość dosyć wiernie trzyma się książki Larssona, atmosfera kryminału zbudowana jest perfekcyjnie. Film oczywiście oglądałem w oryginalnej wersji po szwedzku (z napisami), ponieważ inna forma to byłaby profanacja. Język ten - jest miksem niemieckiego, angielskiego i innych, ale brzmi bardzo oryginalnie, choć nieco bełkotliwie. Jestem już po obejrzeniu drugiej odsłony trylogii, która jest sporo gorsza niż "Män som hatar kvinnor".

Najbardziej w tej części podoba mi się klimat. Skandynawowie (książka dzieje się w Norwegii, film w Szwecji) są przedstawieni w bardzo złym świetle, pełno tutaj zła, zepsucia i upadku moralnego.

Ocena Civil.pl: 80%