thriller

Recenzje thrillerów powinny przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy dany film trzyma w napięciu oraz czy scenariusz nie został napisany na kolanie. Nawet najlepszy pomysł da się zmarnować popełniając takie błędy jak niespójna fabuła czy też ślepe odtwarzanie znanych z innych filmów motywów.

Ocena: 59 Sightless (Po omacku)

"Sightless" to amerykański thriller z udziałem Madelaine Petsch (znanej głównie z jednej z ról pierwszoplanowych w serialu Riverdale). Młoda skrzypaczka o imieniu Ellen zostaje zaatakowana na ulicy, kobieta budzi się w szpitalu, gdzie dowiaduje się od lekarza, że w wyniku napaści straciła nieodwracalnie wzrok. Bohaterce zdalnie pomaga brat (przybywający w Japonii w podróży służbowej), który wynajmuje jej wygodne lokum oraz opłaca pielęgniarza o imieniu Clayton (Alexander Koch). Z czasem pogrążona w depresji Ellen, zaczyna zwracać uwagę na niepokojące detale towarzyszące jej nowemu życiu "w ciemności".

Ten thriller został raczej słabo odebrany przez widzów (obecna ocena to 5.4/10), choć od jego internetowej premiery minęło dopiero kilka dni. Mocnym punktem tej produkcji jest Madelaine Petsch, dla której był to jeden z nielicznych jej występów aktorskich poza serialem Riverdale, nie mniej jednak aktorka w 2021 roku skończy dopiero 27 lat, więc ma jeszcze sporo czasu na rozpędzenie swojej kariery. Minusami tej produkcji niewątpliwie jest wolne tempo oraz niski budżet. Choć film trwa niespełna 90 minut, to przez większość czasu na ekranie niewiele się dzieje, więc trudno tutaj mówić o jakimś napięciu. Nie mniej jednak w swojej niszowej lidze, niskobudżetowych thrillerów "Sightless" ciężko nazwać słabym filmem, bowiem produkcje mimo wszystko cechuje duża doza "poprawności". To po prostu przeciętny thriller wypełniający ramówkę, można go obejrzeć np. na Netflixie (nie jest to produkcja własna).

Ocena Civil.pl: 59%

Ocena: 58 Glass Houses (Szklane domy)

"Glass Houses" to kanadyjski thriller telewizyjny z 2020 roku, znajdujący się obecnie w ofercie Canal+. Siedemnastoletnia Carrie Dawson (Aviva Mongillo) musi dorabiać jako niania, po tym jak skandal obyczajowy zniszczył karierę jej matki, w związku z czym obie kobiety znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Carrie za wywołanie skandalu wini swoją sąsiadkę, Madeline Cooper (Bree Turner), która uważa się za stróża osiedla i "obrończynię" moralności w całej okolicy. Pani Cooper, stwarzająca wrażenie porządnej kobiety, tak naprawdę jest pełną nienawiści hipokrytką. Trafia jednak na trudnego przeciwnika, po tym jak Carrie postanawia za wszelką cenę ją zdemaskować.

Akcja tego thrillera ma miejsce w zasadzie tylko na skrawku amerykańskiej ulicy, gdzie ma miejsce intryga pomiędzy sąsiadami. Nie mniej jednak "Glass Houses" to mocny zawodnik w lidze "kanadyjskich thrillerów telewizyjnych". Dlaczego? Po pierwsze dosyć oryginalna jest tutaj fabuła, nie polegająca na jakimś ganianiu po lesie czy obronie domu przed przestępcami. Tutaj tematyka jest mocno obyczajowa i niecodzienna, bowiem nastolatka "walcząca" z kobietą w średnim wieku to dosyć mało spotykany motyw. Produkcja dostała też dobre (oczywiście jak na wspomnianą wyżej ligę kanadyjskiego thrillera) oceny w IMDB, bo aż 5.6/10 (przy co prawda małej ilości not, ale zawsze). Film trwa około 90 minut i da się go w miarę płynnie obejrzeć, bowiem nie nuży. Pytanie tylko, czy przy mnogości innych propozycji filmowych na wielu platformach, jest sens sięgać po budżetowy film kanadyjski? Raczej nie, ale jeżeli ktoś jest fanem takich thrillerów (niszowych), to "Glass Houses" jawi się tutaj jako przyzwoity kandydat do obejrzenia.

Ocena Civil.pl: 58%

Ocena: 71 The Old Guard

"The Old Guard" to produkcja własna Netflixa, która zadebiutowała na platformie w lipcu 2020 roku zasilając letnią ramówkę. Grupa superbohaterów na czele z Andy (Charlize Theron) podejmuje się misji "ratujących świat" na terenie całej planety. Mocą bohaterów jest nieśmiertelność (ich ciała regenerują się po urazach) dzięki czemu udało im się przeżyć setki lat. Grupa odnajduje kolejną obdarzoną mocą kobietę, jest nią młoda żołnierka Marines – Nile Freeman (KiKi Layne). Wraz z nią, "nieśmiertelni" muszą odeprzeć atak szalonego magnata branży farmaceutycznej (Harry Melling), który próbuje w naukowy sposób pozyskać "kod genetyczny nieśmiertelności".

