thriller

Recenzje thrillerów powinny przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy dany film trzyma w napięciu oraz czy scenariusz nie został napisany na kolanie. Nawet najlepszy pomysł da się zmarnować popełniając takie błędy jak niespójna fabuła czy też ślepe odtwarzanie znanych z innych filmów motywów.

Ocena: 80 Cleanskin

Sean Bean gra tajnego agenta o imieniu Ewan, który po zamachu w Londynie ma znaleźć i unieszkodliwić możliwe kolejne eksplozje w mieście. Tymczasem zamachowiec o imieniu Ash przygotowuje się do samobójczej eksplozji.

Ten ambitny film ukazuje dwa wątki. Z jednej strony Ewan - zawodowiec, który z zimną krwią zabija kolejnych ludzi po to by nie doszło do kolejnych zamachów, a z drugiej dowiadujemy się w retrospekcjach o życiu Asha. Jego miłości do Kate (Tuppence Middleton) i indoktrynacji prowadzonej przez niejakiego Nabila, który do głowy młodego i ambitnego studenta prawa wpycha wrogość do cywilizacji zachodniej oraz uczy go nienawiści wobec kraju, w którym się wychował. Ash z delikatnego chłopaka zamienia się w maszynę do zabijania, w którym jednak aż do końca filmu tlą się wątpliwości.

Film ma też mocny wydźwięk polityczny, jako iż wprost jest powiedziane, że w organizacje samobójczych zamachów są zamieszane służby specjalne, które chcą zmienić układ sił politycznych w Wielkiej Brytanii.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 70 Get the Gringo

Zacny film akcji z Melem Gibsonem w roli złodzieja, który po ukradzeniu grubych pieniędzy bossowi mafii (Peter Stormare) trafia do meksykańskiego więzienia. Aby przetrwać musi rozpocząć ryzykowną grę pomiędzy władającym więzieniem Javim i jego ludźmi a pozostającym na wolności różnej maści rzezimieszkami, którzy chcą dorwać zrabowane pieniądze. Gibson gra postać bezimienną a za murami meksykańskiego pierdla pomaga mu 10 letni chłopiec, który wychowuje się tam z matką (jest to więzienie koedukacyjne). Dobry thriller z elementami kina akcji, warty obejrzenia. Mel Gibson wraca do dobrej formy i widać wyraźnie iż wiek (około 55 lat) nie przeszkadza mu grać pozytywnych bohaterów w dynamicznych filmach akcji.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 70 Safe House

Porządne kino akcji. Denzel Washington gra tutaj byłego agenta CIA - Tobina Frosta, który dawno już porzucił służbę a teraz jeździ po świecie i załatwia lukratywne interesy wykorzystując wyszkolenie i kontakty, który nabył podczas służby. Podczas jednej z akcji musi się ewakuować do ambasady USA, gdzie zostaje pojmany i przetransportowany do kryjówki, którą opiekuje się Matt Westona (Ryan Reynolds). Okazuje się jednak, iż Tobin posiada tajną listę skorumpowanych agentów, przez co jest nieustannie ścigany. Matt musi mu zapewnić bezpieczeństwo...

W rolach drugoplanowych wystąpili: Vera Varmiga i Brendan Gleeson. Co więcej można o filmie powiedzieć? Dobre kino akcji, na poziomie, warto obejrzeć.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 70 Man on a Ledge

Sam Worthington gra tutaj policjanta niesłusznie skazanego za kradzież diamentu należącego do Davida Englandera (Ed Harris). Aby dowieść swojej niewinności policjant staje na krawędzi hotelu w samym centrum Manhattanu, przykuwając uwagę całej okolicy i policjantki - Lydii Mercer (Elizabeth Banks). Wkrótce okaże się, że nie jest on samobójcą a jedynie wykonuje przygotowany wcześniej plan.

Bardzo dobry thriller, trzymający do końca w napięciu.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 70 The Girl with the Dragon Tattoo

Amerykańska wersja pierwszej części przebojowej trylogii Stiega Larssona. W roli Blumqvista David Craig, w roli Elisabeth Salander Rooney Mara. Henrika zagrał nagrodzony w tym roku Oscarem Christopher Plummer a Martina Stellan Skarsgård.

Co można powiedzieć o tej wersji? Jest bardzo poprawna, trzyma się kurczowo książki, w wielu miejscach niemalże identyczna jak adaptacja Szwedzka "Män som hatar kvinnor", którą oceniłem bardzo wysoko.

Pytanie tylko, czy temat nie jest za bardzo wyeksploatowany? Ciekaw jestem czy Amerykanie odtworzą też drugą i trzecią część trylogii. Na pewno to będzie trudne, jako iż dzieją się one w Sztokholmie i mocno bazują na tamtejszym systemie polityczno-społecznym.

Dziewczyna z tatuażem warto jest obejrzenia i porównania z wersją szwedzką i książką.

Ocena Civil.pl: 70%