film akcji

Recenzje filmowe kina akcji próbują odpowiedzieć na kilka pytań. Po pierwsze sprawdzają czy scenariusz nie był pisany na kolanie, a cała fabuła nie polega na masowej rzeźni w jakimś magazynie. Po drugie oceniamy czy sceny akcji wciągają oraz czy trzymają poziom. Filmy akcji często mają ogromne budżety, przekraczające 100 mln dolarów, gdzie 'sky is the limit', ale niestety nie zawsze w parze za wielkimi pieniędzmi idzie odpowiednia jakość.

Ocena: 71 Wild Target

Lekki komediowy kryminał w wydaniu brytyjskim. Victor Maynard (Bill Nighy) to płatny morderca o bardzo dużej renomie, pełnej anonimowości i rodzinnych tradycjach (przodkowie też trudnili się zabijaniem za pieniądze). Pewnego dnia Victor otrzymuje zlecenie - ma zabić oszustkę o imieniu Rose (Emily Blunt!), która oszukała szemranego biznesmena na milion funtów, sprzedając mu podróbkę obrazu Rembrandta. Dla Victora kolejne zlecenie zapowiadało się jako "business as usual", do czasu gdy nie ujrzał swojego celu... Podstarzały killer nie tylko nie zabija Rose, ale wręcz ratuje ją przed kolejnymi mordercami, którzy zostają nasłani by ukarać pazerną Angielkę. W międzyczasie do całej akcji wplątuje się typowy chłopak-włóczęga o imieniu Tony (znany z cyklu Harry Potter - Rupert Grint). Cała trójka ukrywa się przed wynajętymi mordercami a Victor z bezwzględnego mordercy przeistacza się w czułego opiekuna.

Budżet produkcji wyniósł 8 mln funtów. Nie udało się odzyskać tej kwoty, ponieważ przy znikomej pomocy widzów zza oceanu ciężko brytyjskiemu filmowi cokolwiek zarobić. Wielka szkoda, ponieważ zobaczenie Emily Blunt w jej naturalnym środowisku (urodziła się w Londynie i jest 100% Angielką) to wielka gratka, z racji tego iż aktorka częściej pojawia się w kasowych produkcjach amerykańskich. W "Wild Target" wykorzystuje w pełni swoje wdzięki i wygląda oszałamiająco! Sam film jest lekki, przyjemny i bardzo dobrze się go ogląda. Produkcja bazuje na francuskim Cible Emouvante z 1993.

Ocena Civil.pl: 71%

Ocena: 83 Edge of Tomorrow

W niedalekiej przyszłości cała kontynentalna Europa zostaje opanowana przez rasę obcych zwaną Mimikami. Angielski generał Brigham (Brendan Gleeson) dowodzący desantem na wybrzeżu Francji, wysyła do walki amerykańskiego majora - Williama Cage'a (Tom Cruise). Cage nie ma żadnego przygotowania do walki, dlatego odmawia udziału w walce, przez co zostaje aresztowany i dostarczony siłą do bazy wojskowej, z której kolejnego dnia ma zostać zrzucony na francuską plażę po to by walczyć z obcymi. Cage okazuje się być tchórzem i kiepsko sobie radzi na froncie, cała desant okazuje się być klapą. Cage'owi udaje się jednak przed śmiercią zabić dużego Mimika, który rozpryskuje dziwną cieczą... Po śmierci Cage budzi się w tym samym miejscu w bazie, w którym obudził się dzień wcześniej - a wszystkie zdarzenia się powtarzają - łącznie z przebiegiem walki, w której ginie wielka wojowniczka - Rita Vrataski (Emily Blunt). Rita poleca Cage'owi by ten odnalazł ją "kiedy się znów obudzi" - następnie Cage znowu ginie i powtarza ten sam dzień. Tym razem jednak decyduje się zmienić bieg wydarzeń i skontaktować z Ritą przed walką. Kobieta wraz z naukowcem dr. Carterem - uświadamia Cage'owi iż posiadł umiejętność wroga - potrafi resetować czas aby uczyć się bitwy i powtarzać ją tak długo, aż ją wygra. Taką zdolność posiadała Rita, która powtarzała bitwę pod Verdun tak długo aż ją wygrała, później jednak przetoczono jej krew, przez co straciła cenną umiejętność. Cage rozpoczyna powtarzanie dnia w nieskończoność, za każdym razem ginąć po nieudanej próbie, najczęściej z ręki Rity. Dochodzi do wniosku, iż bitwa na wybrzeżu Francji nie jest ważna i aby pokonać najeźdźce - musi pokonać głównego wroga - Omegę, który posiada umiejętność resetowania czasu.

Film basuje na japońskiej noweli "All You Need Is Kill" Hiroshiego Sakurazaki. Kosztował prawie 180 mln dolarów, ale wygenerował przychód w wysokości 370 mln dolarów, zgarniając świetne noty - 90% recenzji w Rotten Tomatoes jest pozytywna. Tom Cruise to stary wyjadacz kina akcji, znany nie tylko z serii Mission Impossible, grał też między innymi w Oblivionie. Emily Blunt to obecnie 31-letnia angielska aktorka, która nie ma może bardzo bogatego dorobku, ale z pewnością cechuje ją bardzo oryginalna, subtelna uroda. Dodała ona "Edge of Tomorrow" uroku i dodatkowego powodu by obejrzeć ten świetny film!

