Bird Box (Nie otwieraj oczu)
W tym roku tuż przed Świętami, Netflix uraczył swoich odbiorców filmem pt. "Bird Box", opowiadającym o "nieokreślonej mocy" zmuszającej ludzi do samobójstw, gdy tylko na nią spojrzą. Akcja ma filmu ma miejsce w dwóch wymiarach czasowych, teraźniejszym czyli 5 lat po apokalipsie oraz w czasie Apokalipsy. Malorie (Sandra Bullock) to kobieta w ciąży, która wraz z siostrą Jessicą (Sarah Paulson) wraca od ginekologa. Na ulicy zaczynają się dziać dziwne rzeczy, ludzie wjeżdżają w siebie próbując się zabić. W pewnej chwili auto prowadzone przez Jessicę ulega wypadkowi a sama Jessica na chwilę po zdarzeniu rzuca się na rozpędzonego tira. Mallory udaje się schować w pobliskim domu, gdzie przeczekuje wraz z garstką ludzi "koniec świata". Wraz z Mallorie w domu przebywają między innymi Douglas (sam John Malkovich), Tom (Trevante Rhodes), Cheryl (Jacki Weaver) czy Charlie (Lil Rel Howery). To nie koniec obsady, ponieważ w filmie zobaczymy między innymi Toma Hollandera czy Machine Gun Kelly'ego. W czasie teraźniejszym, Malorie w z dwójką dzieci próbuje z zawiązanymi oczami dopłynąć małą łódką do "bezpiecznego miejsca", w którym liczy, że otrzyma pomoc.
Według źródeł internetowych, film miał kosztować niespełna 20 mln dolarów. To niewiele na film apokaliptyczny przy tak gwiazdorskiej obsadzie. Co ciekawe, produkcja ta już w zasadzie uchodzi za kultową i pomimo iż jest typowym VOD, bez bytności w kinie ... jest obecnie najpopularniejszym filmem wg IMDB.com (stan na prawie trzy tygodnie po premierze). To co teraz zrobię, to wleje trochę dziegciu. Po pierwsze za to, iż nie pasuje mi Sandra Bullock do roli super bohaterki w ciąży. 54-letnia aktorka dalej wygląda świetnie, jednakowoż chyba nie aż tak, by jej starszą siostrę (!) grała 44-letnia Sarah Paulson. Jest tabun aktorek w wieku 35-40 lat, które by o wiele lepiej pasowały do roli Malorie, np. Lauren Cohan. Kolejna sprawa to fakt, że film po prostu nie porywa. Rozłożenia akcji na dwa przeplatające się wątki na dwóch osiach czasu może w teorii miało nieco zdynamizować akcję. Niestety, jeden wątek (czas podczas rozpoczęcia apokalipsy) pasuje idealnie na średnio-budżetowy serial, w którym kilku bohaterów ukrywa się przed końcem świata, podczas gdy wątek spływu po rzecze to raczej kino surwiwalowe, kojarzone z kanadyjskimi produkcjami klasy C. Nie mniej jednak trzeba oddać Netflixowi, że po raz kolejny udało im się stworzyć film, o którym mówi się cały czas.
Ocena Civil.pl: 60%
I Am Wrath
Stanley (John Travolta) i jego żona Vivian zostają napadnięci na parkingu. W zajściu ginie żona Stanleya a on sam zostaje ranny w głowę. Skorumpowana policja wypuszcza sprawcę a główny bohater przyrzeka zemstę. Po stronie Stanleya staje jego dawny partner Dennis (Christopher Meloni), zaś przeciwko niemu jest lokalna mafia narkotykowa, policja i skorumpowany gubernator (Patrick St. Esprit).
Wtórna fabuła, w stylu filmów akcji z lat 90-tych plus weteran kina osadzony raczej w kreacji zarezerwowanej dla Stevena Seagala czy Jean-Claude Van Damme'a. "I Am Wrath" jawi się jako płytki film akcji, z bardzo słabo zarysowaną intrygą. Nawet same sceny akcji wypadają blado. Przy budżecie 18 mln dolarów można było się pokusić o coś bardziej efektownego. Szkoda, iż kultowy John Travolta musi pracować przy produkcjach tego typu. Pozycja do zapomnienia. Nie polecam.
Ocena Civil.pl: 43%
Desierto
Meksykańsko-francuski thriller osadzony na granicy meksykańsko-amerykańskiej. Grupa ludzi usiłujących nielegalnie dostać się do USA przez pustynię natrafia na samozwańczego szeryfa o imieniu Sam (Jeffrey Dean Morgan), który za pomocą karabinu snajperskiego i bezwzględnego psa o imieniu Tracker broni granicy przed nielegalnymi imigrantami.
