komedia

Recenzje komedii na tym blogu to przede wszystkim opinie o amerykańskich produkcjach, zarówno tych najbardziej kultowych i rozpoznawalnych jak i tych niszowych.

Ocena: 70 Carnage

Roman Polański kręci czarną komedią z 3 zdobywcami Oscarów i jednym nominowanym do tej nagrody. Po tym jak 11 letni Zachary uderza kijem Ethana i wybija mu dwa zęby - rodzice obu chłopców spotykają się by wyjaśnić sytuację i naprawić szkody. Alan (Christoph Waltz) oraz Nancy Cowan (Kate Winslet) przychodzą do państwa Penelope (Jodie Foster) i Michaela Longstreet (John C. Reilly). Z początku formalne spotkanie, powoli zaczyna zamieniać się w walkę, w której zmieniają się fronty a brudy z życia obu par wychodzą na jaw. Przez nieco ponad godzinę wybitnie aktorzy prowadzą bardzo dobre dialogi na temat współczesności widzianej oczami w miarę wykształconej klasy średniej mieszkającej w Nowym Jorku. Alan, który jest wiecznie zajęty i wydaje się być pogardliwy i bezpośredni styka się z Michaelem - sprzedawcą AGD, którego żona Penny (miłośniczka sztuki i Afryki) wpycha w buty wykształconego liberała. Z kolei wybuchowa Nancy od początku wydaje się być sztuczna i na dystans, jednak odrobina alkoholu uzewnętrznia jej najgorsze cechy.

I tak oto sztuka teatralna, która jest filmem bawi dobrze widza, który delektuje się dialogami i dobrą grą aktorską. Takie filmy są potrzebne i dobrze, iż wśród coraz bardziej wyszukanych produkcji od czasu do czasu powstaje jeszcze film, w którym są tylko i wyłącznie dialogi.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 50 Iron Sky

Rok 2018. Prezydent USA, która jest kobietą i stara się o reelekcję postanawia wysłać dwójkę astronautów na księżyc by powtórzyć sukces sprzed 50 lat. Jeden z nich to czarnoskóry James Washington (Christopher Kirby). Po wylądowaniu odkrywa on, iż na księżycu mieści się baza Nazistów, którzy po przegraniu wojny przenieśli się na satelitę by tam budować urządzenie, która pozwoli im zdobyć Ziemię. James dostaje się do niewoli, wkrótce jednak wraca na swoją planetę, wraz z dwójką Nazistów - Renatą Richter (Julia Dietze) oraz Klausem Adlerem (Götz Otto) - Niemcy aby uruchomić swój śmiercionośny statek potrzebują zdobyć jeden ziemski komputer. Na naszej planecie dwójka przybyszów z kosmosu oczarowuje Panią prezydent, która włącza do swojej kampanii ideologię nazistowską (!). Dalsze wydarzenia w tym filmie są już tak bezsensowne, że ciężko je opisać.

Ten potworek zrobiony za europejskie pieniądze wyśmiewa Stany Zjednoczone, wyraźnie celując w aktualną politykę tego kraju. Dostało się też filmowi "Upadek". Co ciekawe, w filmie postacie mówią po angielsku i niemiecku, dzięki temu można poczuć nieco realizmu, podczas zastanawiania się, w jaki sposób udało się Nazistom wybudować własną bazę na księżycu... 

Ocena Civil.pl: 50%

Ocena: 70 Wyjazd integracyjny

Polskie filmy są w ostatnich latach oceniane w skali 3-stopniowej: złe, bardzo złe, fatalne. Zasłużyły sobie na to. Nie inaczej oceniano "Wyjazd integracyjny". Pomyślałem sobie: obsada co prawda dobra (Frycz, Glinka, Karolak, Kot, Topa, Orzechowski i Figura), temat co prawda ciekawy ale pewnie znowu się nie udało. Czytałem opinie, że film ma sceny, które nie pasują do całości, że jest nieśmieszny itp. Czyżby? Może oglądałem nieuważnie, ale według mnie każda kolejna scena była logiczna i pasowała do pozostałych. Czy śmieszny? Na pewno tak. Oglądało się go bardzo przyjemnie.

Fabuła, w której to prezes - Nochalski (Frycz) podczas wyjazdu integracyjnego jest zakwaterowany z lokalnym dziennikarzem - Gerardem (Karolak) i modelką (Glinka) - nie okazała się zła. Film jeszcze bardziej ubarwia Kot, który gra początkującego karierowicza, który się wszystkim przejmuje.

Polecam. Ponieważ w morzu słabych polskich produkcji, ten akurat film wyróżnia się na plus.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 40 Johnny English Reborn

Tandetna kontynuacja komedii, która parodiuje przygody Jamesa Bonda. W roli głównej oczywiście Rowan Atkinson. W pozostałych rolach: Gillian Anderson (która udaje Angielkę), Rosamund Pike (która jest Angielką) i Dominic West. Ta komedia nie śmieszy, jest ciężka i nudna. Szczerze nie polecam, ponieważ dawno się tak nie zawiodłem. Produkcja robiona na siłę. Z fabuły zdradzę tylko to, iż tytułowy English po zawaleniu akcji w Mozambiku zostaje oddelegowany do służby, wraca kiedy się okazuje, iż na świecie działa tajna organizacja zabójców a kolejnym celem ma być premier Chin, który ma się spotkać z premierem Wielkiej Brytanii w bastionie na terenie Szwajcarii. Wszystko od początku do końca jest tutaj niestety mocno naciągane.

Ocena Civil.pl: 40%

Ocena: 50 A Very Harold & Kumar 3D Christmas

Harold wiedzie ustabilizowane życie wraz z narzeczoną Marią, Święta musi jednak spędzić z meksykańską rodziną ukochanej, jej ojciec (w tej roli Danny Trejo) nie przepada za Koreańczykami za to jest maniakalnym miłośnikiem zwyczajów świątecznych. Przywozi ze sobą specjalną choinkę, którą chce udekorować dom przyszłego zięcia. Pech jednak sprawia, że pojawia się Kumar, który niszczy świąteczne drzewko. Dawni przyjaciele muszą więc wyruszyć w Nowy Jork by odkupić drzewko, nim Meksykanie wrócą z Pasterki.

W filmie pojawia się również (już niestety tylko gościnnie) Neil Patrick Harris, który po "śmierci" w II-części trafił do nieba, lecz za to że podkradał panienki Jezusowi - Bóg zesłał go z powrotem. Dodatkowo aktor nabija się, ze swojego rzekomego homoseksualizmu i twierdzi, że jest on fikcyjny. Mimo to jego udział, jak w poprzednich częściach należy uznać za okrojony, chociaż pojawia się w centralnej roli na plakacie z filmu.

Sama komedia, ma mnóstwo wątków fantasy i nie trzyma się kupy. Podobnie jak w I i II części film jest mocno przygodowy, a poziom kłopotów w jakie wpadają główni bohaterowie jak zwykle narasta do absurdalnego wręcz poziomu (ściga ich rosyjska mafia...).

Generalnie da się obejrzeć, ale bez jakieś większej przyjemności.

Ocena Civil.pl: 50%