Ocena Civil.pl: 83%

Ocena: 25 Recoil

Ryan Varrett (Steve Austin) to były policjant z Texasu, któremu wymordowano na jego oczach całą rodzinę. Varrett porzuca mundur po to by zemścić się na oprawcach a następnie na wszystkich innych kryminalistach, których nie dosięgła sprawiedliwość. Bohater zatrzymuje się małej mieścinie Hope, która jest zarządzana przez bardzo groźny gang motocyklowy dowodzony przez niejakiego Drayke'a (Danny Trejo). Varrett rozpoczyna "pobyt" od zamordowania brata Drayke'a, lokalnego gwałciciela - co doprowadza do eskalacji przemocy... Po stronie Varretta opowiada się tylko właścicielka motelu, wdowa o imieniu Darcy (w tej roli Serinda Swan) oraz syn szeryfa. Mając taką ekipę Varrett wyrusza przeciwko uzbrojonemu po zęby gangowi.

Kolejna jatka w stylu jeden kontra wszyscy z kolejną kuriozalną rolą Steve Austina, który bardzo mało mówi, za to preferuje walki, w której on sam dostaje bardzo dużo ciosów, w przeciwieństwie do Stevena Seagala, który uderzać się w swoich filmach nie pozwala. Logika nie gości w "Recoil", sceny są pozbawione sensu, zaś sposób rozumowania bohaterów całkowicie oderwany od rzeczywistości. Danny Trejo podczas walki ze Stevem Austina w jakimś baraku dopada do narzędzi - najpierw bierze do ręki maczetę, ale ostentacyjnie ją odkłada - dając do zrozumienia, iż to nie jest ten film... po czym sięga po sierp. Co robi sierp obok maczety w baraku, w którym produkuje się narkotyki? Na to pytanie nie ma odpowiedzi, podobnie jak na inne: "wymień powody, dla których warto obejrzeć "Recoil"?".

Ocena Civil.pl: 25%

Ocena: 44 Drive Angry

Nicolas Cage jako Milton, człowiek który ucieka z piekła po to aby pomścić swoją córkę i uratować wnuczkę, porwaną przez niebezpieczną sektę. Tropem Miltona podąża piekielny "księgowy" (William Fichtner), którego zadaniem jest doprowadzenie uciekiniera z powrotem do piekielnych czeluści. Z kolei przygodnie poznana przez Miltona kelnerka (w tej roli niesamowita Amber Heard) towarzyszy mu w niebezpiecznej misji jako pasażerka. Film miał imponować efektami 3D, mając bardzo wysoki budżet (50 mln dolarów) zarobił niecałe 29 mln i okazał się finansową klapą. To co szokuje to wysokość budżetu, ponieważ film prezentuje się "tanio" (wyszedł do kin w lutym 2011 roku). efekty specjalne są przeciętne, plenery składające się z bezdroży też nie robią żadnego wrażenia. Ciężko zgadnąć na co poszły te grube miliony - choć na pewno Nicolas Cage i jego gaża stanowiła pokaźny wydatek.

W rolach drugoplanowych oglądamy Billy'ego Burke'a i Davida Morse'a. Największe wrażenie robi oczywiście jednak Amber Heard - co ciekawe aktorka ta występuje głównie w filmach akcji - dzięki czemu nie marnuje się w komediach romantycznych...

Ocena Civil.pl: 44%

Ocena: 63 Homefront

Agent DEA - Phil Broke (w tej roli Jason Statham) pracujący jako wtyka w gangu motocyklowym zostaje zdekonspirowany. Aby przeżyć przenosi się ze swoją 10-letnią córką do małej mieściny w Luizjanie. Sielanka na nowych śmieciach nie trwa długo, ponieważ Broke podpada lokalnego bossowi narkotykowemu (w tej roli James Franco), jego siostrze (w tej roli Kate Bosworth) oraz jego dziewczynie (w tej roli Winona Ryder). Trójka złego na jednego - ale postacie grane przez Strathama zawsze mają pod górkę i ... zawsze sobie świetnie radzą.

Typowy film akcji, z dobrą obsadą, typowa dla Stathama produkcja jakich zaliczył już naprawdę wiele. Anglik świetnie się czuje w filmach akcji, choć powoli dobiega do pięćdziesiątki dalej na ekranie prezentuje się dosyć świeżo. Dodatkowo w "Homefront" oglądamy zawsze genialnego Jamesa Franco, choć tutaj aktor ten daje z siebie niewiele. Winona Ryder mimo 43 lat dalej prezentuje się atrakcyjnie. Kate Bosworth - niesamowicie szczupła aktorka, grająca tutaj uzależnioną od narkotyków nerwuskę wypada przyzwoicie. Całą produkcję wyprodukowano za 22 miliony dolarów. Kino akcji na przyzwoitym poziomie, aczkolwiek na pewno mocno wtórne.

Ocena Civil.pl: 63%