Netflix

Netflix to amerykański serwis typu VOD założony w 1997 roku w Kalifornii. Serwis słynie z wielu własnych produkcji, przede wszystkim seriali oraz w mniejszym stopniu także filmów. Dostęp do zasobów jest możliwy po wykupieniu jednego z kilku dostępnych abonamentów. Na naszym blogu recenzujemy produkcje rodzime serwisu.

Ocena: 77 Baby (Season: 1) (Rzymskie dziewczyny)

"Baby" ("Rzymskie dziewczyny") to włoska produkcja Netflixa. Bohaterami serialu są uczniowie elitarnego, płatnego liceum w Rzymie. Chiara (Benedetta Porcaroli) to śliczna uczennica z bardzo bogatego domu, szukająca akceptacji i sensu życia. Kiedy zaprzyjaźnia się z koleżanką z klasy – Ludovicą (Alice Pagani), jej życie zaczyna się zmieniać, po tym jak nowa koleżanka pokazuje jej świat nocnych klubów i bogatych mężczyzn, gotowych płacić każde pieniądze za kontakty z młodymi uczennicami. Nie jest to jednak serial traktujący o luksusowej prostytucji, raczej bardzo zamerykanizowany obraz bogatej, rozpasanej młodzieży z Europy zachodniej. Wszyscy bohaterowie (niewymieniony jeszcze Damiano, Fabio czy Camilla) mają swoje sekrety i problemy, pomimo iż chodzą do drogiej, elitarnej szkoły.

To co się rzuca w oczy w tym serialu to ... przede wszystkim Benedetta Porcaroli, młoda Włoszka o niesamowitej urodzie, 20-latka jest po prostu śliczna i nadaje blasku całemu serialowi. Druga rzecz, to wspomniana już amerykanizacja przekazu. Serial okraszony jest wieloma amerykańskimi piosenkami i ocieka amerykańskim stylem. Sezon pierwszy składa się tylko z sześciu odcinków, z czego każdy trwa nieco ponad 40 minut. Łącznie daje to ledwie kilka godzin oglądania, ale są to przyjemnie spędzone godziny. Włoska opowieść o bogatych nastolatkach rozbijających się samochodami i skuterami (dosłownie!) wciąga na tyle, że chce się obejrzeć wszystkie odcinki, pomimo stosunkowo dużej przewidywalności wydarzeń. W dobie wszechobecnych amerykańskich serialów na ten temat, fajnie jest obejrzeć coś po włosku (pomimo, iż na amerykańską modłę), zawsze to jakaś odmiana!

Ocena Civil.pl: 77%

Ocena: 85 Ozark (Season: 2)

Drugi sezon amerykańskiego serialu produkowanego przez Netflix przedstawia dalsze losy rodziny Byrde'ów. Marty (Jason Bateman) to mężczyzna w średnim wieku zmuszony przez meksykański kartel narkotykowy do prania brudnych pieniędzy nad jeziorem Ozark w USA. Marty'emu towarzyszy (także w interesach) jego żona Wendy (Laura Linney) a także dwójka dzieci: Charlotte (Sofia Hublitz) i Jonah (Skylar Gaertner ). Prawą ręką Marty'ego jest nastolatka mieszkająca w okolicy o imieniu Ruth (Julia Garner).

Drugi sezon tak jak pierwszy składa się z 10 odcinków, które na ogół trwają około godziny. Łącznie więc cały sezon trwa około 10 godzin. Długo... ale warto. Druga seria nie traci nic ze swojego mrocznego klimatu części pierwszej. Dalej produkcja szokuje brutalnością i zabiera widza w brudny świat amerykańskiej prowincji, gdzie szerzy się przestępczość a zasady są tylko po to by je łamać. W tej mętnej wodzie obserwujemy dalsze poczynania rodziny Byrde'ów, którzy dalej lawirują pomiędzy przestępcami i organami ścigania depczącym im po piętach. Rzadko się zdarza by kolejny sezon był tak dobry jak pierwszy a tym razem to się udało. W ocenie krytyków na portalu Rotten Tomatoes drugi sezon otrzymał nawet więcej pozytywnych not niż pierwszy. Kawał dobrej roboty. Polecam, bardzo!

