dramat

Poniżej znajdują się filmy i seriale powiązane z tagiem: dramat

Ocena: 71 Pawn Sacrifice

Film o szachiście Bobby Fischerze (zagrał go Tobey Maguire). Akcja koncentruje się na roku 1972 i wielkim pojedynku Fischera z Borisem Spasskym (w tej roli Liev Schreiber) na Islandii. Mecz ten nie był tylko pojedynkiem czysto sportowym, ale przede wszystkim rywalizacją wielkich mocarstw USA i ZSSR.

Kosztujący 19 mln dolarów film okazał się finansową klapą, ponieważ zarobił niecałe 6 mln. To było raczej do przewidzenia, ponieważ ciężko znaleźć widownię na film o szachach i meczu sprzed ponad 40 lat. Sama jednak produkcja jest wysokiej klasy widowiskiem z dobrą rolą Tobeya Maguire'a i jeszcze lepszą Lieva Schreibera. Schreiber, który kojarzy się przede wszystkim z kreacją bezwzględnego przestępcy w Rayu Donovanie, wyszedł poza schemat i zagrał naprawdę przekonywającą postać, choć drugoplanową. "Pawn Sacrifice" to kino na poziomie, niestety niedocenione przez widownię.

Ocena Civil.pl: 71%

Ocena: 87 Stranger Things (Season: 1)

Serial ten wybił się ponad przeciętność ze względu na olbrzymie zainteresowanie widzów z całego świata. Produkcja Netflixa osadzona jest w latach 80-tych i opowiada o losach małego miasteczka, w którym zaginął młody chłopiec o imieniu Will. W poszukiwania włącza się nie tylko szeryf Jim (David Harbour), matka chłopca Joyce (Winona Ryder) czy jego brat Jonathan (Charlie Heaton), ale przede wszystkim młodzi przyjaciele Willa: Dustin, Lucas i Mike, wkrótce do chłopców dołącza także tajemnicza dziewczynka, która przedstawia się jako Eleven (Millie Bobby Brown).

Ta wysmakowana historia, pełna tajemnic, nietuzinkowych postaci naprawdę wciąga. Ledwie dwunastoletnia Millie Bobby Brown była najpopularniejszą aktorką w notowaniach IMDB przez długi czas po premierze serialu. Inni dziecięcy aktorzy z tego serialu też zdobyli ogromną popularność i byli zapraszani na różne ważne gale oraz do talk-showów. O sukcesie produkcji świadczy fakt, iż niedługo po premierze pierwszego sezonu zapowiedziano kontynuację, która ma mieć premierę w 2017 roku. "Stranger Things" sporo namieszał w światowej serialowej ekstraklasie. Niesamowity klimat tej produkcji oraz szansa powrotu dla wielu widzów do lat osiemdziesiątych to wartości nie do przecenienia. W nawale nowych seriali kryminalnych czy sitcomów dobrze, iż powstała seria, która wnosi nową jakość i stawia wyżej poprzeczkę.

Ocena Civil.pl: 87%

Ocena: 40 The Runner

Dramat polityczny z Nicolasem Cage'm w roli luizjańskiego polityka, który mierzy się z problemem wycieku ropy w roku 2010. Colin Pryce (Cage) jest idealistą, zmuszonym do skonfrontowania swojego podejścia po brutalnym zderzeniu z rzeczywistością.

