thriller

Recenzje thrillerów powinny przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy dany film trzyma w napięciu oraz czy scenariusz nie został napisany na kolanie. Nawet najlepszy pomysł da się zmarnować popełniając takie błędy jak niespójna fabuła czy też ślepe odtwarzanie znanych z innych filmów motywów.

Ocena: 80 Drive

Tajemnicy kaskader, kierowca oraz mechanik w jednym (Ryan Gosling) wplątuje się w bardzo poważne kłopoty po tym jak pomaga w napadzie na lombard mężowi swojej sąsiadki.

Dobrze zagrany, osadzony w niezłym klimacie (w Los Angeles) film akcji z elementami kryminału i thrillera. Bardzo ciekawa jest tutaj rola Ryana Goslinga, który odzywa się bardzo nie wiele. Pomimo tytułu oraz nieco mylącego wstępu, w filmie stosunkowo mało jest pościgów samochodowych oraz akcji na kółkach, nie mniej jednak to co pokazano wystarczy by powiązać produkcję z filmami "samochodowymi".

Polecam film, ponieważ jest na poziomie.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 70 Flickan som lekte med elden

Druga część trylogii Stiega Larssona. Do gazety Millenium zostaje przyjęty nowy dziennikarz, który wraz ze swoją dziewczyną pracują nad sprawą niewolnictwa seksualnego w Szwecji. Niedługo potem oboje zostają znalezieni martwi przez Mikaela a w tym samym czasie ginie
Nils Bjurman - przez co Lisbeth Salander zostaje podejrzana o dokonanie morderstw. Blomkvist rozpoczyna swoje prywatne śledztwo, próbując oczyścić swoją przyjaciółkę z zarzutów.

Druga część jest dobra, nieco gorsza od pierwszego części. Zawsze tak jakoś wypada, że część środkowa jest najsłabsza w każdej trylogii. Nie mniej jednak warta obejrzenia!

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 80 Män som hatar kvinnor

Ekranizacja pierwszej części bestsellerowej trylogii Stiega Larssona w szwedzkim wykonaniu. Mikael Blomkvist (grany przez Michaela Nyqvista) ma za zadanie rozwikłać zagadkę zaginięcia lub morderstwa Hariett Vanger na zlecenie jej wujka - Henrika. Cała sprawa rozgrywała się 40 lat temu, stąd też jedynymi świadkami są jeszcze żyjący członkowie rodziny Vangerów, zaś dowodami - zdjęcia i materiały prasowe. Mikaelowi pomaga genialna hakerka - Lisbeth Salander (Noomi Rapace) z nieciekawą przeszłością i tatuażem smoka na plecach (stąd też wziął się angielski tytuł tego filmu.

Całość dosyć wiernie trzyma się książki Larssona, atmosfera kryminału zbudowana jest perfekcyjnie. Film oczywiście oglądałem w oryginalnej wersji po szwedzku (z napisami), ponieważ inna forma to byłaby profanacja. Język ten - jest miksem niemieckiego, angielskiego i innych, ale brzmi bardzo oryginalnie, choć nieco bełkotliwie. Jestem już po obejrzeniu drugiej odsłony trylogii, która jest sporo gorsza niż "Män som hatar kvinnor".

Najbardziej w tej części podoba mi się klimat. Skandynawowie (książka dzieje się w Norwegii, film w Szwecji) są przedstawieni w bardzo złym świetle, pełno tutaj zła, zepsucia i upadku moralnego.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 60 Straw Dogs

Do prowincjonalnego miasteczka typu "każdy zna każdego" przyjeżdża znany scenarzysta - David Sumner (James Marsden), by osiąść w domku na uboczu, ze swoją świeżo poślubioną żoną - Amy (Kate Bosworth), która wywodzi się z miasteczka. David piszę film o bitwie pod Stalingradem, w którym to Niemcy mający 90% zajętego miasta ostatecznie je oddali, co rozstrzygnęło o losach wojny. Posiadłość Amy wymaga remontu, do którego David wynajmuje lokalną ekipę na czele z wysokim i umięśnionym Charliem (Alexander Skarsgård). Nie przystosowany do południowego stylu życia David nie odnajduje się w nowej rzeczywistości i Konflikt pomiędzy nim a lokalną społecznością zaczyna narastać, by ostatecznie doprowadzić do eksplozji...

Ten film to sequel filmu z 1971, w którym to zagrał Dustin Hoffman. Jest to kino bardzo mocne i brutalne, bardzo obficie polane scenami obyczajowymi, które ukazują styl życia ludzi z południowych stanów w małych miasteczkach. Nie powiem by był to film zły, jednakże nie wyrasta nadto ponad schematy i nie czaruje niczym wyjątkowym. Dobry do obejrzenia jako jeden z wielu podczas nocnego seansu.

Ocena Civil.pl: 60%

Ocena: 30 Righteous Kill

Słabiutki amerykański thriller z Alem Pacino i Robertem De Niro w rolach nowojorskich detektywów. W mieście szarżuje seryjny morderca, który morduje gnidy i różnej maści kryminalistów zostawiając na miejscu akcji rymowankę. Jego tropem rusza kilku detektywów, z czasem dowody zaczynają sugerować, że zabójstw dokonuje ... policjant.

Ten film sprzed trzech lat (2008), leżał w mojej kolekcji jako "do obejrzenia" dobre kilka miesięcy, nie mniej jednak żałuję, że się doczekał swojej kolejki, ponieważ jest cieniutki. Dwójka weteranów Hollywood miota się bezmyślnie po mieliznach scenariuszowych, nie ma tu ani napięcia ani intrygi.

Ocena Civil.pl: 30%