To co się rzuca w oczy to niesamowite przerysowanie postaci. Głównym bohaterem tego filmu jest Moises, Meksykanin który w przeszłości został wydalony z USA. Postanawia jednak wrócić, by dołączyć do swojego dziecka pozostającego po drugiej stronie granicy. Moises zostaje przedstawiony w ekstremalnie pozytywnym świetle: jest uczciwy, prawdomówny, odważny i zdolny do poświęceń. Z kolei Amerykanin Sam to zepsuty do cna alkoholik, niemający szacunku dla ludzkiego życia, bardziej kochający swojego brutalnego psa aniżeli ludzi. Dodatkowo scenarzyści przedstawiają Sama jako człowieka zagubionego, który w zabijaniu ludzi odnajduje ukojenie. Przeszkadzało mi aż takie przerysowanie postaci. Nie mniej jednak "Desierto" to kawałek niezłego kina akcji, trzymającego w napięciu do ostatnich minut.
Ocena Civil.pl: 60%
Sense8 (Season: 2)
Drugi i jak się ostatnio okazało ostatni sezon serialu Wachowskich. W największym skrócie fabuła koncentruje się na ośmiu osobach, które posiadają zdolności sensatów, tzn. potrafią łączyć się ze sobą za pomocą umysłu pomimo dzielących ich kilometrów. Bohaterowie pomagają sobie w codziennym życiu i jednocześnie walczą przeciwko "Kanibalowi", pogromcy sensatów o pseudonimie Whispers (w tej roli Terrence Mann).
Druga seria moim zdaniem trzyma poziom pierwszej. Pomijając liczne wątki obyczajowe oraz dużą dawkę ideologii, akcja serialu jest dalej dynamiczna a klimat niesamowity. Postacie w tym serialu to prawdziwy majstersztyk, zarówno szukająca zemsty Koreanka Sun Bak (w tej roli Doona Bae) czy brutalny Wolfgang (Max Riemelt), który w pierwszej serii wytłukł pół berlińskiej mafii to kreacje świetnie napisane i doskonale zagrane. O pozostałych aktorach też ciężko powiedzieć złe słowo. W drugiej serii do obsady dołącza demoniczna Lila (w tej roli piękna Włoszka Valeria Bilello). Niezależnie od decyzji o zakończeniu serialu ciężko wskazać inną produkcję z dużą dawką akcji na najwyższym poziomie (w drugiej serii genialny jest nocny pościg po mieście w Korei Południowej czy strzelanina w berlińskiej restauracji) oraz takim klimatem.
Ocena Civil.pl: 84%
13 Reasons Why (Season: 1)
"13 Reasons Why" to ekranizacja książki z 2007 roku autorstwa Jaya Ashera. Hannah Baker (Katherine Langford) uczennica liceum postanawia popełnić samobójstwo. Przed śmiercią nagrywa 13 taśm, w których opisuje 13 powodów swojej decyzji. Każda taśma poświęcona jest innej osobie, która w mniejszym lub większym stopniu doprowadziła Hannę do śmierci. Po samobójstwie dziewczyny, taśmy są przekazywane z rąk do rąk kolejnym osobom z jej listy. Jako jeden z ostatnich taśmy otrzymuje Clay Jensen, nieśmiały chłopak, podkochujący się w Hannie. Chłopak postanawia nie tylko ich odsłuchać, ale przede wszystkim zrozumieć powody samobójstwa a także wymierzyć sprawiedliwość osobom, które się do niego przyczyniły.
Jako, iż każda taśma dotyczy innej osoby, w każdym z odcinków inna osoba brana jest na świecznik. Czas teraźniejszy przeplatany jest retrospekcjami z czasów kiedy Hannah żyła. Oglądając każdy kolejny odcinek można delektować się doskonałą narracją oraz niesamowitym klimatem, okraszonym jeszcze lepszą muzyką. Całość dopełniają świetnie zagrane postacie. 20-letnia Katherine Langford doskonale zagrała rolę ślicznej dziewczyny zagubionej w rzeczywistości. Podczas gdy postać grana przez Dylana Minnette epatuje autentycznym żalem. Poza tą dwójką w serialu występuje jeszcze kilkanaście postaci, każda z nich została zagrana dobrze lub bardzo dobrze. Np. Tony Padilla, latynoski przyjaciel Hanny i Claya, chłopak o wielkim sercu i niesamowitą wrażliwością. "13 Reasons Why" to obecnie wg bazy IMDB najpopularniejszy serialu na świecie. Nic dziwnego, ponieważ rzadko zdarzają się takie perełki, które chce się obejrzeć w zasadzie od razu w całości.
Ocena Civil.pl: 86%