kryminał

Recenzje filmowe kryminałów opisują przede wszystkim pomysł i jego wykonanie. Niezależnie od tego czy film jest ekranizacją książki czy oryginalnym pomysłem, bardzo ważne jest utrzymanie napięcia i tajemniczości do samego końca.

Ocena: 53 High Heat

Amerykański film akcji z elementami (czarnej) komedii. Fabuła rozpoczyna się w kuchni francuskiej restauracji podczas jej inauguracji. Ana (Olga Kurylenko) – szefowa kuchni i współwłaścicielka lokalu stara się jak najlepiej zaprezentować, a jej mąż Ray (Don Johnson) zrobić dobre wrażenie przed przybyłymi na otwarcie lokalu gośćmi. Atmosfera zagęszcza się, kiedy w drzwiach restauracji pojawia się dwóch gangsterów, mających pilną "sprawę" do Raya oraz niecodzienne plany wobec jego lokalu. Główni bohaterowie, w obliczu zagrożenia postanawiają bronić swojego dobytku. Role drugoplanowe w tym filmie grają: Dallas Page, Kaitlin Doubleday oraz Chris Diamantopoulos.

Film zadebiutował w kinach pod koniec 2022 roku i był kręcony w okresie pandemicznym, a więc "dobrym" czasie do tworzenia produkcji rozgrywających się w jednym miejscu, z ograniczoną liczbą aktorów. Zapewne też z tego powodu, twórcy aby nieco urozmaić swój film okrasili go dużą dawką humoru (głównie czarnego). Miejscami wyszło groteskowo, ale dzięki temu "High Heat" różni się od podobnych produkcji. Film niezbyt się jednak spodobał widzom, którzy ocenili go w IMDb na 4.9/10 (a więc w granicy "średniej" kina akcji klasy C). Nieco bardziej przychylni byli krytycy, w Rotten Tomatoes na 12 zagregowanych recenzji, 58% z nich było pozytywnych (a więc 7 z nich). Moim zdaniem "High Heat" to dosyć przeciętny film akcji, mało angażujący widza i o niezbyt wyszukanej fabule, za to z dodatkowym bonusem w postaci wątków humorystycznych. Przerysowano także soundtrack, niektóre użyte ścieżki dźwiękowe wydają się być zbyt irracjonalne. Film można obecnie obejrzeć np. w ramach Film Total (a więc w dodatkowej usłudze Amazon Prime Video).

Ocena Civil.pl: 53%

Ocena: 57 The Enforcer (Pora odkupienia)

"The Enforcer" to film akcji z 2022 roku z Antonio Banderasem w roli głównej. Cuda (Banderas) to bezwzględny egzekutor mafii, pracujący dla ekscentrycznej szefowej o imieniu Estelle (Kate Bosworth). "Partnerem" Cudy jest niejaki Stray (Mojean Aria), młody, biedny chłopak, dorabiający w walkach ulicznych, uczący się dopiero przestępczego rzemiosła pod okiem "doświadczonego" kolegi. Główny bohater, nie mogący na co dzień spotykać się ze swoją nastoletnią córką, pomaga dziewczynie w jej wieku "w stanięciu na nogi". Kiedy jego podopieczna zostaje uprowadzona przez gang powiązany z jej szefową, Cuda postanawia poświęcić swoją przestępczą karierę i wystąpić przeciwko swoim mocodawcom.

Fabuła tego filmu jest bardzo naciągana – to rzuca się w oczy, scenarzyści nie poświęcili zapewne zbyt dużo czasu na dopracowanie detalów tej historii. Jeżeli chodzi o obsadę, to Antonio Banderas nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale uwagę zwraca postać grana przez Kate Bosworth (stylizowana do przesady na Mia Wallace z "Pulp Fiction"). "The Enforcer" zebrał bardzo przeciętne oceny od widzów: 5.3/10 w IMDb i ledwie 30% pozytywnych opinii zagregowanych w Rotten Tomatoes – co nie może zaskakiwać, bo to naprawdę dosyć przeciętny film akcji. Choć nie ogląda się go przesadnie źle i jako przedstawiciel swojego niszowego gatunku wyróżnia się delikatnie na plus (oczywiście biorąc pod uwagę poziom tego gatunku). Film można obejrzeć np. w ramach Amazon Prime Video.

Ocena Civil.pl: 57%

Ocena: 35 The Good Mother (Gniew matki)

Akcja filmu ma miejsce w Albany, w 2016 roku. Marissa (Hilary Swank) to zmagająca się z alkoholizmem wdowa, pracująca jako dziennikarka dla lokalnej gazety. Jej życie komplikuje się jeszcze bardziej, po tym jak zamordowany zostaje jej syn (gangster handlujący narkotykami), z którymi nie utrzymywała kontaktów. Kobieta, po stracie dziecka, decyduje się zawiązać "sojusz" z jego dziewczyną (Olivia Cooke), będącą w zaawansowanej ciąży, po to by wyjaśnić kto stał za morderstwem.