Ocena Civil.pl: 85%

Ocena: 44 The Babysitter

Nastoletni Cole (Judah Lewis) pod nieobecność rodziców (których grają: Leslie Bibb i Ken Marino) spędza wieczór ze swoją opiekunką o pseudonimie Bee (Samara Weaving). Z pozoru błaha noc zamienia się w koszmar po tym jak Cole podpatruje niecodzienną aktywność swojej niani, która zaprasza do domu swojego pracodawcy swoich znajomych. Jedną z ról drugoplanowych gra Bella Thorne, popularna 20-letnia aktorka.

"The Babysitter" został wyprodukowany przez Netflix i stał się jedną z pozycji w ofercie tego dostarczyciela treści cyfrowych. "Pozycja" to słowo klucz, ponieważ ten film to raczej typowy zapychacz ramówki aniżeli cokolwiek wartościowego. Całość trwa około 85 minut i balansuje pomiędzy horrorem a komedią w stylu "Kevina Sam w Domu". Produkt końcowy tego miksu wypada tak sobie. Mnie osobiście ten film znudził, aczkolwiek jestem świadom iż produkcja ta może spotka się z lepszym odbiorem aniżeli mój.

Ocena Civil.pl: 44%

Ocena: 80 The Fundamentals of Caring

Produkcja własna Netflixa z 2016 roku. Ben (Paul Rudd) to doświadczony życiowo mężczyzna, który postanawia się przebranżowić i zostać opiekunem osób niepełnosprawnych. Jego pierwszym podopiecznym zostaje Trevor (Craig Roberts), młody mężczyzna mieszkający z matką, cierpiący na zanik mięśni. Trevor do USA przybył z Wielkiej Brytanii, w związku z czym czuje się podwójnie wyobcowany. Ben, nie mogąc patrzyć na to, jak Trevor spędza całe dnie przed telewizorem, proponuje mu tygodniową podróż po USA, podczas której mężczyźni zamierzają odwiedzić ciekawe pod względem geograficznym i kulturowym miejsca. Podczas jazdy spotykają kolejno dwie kobiety: Dot (Selena Gomez) oraz Peaches (Megan Ferguson), które postanawiają z braku innych opcji dołączyć do wyprawy życia Trevora.

"The Fundamentals of Caring" to bez wątpienia film bardzo dobrze zrealizowany z idealnie wyczutym balansem pomiędzy komedią a dramatem. Kreacje stworzone przez Rudda i Robertsa przykuwają uwagę i są nietuzinkowe. Selena Gomez wypada nieco bladziej, ale nie tragicznie. Film zebrał dobre oceny od krytyków. To co mi najbardziej się podobało to fakt, iż jednak da się zrobić komedię, która nie jest tylko zlepkiem wulgaryzmów, ale niesie jakieś przesłanie.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 87 Stranger Things (Season: 1)

Serial ten wybił się ponad przeciętność ze względu na olbrzymie zainteresowanie widzów z całego świata. Produkcja Netflixa osadzona jest w latach 80-tych i opowiada o losach małego miasteczka, w którym zaginął młody chłopiec o imieniu Will. W poszukiwania włącza się nie tylko szeryf Jim (David Harbour), matka chłopca Joyce (Winona Ryder) czy jego brat Jonathan (Charlie Heaton), ale przede wszystkim młodzi przyjaciele Willa: Dustin, Lucas i Mike, wkrótce do chłopców dołącza także tajemnicza dziewczynka, która przedstawia się jako Eleven (Millie Bobby Brown).

Ta wysmakowana historia, pełna tajemnic, nietuzinkowych postaci naprawdę wciąga. Ledwie dwunastoletnia Millie Bobby Brown była najpopularniejszą aktorką w notowaniach IMDB przez długi czas po premierze serialu. Inni dziecięcy aktorzy z tego serialu też zdobyli ogromną popularność i byli zapraszani na różne ważne gale oraz do talk-showów. O sukcesie produkcji świadczy fakt, iż niedługo po premierze pierwszego sezonu zapowiedziano kontynuację, która ma mieć premierę w 2017 roku. "Stranger Things" sporo namieszał w światowej serialowej ekstraklasie. Niesamowity klimat tej produkcji oraz szansa powrotu dla wielu widzów do lat osiemdziesiątych to wartości nie do przecenienia. W nawale nowych seriali kryminalnych czy sitcomów dobrze, iż powstała seria, która wnosi nową jakość i stawia wyżej poprzeczkę.

Ocena Civil.pl: 87%