kryminał

Recenzje filmowe kryminałów opisują przede wszystkim pomysł i jego wykonanie. Niezależnie od tego czy film jest ekranizacją książki czy oryginalnym pomysłem, bardzo ważne jest utrzymanie napięcia i tajemniczości do samego końca.

Ocena: 55 Masterminds (Asy bez kasy)

"Masterminds" to amerykańska komedia kryminalna bazująca na prawdziwej historii mającej miejsce pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. W marcu 1997 roku w Jacksonville zostało zrabowane prawie 19 mln dolarów z depozytu firmy zajmującej się transportem gotówki a tego zuchwałego skoku dokonał David Scott Ghantt w filmie grany przez Zacha Galifianakisa. Film w (zamyśle) zabawny sposób opowiada o okolicznościach tego skoku. David to życiowy nieudacznik, mający się ożenić z przedziwną kobietą o imieniu Jandice (Kate McKinnon). Po tym jak główny bohater poznaje w pracy blondynkę o imieniu Kelly ( Kristen Wiig), traci dla niej głowę i decyduje się wziąć udział w kryminalnym przedsięwzięciu kierowanym przez tajemniczego Steve'a (Owen Wilson).

Film miał budżet wynoszący 25 mln dolarów i udało mu się wygenerować niewiele większy przychód, nieprzekraczający 30 mln dolarów. "Masterminds" został odebrany raczej chłodno przez widzów i słabo przez krytyków (34% pozytywnych recenzji w Rotten Tomatoes). Moim zdaniem ta komedia kryminalna jest słaba z kilka powodów. Po pierwsze: Zach Galifianakis, to aktor niesamowicie charakterystyczny, kojarzący się przede wszystkim z trylogią "Hangover", niestety jego komediowy urok nieco przez lata przygasł i obecnie ciężko mu się wznieść na wyżyny swojego talentu. Owen Wilson w tym filmie też raczej nie wyszedł poza rewiry swojej przeciętności, jednak najgorzej zaprezentował się Jason Sudeikis, w żenujący sposób udający (przynajmniej głosem) Brada Pitta. Kolejny mankament tego filmu to raczej ospała fabuła, zawierająca kilka komediowych gagów raczej średniej klasy. Produkcja nie zawiera zbyt wielu walorów, będąc raczej przykładem przeciętnego kina. Obecnie film ten można obejrzeć np. na Netflixie.

Ocena Civil.pl: 55%

Ocena: 60 Black and Blue (Policja i rasizm)

Początkująca policjantka Alicia West (Naomie Harris) przypadkiem nagrywa policyjną kamerą zabójstwo dealerów narkotykowych dokonane przez skorumpowanych policjantów. Mając jedyny dowód przestępstwa musi dostarczyć nagranie do komendy zanim zostanie zabita przez "kolegów" policjantów oraz lokalnych gangsterów. Po stronie Alicii staje lokalny sklepikarz Mouse (Tyrese Gibson), antagonistów grają: Frank Grillo oraz Mike Colter.

Akcja filmu ma miejsce w niebezpiecznej dzielnicy, zamieszkanej w większości przez Czarnoskórych, gdzieś na przedmieściach dużego amerykańskiego miasta. Trwająca około 108 minut produkcja zawiera sporo scen akcji i strzelanin, jednak dynamika tego filmu oczywiście odbiega od tych widywanych w superprodukcjach (budżet tego filmu to tylko 12 mln dolarów, zwrot wyniósł 22.7 mln). "Black and Blue" uzyskało notę 6.3/10 w serwisie IMDB i 52% pozytywnych recenzji w Rotten Tomatoes. Dla mnie ten film akcji to typowy średniak, nie mający żadnych specjalnych walorów, ale jednocześnie dający się obejrzeć. Oczywiście ze względu na budżet, próżno szukać w tym filmie zapierających dech w piersiach scen akcji, ale coś za coś. Za plus uznałbym ciekawą obsadę: główną rolę gra Brytyjka Naomie Harris, znana np. z cyklu filmów o przygodach Jamesa Bonda, z kolei Tyrese Gibson kojarzy się przede wszystkim z serią "Fast and Furious". Mike Colter to serialowy wyjadacz, występujący np. jako Luke Cage w produkcjach Marvela. Obecnie film ten można obejrzeć np. w HBO GO. Czy warto? Tak, jeżeli ktoś jest miłośnikiem kina akcji oraz lubi strzelaniny i pościgi.

Ocena Civil.pl: 60%

Ocena: 59 Anon

Brytyjska produkcja Netflixa. W przyszłości każdy człowiek ma wszczepiony implant, który rejestruje wydarzenia widziane oczami danej osoby. Powoduje to utratę prywatności oraz dostarcza użytkownikom usługi rozszerzonej rzeczywistości. Główny bohater to policjant Sal Frieland (Clive Owen) pracujący jako dochodzeniowiec. Pewnego dnia mija on na ulicy anonimową kobietę (Amanda Seyfried), której tożsamość nie jest zapisana w systemie, wkrótce ta anomalia zostaje powiązana z tajemniczymi morderstwami dokonywanymi przez hakera, podmieniającego widzenie swoich ofiar na swoje własne.

