komedia

Recenzje komedii na tym blogu to przede wszystkim opinie o amerykańskich produkcjach, zarówno tych najbardziej kultowych i rozpoznawalnych jak i tych niszowych.

Ocena: 50 The Do-Over

Dwójka nieudaczników: Max (Adam Sandler) oraz Charlie (David Spade) fingują swoją śmierć i rozpoczynają życie w Portoryko pod nowymi nazwiskami. Okazuje się, iż nowe tożsamości nie tylko nie uwalniają od kłopotów, ale wplątują bohaterów w aferę kryminalną.

W filmie występuje także Paula Patton oraz między innymi Catherine Bell czy Luis Guzmán. Produkcja Netflixa niestety nie grzeszy poziomem ani jakością. 50-letni Sandler wypada blado, podobnie całkowicie nijaki David Spade, o Pauli Patton nie wspominając. Sam poziom humoru też jest niskich lotów, dominują byle jakie schematy, ograne już kilkanaście lat temu przez inne produkcje. Nie da się ukryć, iż ta komedia kryminalna powstała na siłę, aby zapełnić wirtualne półki Netflixa. W zasadzie jedynym plusem są scenerie, przenoszące widza w ciepłe wakacyjne klimaty, ale to zdecydowanie za mało. Komedia do zapomnienia.

Ocena Civil.pl: 50%

Ocena: 65 Focus

Nicky (Will Smith) to wysokiej klasy oszust i złodziej działający w zorganizowanej grupie przestępczej. Pewnego dnia sam zostaje zaatakowany przez początkującą oszustkę Jess (Margot Robbie). Kobieta nie ma doświadczenia, ale marzy o złodziejskiej karierze, wobec czego Nicky zostaje jej kochankiem i nauczycielem. Po kilku skokach para rozstaje się, by przypadkowo spotkać się po trzech latach w Buenos Aires, podczas kolejnej "roboty" Nickiego, który zostaje zatrudniony przez Garrigę (Rodrigo Santoro).

Ta bardzo droga komedia kryminalna (budżet 50 mln dolarów) przyniosła zwrot w postaci prawie 160 mln dolarów. Jest to produkcja dosyć nierówna, ponieważ niektóre sceny naprawdę wciągają a niektóre przyprawiają o ziewanie. To co uderza, to na pewno uroda Margot Robbie, która przebojem wdarła się do światowego kina. Aktorka ta bierze już udział w kolejnych superprodukcjach, więc jej wielka popularność jeszcze wzrośnie. Nie mniej jednak Focus to film w sam raz na obejrzenie przy okazji, niezbyt zapadający w pamięć.

Ocena Civil.pl: 65%

Ocena: 76 Closer to the Moon

Rumuńsko-amerykańsko-polsko-włosko-francuska kooperacja filmu opartego na faktach. Akcja ma miejsce w Rumunii, w latach 1959-1960. Grupka żydowskich przyjaciół z czasów drugiej wojny światowej podejmuje decyzję o skoku na bank w Bukareszcie. Nie jest to jednak typowy napad, grupa "inscenizuje" kręcenie filmu, przekonując gapiów oraz pracowników bankowej furgonetki ... iż biorą udział w nagraniu. Akcja ma miejsce na oczach Virgila (Harry Lloyd), który pracując jako kelner jest przypadkowym świadkiem wydarzeniem. Po ujęciu sprawców, władze socjalistycznej Rumunii skazują ich na śmierć, jednocześnie zmuszając do wzięcia udziału w filmie propagandowym, odtwarzającym wydarzenia napadu na bank. Virgil przypadkowo zostaje operatorem filmowym, pracując u reżysera alkoholika. Nad całością produkcji czuwa dygnitarz Holban (Anton Lesser). Aktorzy-więźniowie, czyli Alice (Vera Farmiga), Max (Mark Strong), Razvan (Joe Armstrong), Iorgu (Christian McKay) oraz Dumi (Tim Plester) podchodzą do sprawy z humorem, pomimo świadomości, iż zaraz po zakończeniu zdjęć zostaną rozstrzelani.

Ta produkcja kosztowała tylko 5 mln dolarów a mimo to pokazano dosyć realistycznie Rumunię tamtych czasów. Mieszanie akcentów komediowych z dramatycznymi tworzy niesamowity klimat tego filmu.

Ocena Civil.pl: 76%

Ocena: 70 Spy

Komedia sensacyjna z udziałem Melissy McCarthy, która w wyniku niemocy dwóch agentów ... rusza zza biurka do akcji, a konkretnie do Europy aby powstrzymać niebezpieczną handlarkę bronią o imieniu Rayna (Rose Byrne). Agentka Susan Cooper wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale też osobowością. Można by powiedzieć, iż Melissa McCarthy to już pewna marka, aktorka charakterystyczna, która może zagrać każdego, nawet agentkę specjalną ala James Bond w spódnicy. Jedna agentka to jednak za mało, dlatego w filmie oglądamy też kilku aktorów, którzy do roli agentów pasują jak ulał: Rick Ford (Jason Statham), Bradley Fine (Jude Law) czy też Karen Walker (Morena Baccarin). Pojawia się też specjalista od seriali, Peter Serafinowicz grający Aldo oraz między innymi Miranda Hart, Allison Janney czy gościnie 50-cent.

"Spy" spodobał się krytykom: ocena 94% na Rotten Tomatoes przy 219 notach to rewelacyjny wynik, do tego wysoki Metascore (75) oraz względnie wysoka ocena na IMDB. Bez wątpienia "Spy" to lekka komedia sensacyjna z wieloma znanymi twarzami, którą warto obejrzeć. Finansowo też wypadła nieźle, ponieważ zarobiła 235 mln dolarów przy budżecie 65 mln. Odnoszę jednak wrażenie, iż jeżeli ktoś nie przepada za komediami z Melissą McCarthy to "Spy" go raczej nie przekona by zmienił zdanie na temat tej aktorki.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 79 Unbreakable Kimmy Schmidt (Season: 1)

Serial komediowy Netflix o "niezłomnej" Kimmy Schmidt. Kobieta ta była uwięziona w bunkrze przez kilkanaście lat nim doczekała się ratunku. Trafiła tam z powodu sekciarza, który ogłosił koniec świata i zbudował "azyl" dla kilku kobiet. Kimmy po uwolnieniu postanawia osiedlić się w Nowym Jorku. Znajduje pracę u ekscentrycznej, dobrze ożenionej Jacqueline Voorhees (Jane Krakowski) oraz wynajmuje mieszkanie u zakręconej Lillian (Carol Kane), które dzieli z początkującym artystą Titusem (Tituss Burgess).

Pierwszy sezon tego serialu miło mnie zaskoczył. Trochę ze względu na sporo pozytywnej energii, gładką opowieść oraz próbę stworzenia czegoś niebanalnego. Ciężko jednak wymyślić niewtórny serial komediowy osadzony w Nowym Jorku i niestety "Unbreakable Kimmy Schmidt" powiela sporo schematów. Sam pomysł, by dziewczynę, która przegapiła erę smartfonów, Facebooka czy Twittera wrzucić w sam środek NYC i patrzeć jak sobie radzi zachęca do oglądania. Ciekaw jestem kolejnych sezonów, drugi będzie miał premierę już w połowie kwietnia tego roku.

Ocena Civil.pl: 79%