Ten kryminał z 2023 roku nie spotkał się z dobrym odbiorem widzów: w IMDb uzyskał marne 4.7/10, a jeszcze gorzej wypadł w oczach zawodowych krytyków: zdobywając ledwie 22% pozytywnych opinii (zagregowanych w Rotten Tomatoes) na 55 wystawionych recenzji. Czy film ze zdobywczynią dwóch Oscarów w roli głównej faktycznie może być aż tak słaby? Niestety, "The Good Mother" udowadnia, że tak. Choć produkcja trwa około 90 minut, to czas ten niesamowicie się dłuży, bo na ekranie niewiele się dzieje. Sama fabuła nie wciąga, tak bardzo nie udało się zbudować napięcia, że w zasadzie nasuwające się przy każdym kryminale pytanie "kto zabił?" tutaj nie nurtuje. Jakikolwiek klimat próbowano budować poprzez muzykę, jednak nawet ten element niespecjalnie się udał. Ciężko wskazać nawet komu ten film mógłby się spodobać. Naprawdę szkoda Hilary Swank, bo w "The Good Mother" nawet poprzez dobrą grę aktorską, nie miała szans niczego wskórać. Produkcję można obejrzeć np. na "Amazon Prime Video", jednak moim zdaniem zupełnie nie warto.

Ocena Civil.pl: 35%

Ocena: 61 Death Wish (Życzenie śmierci)

"Death Wish" z 2018 roku to remake serii filmów z Charlesem Bronsonem (powstało 5 części, wydanych w latach 1974-1994). Główny bohater Paul Kersey (w remake'u grany przez Bruce'a Willisa) to zamożny chirurg, mieszkający wraz z żoną i córką w Chicago (w oryginalnej wersji główny bohater był architektem i mieszkał w Nowym Jorku). Pewnego wieczora, dom Kerseya zostaje zaatakowany przez włamywaczy (podczas gdy on przebywa w pracy), w wyniku zdarzenia ginie jego żona Lucy (Elisabeth Shue), a córka Jordan (Camila Morrone) zapada w śpiączkę. Pogrążony w żalu główny bohater, rozczarowany postawą policji, postanawia na własną rękę znaleźć i ukarać sprawców. Vincent D'Onofrio oraz Dean Norris pojawiają się w filmie w rolach drugoplanowych.

"Death Wish" został wyreżyserowany przez Eliego Rotha i obok "Glass" to jedna z ostatnich mainstreamowych ról Bruce Willisa, w kolejnych latach (przed zakończeniem kariery) aktor występował bardzo dużo, jednak były to w zasadzie tylko filmy akcji klasy C. "Death Wish" miał poważny budżet (30 mln dolarów) i zarobił na siebie (box office to prawie 50 mln dolarów). Film nie spodobał się zawodowym krytykom, w Rotten Tomatoes zagregowano aż 163 recenzje, z których tylko 18% było pozytywnych. Zupełnie inaczej ten sam film ocenili widzowie, w IMDb jego ocena to solidne 6.3/10. Mi bliżej z moją opinią do widzów, niż do zawodowych krytyków. Produkcja to dosyć brutalne kino akcji (co nie powinno dziwić, skoro reżyserował Roth), sama fabuła jest naciągana i pełna luk, ale nie o historię tutaj chodzi a o ciekawie nakręcony film z motywem zemsty. Zobaczenie Bruce'a Willisa w roli samozwańczego "czyściciela ulic", polującego na brutalnych gangsterów w ciemnych zaułkach Chicago wydaje się być tutaj wystarczającym argumentem by ten film zobaczyć. Produkcja dostępna jest np. w ramach Amazon Prime Video.

Ocena Civil.pl: 61%

Ocena: 45 Into the Deep (Noc tajemnic)

"Into the Deep" to thriller z 2022 roku, który w Polsce nosi tytuł... "Noc tajemnic". Ta brytyjsko-amerykańska koprodukcja zaskakuje jednak nie tylko "oryginalnym" tłumaczeniem tytułu. Młoda kobieta o imieniu Jess (w tej roli brytyjska aktorka i modelka Ella-Rae Smith) przygnębiona z powodu rocznicy śmierci matki, daje się zaprosić nieznajomemu na jego jacht. Tutaj warto zwrócić uwagę na ciekawostkę, w filmie zaprezentowano tylko i wyłącznie ciepłe, wręcz śródziemnomorskie letnie plenery a film kręcono w ... Anglii, a konkretnie Kornwalii. Ten wysunięto na południowy zachód skrawek Wielkiej Brytanii charakteryzuje się ciepłym klimatem (rosną tam nawet palmy) i nadaje się do kręcenia filmów w "śródziemnomorskim" stylu. Wracając jednak do fabuły, po tym jak Jess daje się zaprosić na rejs nieznajomemu o imieniu Ben (w tej roli Matthew Daddario), nazajutrz budzi się na środku oceanu. Tego samego dnia dołącza do nich inna młoda Brytyjka o imieniu Lexie (Jessica Alexander), która twierdzi że zgubiła się, pływając na skuterze wodnym. Nie zważając na okoliczności cała trójka spędza kolejny wieczór na zabawie, jednak kolejny poranek przynosi nieoczekiwane wydarzenia.

Fabuła tego filmu jest naprawdę niecodzienna ... ale też pełna fabularnych luk i nieścisłości. Film został słabo oceniony przez widzów (ledwie 4.6/10 w IMDb przy niespełna 2000 głosów) i jeszcze słabiej przez krytyków: na 6 zagregowanych opinii w Rotten Tomatoes tylko jedna była pozytywna. Trudno się temu dziwić, bo choć "Into the Deep" trwa około 85 minut, to emocji jest w nim tyle co kot napłakał. Nie przekonuje także gra aktorska, choć w filmie występuje w zasadzie tylko trzech aktorów, to żaden z nich się niczym nie wyróżnia. Produkcję można obejrzeć na Amazon Prime Video (ciężko jednak wskazać komu ten film mógłby się spodobać).

Ocena Civil.pl: 45%