Świat przedstawiony w "Anon" jest dosyć oryginalny, bowiem mieszkańcy przyszłości poruszają się replikami klasycznych wozów, zaś w budynkach dominują wielkie puste przestrzenie. Niestety produkcja ta ma wiele wad, a najważniejsza z nich to żółwie tempo akcji i wolno rozwijająca się fabuła, przez co seans trwający niespełna 100 minut strasznie się "ciągnie". "Anon" otrzymał od widzów w serwisie IMDB ocenę 6.1/10, ale tylko 37% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes. Szkoda trochę zmarnowanego potencjału, bowiem scenarzyści mogli skonstruować nieco żywszą i bardziej wciągająca intrygę. Ciekawa jest za to obsada: Clive Owen to gwiazdor kina akcji, tym razem osadzony w nieco bardziej statycznej, mniej widowiskowej roli, jednak jego postać została zagrana bardzo ciekawie, podobnie dobrze zagrała Amanda Seyfried. Film utrzymany jest w klimacie "Black Mirror", prezentując ciemne strony futurystycznej technologii, jednak o ile historie w "Czarnym Lustrze" na ogół wbijają w fotel, tak "Anon" raczej usypia zamiast elektryzować.

Ocena Civil.pl: 59%

Ocena: 48 The Hustle (Oszustki)

Penny Rust (Rebel Wilson) to drobna oszustka, która postanawia się przenieść na francuską riwierę, gdzie napotyka wyrafinowaną koleżankę po fachu Josephine Chesterfield (Anne Hathaway). Josephine to mistrzyni w swoim "zawodzie", zatrudniająca ludzi i mieszkająca na co dzień w okazałej willi. W wyniku kilku zbiegów okoliczności, Josephine proponuje początkującej Penny współpracę, polegającą na wyłudzaniu drogich pierścionków zaręczynowych od bogatych mężczyzn. Po kilku udanych numerach, panie kłócą się o "wypłatę" i zamieniają współpracę na rywalizację o to, która z nich pierwsza oszuka na 500 tysięcy dolarów przebywającego na riwierze młodego biznesmena branży technologicznej, Thomasa Westerburga (w tej roli Alex Sharp).

Kosztująca 21 mln dolarów komedia kryminalna przyniosła niezły zwrot w postaci niespełna 98 milionów, jednocześnie notując kiepskie oceny od widzów (5.4/10 w IMDB) i fatalne od krytyków (ledwie 14% pozytywnych recenzji w Rotten Tomatoes). "The Hustle" to kolejny zwariowany film z udziałem Rebel Wilson, charakterystycznej aktorki, którą albo się lubi albo nie, ale ciężko pozostać wobec niej obojętnym. W tym filmie Wilson jest dopełniana przez jak zwykle czarującą Anne Hathaway. Niestety produkcja ta wypada miernie zarówno jako komedia jak i kryminał. Za bardzo nie ma się tutaj z czego pośmiać, a wątki kryminalne są bardzo nieudolne i przewidywalne. Hathaway wykorzystała prawie cały swój urok i wdzięk, ale to niestety nie wystarczyło by przykryć słaby scenariusz. W rezultacie zamiast zgrabnego, ciekawego filmu powstał produkt niskiej jakości. Szkoda. Film obecnie można obejrzeć np. w HBO GO.

Ocena Civil.pl: 48%

Ocena: 82 Bosch (Season: 1)

"Bosch" to serial kryminalny wyprodukowany przez Amazon Prime i emitowany od 2014 roku. Do tej pory powstało 5 sezonów, a w tym roku ma zostać wyemitowany szósty. Serial powstał na podstawie powieści Michaela Connelly'ego (amerykańskiego pisarza kryminałów), który jest także twórcą formatu telewizyjnego. Pierwszy sezon bazuje na trzech powieściach: The Concrete Blonde, City of Bones oraz Echo Park. Główną rolę tytułową gra Titus Welliver a obsadę uzupełniają: Jamie Hector, Amy Aquino i Lance Reddick. Wydarzenia pierwszego sezonu koncentrują się na śledztwie w sprawie zabójstwa dziecka, zamordowanego około 20 lat wcześniej, który kości zostały wykopane przez psa na wzgórzu. Drugi wątek to sprawa seryjnego mordercy Raynarda Waitsa, a trzeci to proces samego Boscha, który ma sprawę cywilną po tym jak zastrzelił podczas akcji domniemanego mordercę. Sezon (podobnie jak pozostałe) składa się z 10 epizodów, trwających około 45 minut każdy. Akcja ma miejsce w Los Angeles.

Serial ten od lat stanowi jedną z najmocniejszych pozycji na całej platformie Amazon Prime i cieszy się wysokimi notami od widzów (8.4 na platformie IMDB). Niewątpliwą zaletą jest świetny scenariusz oparty o poczytne kryminały oraz aktywny udział Michaela Connelly'ego w tworzenie tego formatu. Nietuzinkowa jest także postać głównego bohatera – Harry Bosch to mężczyzna w średnim wieku, z bardzo trudną przeszłością, po rozwodzie, próbujący ułożyć sobie relacje z nastoletnią córką, która na co dzień mieszka z matką. W pracy główny bohater kieruje się swoimi twardymi zasadami i daleko idącą bezkompromisowością. Twórcy serialu zadbali o klimat, poświęcono także ogromną uwagę detalom. Powoduje to, że produkcja sprawia wrażenie dopracowanej i po prostu wciąga. Po skończeniu pierwszego sezonu mam zamiar obejrzeć pozostałe cztery, które wg ocen widzów są równie dobre jak pierwszy.

Ocena Civil.pl: 82%