dramat

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: dramat

Ocena: 72 Riverdale (Season: 1)

Pierwszy sezon serialu, bazującego na postaciach z Archie Comics. W małym, sennym miasteczku zostaje zamordowany licealista Jason, syn lokalnego bogacza. Zabójstwo porusza lokalną społecznością a przede wszystkim kolegami i koleżankami ofiary. Niezależnie od policji, uczniowie rozpoczynają własne śledztwo, które wywleka na światło dzienne miejscowe sekrety. Główni bohaterowie to uczniowie liceum: muzykalny i dobroduszny Archie Andrews (K.J. Apa), jego urocza sąsiadka Betty (Lili Reinhart), pochodząca z Nowego Jorku Latynoska Veronica Lodge (Camila Mendes) oraz Jughead Jones, syn lokalnego rzezimieszka. Dopełnienie obsady stanowią rodzice głównych bohaterów.

"Riverdale" w pierwszym swoim sezonie jest bardzo nierówny. Dobry pomysł, ciekawe postacie, dobrze oddany klimat małego miasta przeplata się z banalnymi scenami i nielogicznościami scenariuszowymi. Przeszkadza także kiepskie oddanie jakichkolwiek realiów. Młodzi detektywi w zasadzie chyba pojawiają się w szkole tylko w celach towarzyskich, ponieważ wszyscy w tym serialu mają mnóstwo czasu na wszystko: hobby, pracę, siedzenie w kawiarni czy włóczenie się po miejscowości. Pomimo tych wad, serial wciąga i z przyjemnością można go obejrzeć nawet w kilka wieczorów.

Ocena Civil.pl: 72%

Ocena: 80 The Fundamentals of Caring

Produkcja własna Netflixa z 2016 roku. Ben (Paul Rudd) to doświadczony życiowo mężczyzna, który postanawia się przebranżowić i zostać opiekunem osób niepełnosprawnych. Jego pierwszym podopiecznym zostaje Trevor (Craig Roberts), młody mężczyzna mieszkający z matką, cierpiący na zanik mięśni. Trevor do USA przybył z Wielkiej Brytanii, w związku z czym czuje się podwójnie wyobcowany. Ben, nie mogąc patrzyć na to, jak Trevor spędza całe dnie przed telewizorem, proponuje mu tygodniową podróż po USA, podczas której mężczyźni zamierzają odwiedzić ciekawe pod względem geograficznym i kulturowym miejsca. Podczas jazdy spotykają kolejno dwie kobiety: Dot (Selena Gomez) oraz Peaches (Megan Ferguson), które postanawiają z braku innych opcji dołączyć do wyprawy życia Trevora.

"The Fundamentals of Caring" to bez wątpienia film bardzo dobrze zrealizowany z idealnie wyczutym balansem pomiędzy komedią a dramatem. Kreacje stworzone przez Rudda i Robertsa przykuwają uwagę i są nietuzinkowe. Selena Gomez wypada nieco bladziej, ale nie tragicznie. Film zebrał dobre oceny od krytyków. To co mi najbardziej się podobało to fakt, iż jednak da się zrobić komedię, która nie jest tylko zlepkiem wulgaryzmów, ale niesie jakieś przesłanie.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 75 Everest

Biograficzny film o tragicznej wyprawie na Mount Everest, która miała miejsce w 1996 roku. W roli Roba Halla wystąpił Jason Clarke, oprócz niego na ekranie pojawia się wiele gwiazd kina i telewizji, między innymi Michael Kelly, Sam Worthington, Josh Brolin, Jake Gyllenhaal, Robin Wright czy Keira Knightley.

Budżet filmu wyniósł 55 mln, zaś przychód przekroczył 200 mln dolarów. Film dostał przyzwoite oceny od krytyków i widzów. Słowo "przyzwoite" jest tutaj kluczowe, ponieważ tę produkcję da się właśnie opisać tylko jednym słowem: przyzwoita. Ciekawie opowiedziana historia o tragicznym wydarzeniu, które wydarzyło się naprawdę. Na plus zaliczam też obsadę, plejada gwiazd i znanych twarzy umila seans. "Everest" to też podróż w czasie do połowy lat 90-tych, czyli do ostatnich lat sprzed epoki wszędobylskiego Internetu. Everest to ponad 2 godziny dobrego kina na przyzwoitym poziomie. Warto obejrzeć.

Ocena Civil.pl: 75%

Ocena: 71 Pawn Sacrifice

Film o szachiście Bobby Fischerze (zagrał go Tobey Maguire). Akcja koncentruje się na roku 1972 i wielkim pojedynku Fischera z Borisem Spasskym (w tej roli Liev Schreiber) na Islandii. Mecz ten nie był tylko pojedynkiem czysto sportowym, ale przede wszystkim rywalizacją wielkich mocarstw USA i ZSSR.

Kosztujący 19 mln dolarów film okazał się finansową klapą, ponieważ zarobił niecałe 6 mln. To było raczej do przewidzenia, ponieważ ciężko znaleźć widownię na film o szachach i meczu sprzed ponad 40 lat. Sama jednak produkcja jest wysokiej klasy widowiskiem z dobrą rolą Tobeya Maguire'a i jeszcze lepszą Lieva Schreibera. Schreiber, który kojarzy się przede wszystkim z kreacją bezwzględnego przestępcy w Rayu Donovanie, wyszedł poza schemat i zagrał naprawdę przekonywającą postać, choć drugoplanową. "Pawn Sacrifice" to kino na poziomie, niestety niedocenione przez widownię.

Ocena Civil.pl: 71%

Ocena: 87 Stranger Things (Season: 1)

Serial ten wybił się ponad przeciętność ze względu na olbrzymie zainteresowanie widzów z całego świata. Produkcja Netflixa osadzona jest w latach 80-tych i opowiada o losach małego miasteczka, w którym zaginął młody chłopiec o imieniu Will. W poszukiwania włącza się nie tylko szeryf Jim (David Harbour), matka chłopca Joyce (Winona Ryder) czy jego brat Jonathan (Charlie Heaton), ale przede wszystkim młodzi przyjaciele Willa: Dustin, Lucas i Mike, wkrótce do chłopców dołącza także tajemnicza dziewczynka, która przedstawia się jako Eleven (Millie Bobby Brown).

Ta wysmakowana historia, pełna tajemnic, nietuzinkowych postaci naprawdę wciąga. Ledwie dwunastoletnia Millie Bobby Brown była najpopularniejszą aktorką w notowaniach IMDB przez długi czas po premierze serialu. Inni dziecięcy aktorzy z tego serialu też zdobyli ogromną popularność i byli zapraszani na różne ważne gale oraz do talk-showów. O sukcesie produkcji świadczy fakt, iż niedługo po premierze pierwszego sezonu zapowiedziano kontynuację, która ma mieć premierę w 2017 roku. "Stranger Things" sporo namieszał w światowej serialowej ekstraklasie. Niesamowity klimat tej produkcji oraz szansa powrotu dla wielu widzów do lat osiemdziesiątych to wartości nie do przecenienia. W nawale nowych seriali kryminalnych czy sitcomów dobrze, iż powstała seria, która wnosi nową jakość i stawia wyżej poprzeczkę.

Ocena Civil.pl: 87%