Oprócz Cage'a, w filmie występuje także Connie Nielsen, wcielająca się w żonę głównego bohatera. Jej postać jest maksymalnie przerysowana i niedopracowana, ale nie trzeba długo myśleć, by dojść do wniosku iż scenarzysta wzorował się na postaci Clare Underwood. Nie wyszło. Oprócz tego w filmie pojawia się także popularna aktorka, Sarah Paulson, której praca aktorska zbiera pochwały (wiele nominacji do prestiżowych nagród). W "The Runner" robiła co mogła, ale i na jej postać scenarzysta nie miał pomysłu. Trwający nieco ponad 80 minut film zebrał fatalne noty zarówno od krytyków jak i od widzów. Reżyserem i scenarzystą był Austin Stark, który wg IMDB debiutował tym filmem, wcześniej zajmując się jedynie produkcją. Niestety "The Runner" wygląda tak, jakby scenarzysta obejrzał kilkanaście hitów kinowych i telewizyjnych, pozapisywał w kajeciku kilkanaście motywów fabularnych a później próbował posklejać notatki w nową produkcję. Mimo tylu inspiracji sam film wieje nudą. Szkoda, że nie wyszło to dobrze, ponieważ mając na planie dobrych aktorów, można się było pokusić o zrobienie czegoś dobrego. Zabrakło przede wszystkim oryginalnego pomysłu oraz intrygującej fabuły. Nie polecam.

Ocena Civil.pl: 40%

Ocena: 83 And Then There Were None

"And Then There Were None" to formalnie miniserial, który składał się z trzech (a w polskiej telewizji został podzielony na dwa) epizodów. To ekranizacja książki Agathy Christie, wydana w roku 1939. W tym samym roku mają też miejsca wydarzenia ukazane w serialu. Na odludnej angielskiej wyspie znajduje się 10 osób, dwie osoby ze służby plus ośmioro gości. Brakuje gospodarza, który zaprosił wszystkich obecnych. Zamiast niego zostaje puszczone nagranie, w którym autor oskarża każdego z gości o dokonanie zbrodni. Następnie zaczynają ginąć ludzie, jeden po drugim, według określonego porządku. Pozostali przy życiu pogrążają się w chaosie i napędzają spiralę podejrzeń. Doborowa obsada, między innymi Maeve Dermody, która jest nazywana australijską Emily Blunt (ze względu na bardzo duże podobieństwo), Aidan Turner czy Sam Neill.

Nie da się powiedzieć złego słowa o tej brytyjskiej pozycji. Doskonały klimat, perfekcyjnie zbudowane napięcie i ciekawi aktorzy. Całość trwa prawie 3 godziny i jest to niesamowita uczta dla fanów thrillerów i wielbicieli Christie.

Ocena Civil.pl: 83%

Ocena: 76 Closer to the Moon

Rumuńsko-amerykańsko-polsko-włosko-francuska kooperacja filmu opartego na faktach. Akcja ma miejsce w Rumunii, w latach 1959-1960. Grupka żydowskich przyjaciół z czasów drugiej wojny światowej podejmuje decyzję o skoku na bank w Bukareszcie. Nie jest to jednak typowy napad, grupa "inscenizuje" kręcenie filmu, przekonując gapiów oraz pracowników bankowej furgonetki ... iż biorą udział w nagraniu. Akcja ma miejsce na oczach Virgila (Harry Lloyd), który pracując jako kelner jest przypadkowym świadkiem wydarzeniem. Po ujęciu sprawców, władze socjalistycznej Rumunii skazują ich na śmierć, jednocześnie zmuszając do wzięcia udziału w filmie propagandowym, odtwarzającym wydarzenia napadu na bank. Virgil przypadkowo zostaje operatorem filmowym, pracując u reżysera alkoholika. Nad całością produkcji czuwa dygnitarz Holban (Anton Lesser). Aktorzy-więźniowie, czyli Alice (Vera Farmiga), Max (Mark Strong), Razvan (Joe Armstrong), Iorgu (Christian McKay) oraz Dumi (Tim Plester) podchodzą do sprawy z humorem, pomimo świadomości, iż zaraz po zakończeniu zdjęć zostaną rozstrzelani.

Ta produkcja kosztowała tylko 5 mln dolarów a mimo to pokazano dosyć realistycznie Rumunię tamtych czasów. Mieszanie akcentów komediowych z dramatycznymi tworzy niesamowity klimat tego filmu.

Ocena Civil.pl: 76%