Hunt (Polowanie)
Południowokoreański szpiegowski film akcji z 2022 roku. Choć film opowiada fikcyjną historię, to osadzony jest w realiach z uwzględnieniem historycznych wydarzeń. Akcja ma miejsce w latach 80-tych XX wieku i rozpoczyna się od wydarzeń w Waszyngtonie, w którym dwaj szefowie agencji udaremniają zamach na prezydenta Korei Południowej. Po powrocie do kraju, Park Pyong-ho (w tej roli Lee Jung-jae, znany między innymi z serialu "Squid Game") – szef zagranicznej agencji szpiegowskiej oraz Kim Jung-do (w tej roli Jung Woo-sung) – szef krajowej agencji szpiegowskiej, rozpoczynają wzajemną rywalizację, polegającą na wykryciu wieloletniego szpiega w szeregach Narodowej Służby Wywiadu, współpracującego z północnokoreańskim reżimem. Tytułowe "polowanie" odnosi się do wyniszczającej gry pomiędzy bezwzględnymi agentami wywiadu.
Film kosztował 20 milardów wonów, co można przeliczyć na około 15 mln dolarów, zaś jego box office to 35 miliony dolarów. Produkcja spodobała się widzom, została bowiem oceniona na 6.7/10 w IMDb oraz krytykom (68% pozytywnych not zagregowanych w Rotten Tomatoes). Moim zdaniem "Hunt" to dobry film, odpowiednio trzymający w napięciu i nieprzerysowany. Twórcom udało się zachować odpowiedni balans pomiędzy scenami akcji (będącymi na poziomie) a budowaniem intrygi. Produkcja trwa około 2 godzin, dzięki czemu udało się przedstawić dosyć rozbudowaną, fabularną historię, która z każdą kolejną sceną mocniej wciąga widza w "polowanie na kreta". Po prostu, dobre południowokoreańskie kino. "Hunt" można obejrzeć np. w ramach pakietu Film Total (dostępnego w subskrypcji Amazon Prime Video).
Ocena Civil.pl: 70%
Into the Deep (Noc tajemnic)
"Into the Deep" to thriller z 2022 roku, który w Polsce nosi tytuł... "Noc tajemnic". Ta brytyjsko-amerykańska koprodukcja zaskakuje jednak nie tylko "oryginalnym" tłumaczeniem tytułu. Młoda kobieta o imieniu Jess (w tej roli brytyjska aktorka i modelka Ella-Rae Smith) przygnębiona z powodu rocznicy śmierci matki, daje się zaprosić nieznajomemu na jego jacht. Tutaj warto zwrócić uwagę na ciekawostkę, w filmie zaprezentowano tylko i wyłącznie ciepłe, wręcz śródziemnomorskie letnie plenery a film kręcono w ... Anglii, a konkretnie Kornwalii. Ten wysunięto na południowy zachód skrawek Wielkiej Brytanii charakteryzuje się ciepłym klimatem (rosną tam nawet palmy) i nadaje się do kręcenia filmów w "śródziemnomorskim" stylu. Wracając jednak do fabuły, po tym jak Jess daje się zaprosić na rejs nieznajomemu o imieniu Ben (w tej roli Matthew Daddario), nazajutrz budzi się na środku oceanu. Tego samego dnia dołącza do nich inna młoda Brytyjka o imieniu Lexie (Jessica Alexander), która twierdzi że zgubiła się, pływając na skuterze wodnym. Nie zważając na okoliczności cała trójka spędza kolejny wieczór na zabawie, jednak kolejny poranek przynosi nieoczekiwane wydarzenia.
Fabuła tego filmu jest naprawdę niecodzienna ... ale też pełna fabularnych luk i nieścisłości. Film został słabo oceniony przez widzów (ledwie 4.6/10 w IMDb przy niespełna 2000 głosów) i jeszcze słabiej przez krytyków: na 6 zagregowanych opinii w Rotten Tomatoes tylko jedna była pozytywna. Trudno się temu dziwić, bo choć "Into the Deep" trwa około 85 minut, to emocji jest w nim tyle co kot napłakał. Nie przekonuje także gra aktorska, choć w filmie występuje w zasadzie tylko trzech aktorów, to żaden z nich się niczym nie wyróżnia. Produkcję można obejrzeć na Amazon Prime Video (ciężko jednak wskazać komu ten film mógłby się spodobać).
Ocena Civil.pl: 45%
The Marsh King's Daughter (Córka króla moczarów)
Helena (jako dziecko grana przez Brooklynn Prince, jako dorosła przez Daisy Ridley) dorastała w dziczy u boku matki (Caren Pistorius) i mężczyzny (Ben Mendelsohn), który uczył ją "praw natury". Więziona dziewczynka przez lata nie była świadoma, że jej matka w przeszłości została porwana i siłą umieszczona w domku w środku lasu. Akcja tej części filmu kończy się, kiedy kobietom udaje się uciec, a ich oprawca o imieniu Jacob ujęty przez policję. Następnie fabuła przenosi się do współczesności, w której dorosła Helana wychowuje córeczkę u boku swojego partnera, wiodąc normalne życie. Jej spokój zostaje zaburzony, kiedy Jacob ucieka z więziennego konwoju. Helena bojąc się o to, że ona i jej córka zostaną porwane i "osadzone w dziczy", postanawia się skonfrontować ze swoim oprawcą.