"The Old Guard" to film wysokobudżetowy, ponieważ został wyprodukowany za 70 mln dolarów. Oczywiście nie jest to żadna rekordowa kwota, jednak mając taki budżet, można było wyprodukować efektowny film trwający ponad 2 godziny. Produkcja została w miarę dobrze przyjęte przez widzów i jeszcze lepiej przez krytyków (6.6/10 w IMDB i 80% pozytywnych ocen zaagregowanych w Rotten Tomatoes). Nie da się ukryć, że "The Old Guard" to dobre kino akcji, jednak dedykowane raczej widzom o mocnych nerwach (film jest brutalny i pełen przemocy). Charlize Theron dalej z powodzeniem odnajduje się w rolach superbohaterek (choć z równym wdziękiem gra także role czarnych charakterów) i po prostu jest dobra w tym co robi. W filmie trochę zabrakło demonicznego antagonisty, bowiem postać wykreowana przez Harry'ego Mellinga jest moim zdaniem zbyt nijaka. Nie przesłania to jednak oczywistych zalet tej produkcji, stanowiącej mocny punkt w ofercie giganta rynku VOD, jest to bowiem solidny film. Niewykluczone, że powstanie sequel (choć nie jest obecnie oficjalnie zapowiedziany), jednak na pewno prace nad nim będą musiały zostać dopasowane do grafiku Charlize Theron, która to w najbliższym czasie będzie zajęta pracą przy drugiej części Atomic Blonde.

Ocena Civil.pl: 71%

Ocena: 61 Angel Has Fallen (Świat w ogniu)

"Angel Has Fallen" to trzecia część cyklu z udziałem Gerarda Butlera w roli agenta Secret Service – Mike'a Banninga. Poprzednie części to odpowiednio "Olympus Has Fallen" oraz "London Has Fallen", ten pierwszy był jeszcze w miarę a drugi słaby. Jak poszło z częścią trzecią? Zanim o tym, to kilka słów o fabule i obsadzie. Podczas łowienia ryb, prezydent USA Allan Trumbull (Morgan Freeman) zostaje zaatakowany przez hordę dronów i cudem uchodzi z życiem dzięki bohaterskiej postawie Banninga. Wszyscy obecni na miejscu agencji ponoszą śmierć poza Mikiem, który po odzyskaniu przytomności zostaje oskarżony o zorganizowanie zamachu. Mężczyzna musi dowieść swojej niewinności i ocalić życie prezydenta, które dalej jest w niebezpieczeństwie. Pozmieniało się trochę w obsadzie, dołączył do niej Danny Huston oprócz niego w filmie występują między innymi: Jada Pinkett Smith i Nick Nolte (w roli ojca Banninga). Żonę głównego bohatera tym razem zagrała Piper Perabo, ponieważ Radha Mitchell w czasie kręcenia tego filmu była zajęta grą w innej produkcji.

Trzecia część jest lepiej oceniana niż słaba dwójka, otrzymała ocenę 6.4/10 w serwisie IMDB oraz 39% pozytywnych not od krytyków. Budżet miał wynieść między 40 a 80 mln dolarów a zwrot to nieco ponad 146 mln, wg producentów to wystarczające wartości by wyprodukować kolejną część. A jaki jest ten film? Znowu fabuła jest mocno naciągana i mało realistyczna, ale poprawiły się nieco sceny akcji i dynamika, bo choć film trwa dwie godziny, to czas ten się nie dłuży, bo na ekranie się po prostu dużo dzieje. Gerard Butler to aktor często grający role twardzieli i umie grać takie postacie, nie mniej jednak gdyby seria "Has Fallen" miała nieco lepszych scenarzystów to byłby to dobry cykl kina akcji. Niestety przez kulejącą fabułę, filmy te cały czas można określić mianem co najwyżej średnich, choć widać drobny postęp w tej części. Produkcję można obecnie obejrzeć np. na Canal+.

Ocena Civil.pl: 61%

Ocena: 25 Abducted (Porwana)

Dane Hunte (Daniel Joseph) to były żołnierz i wdowiec wychowujący córkę. Trudności życiowe popychają go do pracy jako kierowcy ciężarówki, a jego córką opiekuje się jego szwagier Todd (Michael Urie) wraz z partnerem Rossem. Para gejów mieszka w dużym domu, przez co wychowywanej dziewczynce niczego nie brakuje. Do czasu aż podczas pewnego wieczoru dom zostaje zaatakowany przez nieznanych sprawców, Ross trafia do szpitala w ciężkim stanie a dziewczynka zostaje porwana. Śledztwo w tej sprawie rozpoczyna pewna ambitna policjantka o imieniu (pseudonimie?) Fini (Scout Taylor-Compton), niezależnie jednak od policji, Dane prowadzi działania na własną rękę, próbując jak najszybciej odnaleźć porwaną córkę.

Ten film akcji to jedna z najgorszych pozycji jaką widziałem w ostatnich latach. Choć sama produkcja otrzymała od widzów w serwisie IMDB aż 4.1/10, to zdecydowanie zasługuje na dużo gorsze noty. Co w tym filmie się nie udało? W zasadzie wszystko, ale zacznijmy od największych absurdów. Rolę policjantki gra Scout Taylor-Compton, kojarzona raczej z małymi rólkami trzeciego i dalszego planu. Tym razem gra pierwsze skrzypce, ale niestety idzie jej to koszmarnie. Niska kobieta (w filmie nosząca buty na wysokim obcasie, jakże wygodne obuwie w pracy policjanta!) mająca głosik małej dziewczynki prezentuje się w roli detektywa policji iście komicznie. Nie lepiej jest z Danielem Josephem, ten aktor z kolei nie próbował nawet zagrać, a jego postać charakteryzuje zero emocji. Do tego wszystkiego dochodzi koszmarna fabuła, bez żadnego sensu oraz komiczne zakończenie. "Abducted" jest dostępny na Canal+, co trochę dziwi, że tak słaby, niskobudżetowy film, zasila ofertę płatnej (i wcale nie taniej) platformy. Warto zapamiętać ten tytuł, żeby przypadkiem go nie obejrzeć. Bo naprawdę nie warto.

Ocena Civil.pl: 25%