Ten thriller z 2023 roku zebrał przeciętne oceny od widzów (5.9/10 w IMDb) i słabe od zawodowych krytyków: na niespełna 50 recenzji zagregowanych w Rotten Tomatoes tylko 43% z nich było pozytywnych. Opowiedziana w filmie historia choć z pozoru oryginalna, nie porwała mnie jako widza. Akcja filmu toczy się dosyć ślamazarnie, zakończenie jest łatwe do przewidzenia, a sama produkcja sprawie wrażenie kina mocno budżetowego (z zaliczonym motywem ganiania się po lesie). Ciężko w "The Marsh King's Daughter" wskazać jakieś mocne punkty. To po prostu bardzo przeciętny film. Thriller ten można obejrzeć np. w ramach Amazon Prime Video.
Ocena Civil.pl: 50%
Reality
Produkcja własna HBO, bazująca na prawdziwych wydarzeniach dotyczących Reality Winner, amerykańskiej weteranki i tłumaczki. Reality (Sydney Sweeney) po zakupach spożywczych podjeżdża do swojego parterowego domu, pod którym zostaje zaczepiona przez dwóch mężczyzn. Panowie legitymują się jako agenci FBI (grani przez Josha Hamiltona i Marchánta Davisa) oznajmiając, że posiadają nakaz przeszukania mieszkania oraz samochodu i samej Reality w związku z poważnymi podejrzeniami. Chwilę potem, pod dom podjeżdżają kolejne zastępy agentów, a sama Reality zostaje wzięta na przesłuchanie do nieużywanego pokoju w jej mieszkaniu.
Ten dramat z 2023 roku bazuje na transkrypcji przesłuchania dokonanego przez FBI w domu prawdziwej Reality Winner, które miało miejsce w czerwcu 2017 roku. W filmie pojawiają się także przebitki z oryginalnych wydarzeń. Ten trwający około 80 minut film składa się głównie z dialogów trójki głównych bohaterów: młodej kobiety wziętej w krzyżowy ogień pytań zadawanych przez doświadczonych agentów. Produkcja została bardzo dobrze oceniona przez krytyków, w Rotten Tomatoes na 96 zagregowanych recenzji 94% było pozytywnych. Oczywiście wpływ na to miała rola Sydney Sweeney, której kreacja w tym filmie zyskała uznanie wśród osób zawodowo recenzujących filmy. Nieco gorzej "Reality" ocenili widzowie – 6.7/10 w IMDb (i bardzo podobnie w polskim Filmwebie), co można raczej uzasadnić tym, że tego typu filmy raczej mają pod górkę w konfrontacji z "globalnym widzem". Moim zdaniem warto ten film obejrzeć, chociażby dla świetnej gry aktorskiej. Produkcja dostępna jest w ramach HBO Max.
Ocena Civil.pl: 75%
Don't Worry Darling (Nie martw się, kochanie)
Film z 2022 roku w reżyserii Olivii Wilde, która pojawia się także w roli drugoplanowej. Alice (Florence Pugh) wraz z mężem Jackiem (Harry Styles) mieszkają na eksperymentalnym osiedlu, na którym prowadzony jest projekt Victoria dowodzony przez charyzmatycznego Franka (Chris Pine). Idylliczna atmosfera, życie pełne imprez ... i ciągła monotonia skłaniają główną bohaterkę do zadawania pytań o to czy otaczający ją świat jest "prawdziwy".
Ten film z 2022 roku miał budżet wynoszący 35 mln dolarów, z czego większość miała trafić do kieszeni Harry'ego Styles'a. Niemniej, inwestycja się zwróciła, bo "Don't Worry Darling" zarobił prawie 88 mln dolarów, przy w miarę dobrych ocenach od widzów (6.3/10 w IMDb) i słabych od krytyków: na 353 recenzji zagregowanych w Rotten Tomatoes tylko 38% było pozytywnych. Moim zdaniem film broni przede wszystkim świetna obsada: Florence Pugh udowadnia dlaczego jej kariera z roku na rok się rozpędza a ona dostaje angaże do coraz ciekawszych projektów. Demoniczny Chris Pine wypada równie świetnie, zaś Harry Styles dobrze uzupełnia się z Pugh. Thriller trwa ponad 2 godziny, miejscami akcja bardzo zwalnia, jednak w miarę zaciekawiony oczekiwałem zakończenia. "Don't Worry Darling" to dobry film, daleko mu do jakiejkolwiek wybitności, ale wyróżnia się na tle podobnych produkcji. Obecnie można go obejrzeć np. na Netflixie.
Ocena Civil.pl: 68%