thriller

Recenzje thrillerów powinny przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy dany film trzyma w napięciu oraz czy scenariusz nie został napisany na kolanie. Nawet najlepszy pomysł da się zmarnować popełniając takie błędy jak niespójna fabuła czy też ślepe odtwarzanie znanych z innych filmów motywów.

Ocena: 69 Hanna

Brytyjsko-niemiecki film z budżetem - 30 mln dolarów, opowiadający niebanalną historię, której akcja dzieje się w wielu krajach Europy. Tytułowa Hanna jest wychowywana przez ojca (Eric Bana) z dala od cywilizacji - niedaleko koła biegunowego. Dziewczynka jest szkolona na zabójczynię i przygotowywana do misji. Pewnego dnia - kiedy jest już gotowa, uruchamia tajny przycisk i zdradza swoją pozycję służbom amerykańskim. Oddział komandosów pojmuje ją i dostarcza do tajnej bazy w Maroko. Tam Hanna prosi o rozmowę z Marissą Wiegler - agentką CIA (Cate Blanchett). Od tego momentu rozpoczyna się film przygodowy z elementami kina akcji. Hanna - musi uciec z bazy w Maroko i dostać się do Berlina, gdzie ma się spotkać ze swoim ojcem. Nie do końca jest świadoma kim jest i dlaczego jest poszukiwana przez CIA. Po drodze nawiązuje przyjaźnie i walczy o swoje życie.

Bardzo poprawny, dobrze zrobiony film, za rozsądne pieniądze. Zwrócił się, bowiem zarobił ponad 60 mln dolarów. Zebrał dobre oceny od krytyków. 111 minut seansu mija bardzo przyjemnie, na plus przemawia dobra obsada (choć trochę dziwne, iż do europejskiego filmu ściągana gwiazdy z Australii) oraz młoda Saoirse Ronan w roli Hanny.

Ocena Civil.pl: 69%

Ocena: 65 Jack Reacher

Tom Cruise jako Jack Reacher, były wojskowy śledczy, który został wezwany do sprawy snajpera o nazwisku Barr. Snajper ten, w biały dzień zamordował 5 przypadkowych ludzi, powtarzając zachowanie sprzed lat, kiedy to w Iraku z nudów zabił kilku mężczyzn. Obrony snajpera podejmuje się młoda prawniczka Helen (Rosamund Pike), nie wierzy ona w niewinność swojego klienta, ale chce uratować go od kary śmierci. Proste z pozoru śledztwo, komplikuje się, pojawia się coraz więcej znaków zapytania.

Budżet - 60 mln dolarów, zwrot - grubo ponad 200 mln dolarów. Bardzo dobra inwestycja z Tomem Cruisem w typowej dla niego roli bezkompromisowego agenta, który z gracją używa siły fizycznej, walcząc zawsze w słusznej sprawie. W filmie, w roli trzecioplanowej pojawia się też Robert Duvall (aktor ma grubo ponad 80 lat). Generalnie oceniam to kino pozytywnie. Poprawne, porządnie zrobione, w dobrej obsadzie. Ale zabrakło jednak czegoś, co by uczyniło ten film bardzo dobrym.

Ocena Civil.pl: 65%

Ocena: 25 Urban Legends: Bloody Mary

Kate Mara jako Samantha w kontynuacji horroru "Urban Legends". W pewnym miasteczku krąży legenda, iż w roku 1969 zamordowano podczas szkolnego balu uczennicę o imieniu Mary, nigdy jednak nie znaleziono jej ciała. Samantha postanawia zweryfikować tę opowieść, wzywając "Bloody Mary" z zaświatów. Wówczas rozpoczyna się seria niewyjaśnionych wypadków, których ofiarami padają uczniowie pobliskiej szkoły, tej samej gdzie w 1969 doszło do dramatu. I jak to w tego typu filmie: co chwile pojawiają się kolejne morderstwa a nasza dzielna bohaterka powolutku podąża w stronę rozwiązania zagadki. Następuje punkt kulminacyjny i napisy końcowe. Banalna historia, z niskim budżetem i 22 letnią Kate Marą, która kilka lat później stała się gwiazdą. Nie wiele się zmieniła od 2005 roku.

Ten horror klasy C to nieporozumienie. Mało jest w nim napięcia i sensu. Dużo za to kopiowania wzorców z innych produkcji tego typu, z niezbyt pozytywnym skutkiem. Nie polecam, chyba że ktoś jest miłośnikiem Kate Mary bądź co wieczór musi obejrzeć jakiś horror a wszystko co lepsze już widział.

Ocena Civil.pl: 25%

Ocena: 65 Assault on Wall Street

Uwe Boll kręci dramat o krachu finansowym w 2008 roku, widzianym z perspektywy przeciętnego człowieka, któremu problemy na Wall Street odebrały wszystko. Jim (Dominic Purcell) to przeciętny Amerykanin, ciężko pracujący, mający na utrzymaniu wychodzącą z choroby nowotworowej żonę. Ma on stabilne życie, przyjaciół i plany, ale wszystko kończy się kiedy popada w tarapaty finansowe spowodowane ruchami na Wall Street. Pogorszenie sytuacji finansowej w krótkim odbiera mu wszystko - żonę, dom i pracę. Postanawia się zemścić na maklerach ... odbierając im życia. W rolach drugoplanowych wystąpili między innymi: Erin Karpluk, Edward Furlong, Keith David, Lochlyn Munro i Eric Roberts.

Do pewnego momentu film robi wrażenie jako dramat. Akcja się klei, postacie wydają się być rzeczywiste. Później następuje jednak typowy dla Uwe Bolla - odjazd, w którym tylko reżyser rozumie sens. Akcja zemsty Jima to pokaz kompletnego braku logiki i oderwania od rzeczywistości. Nie mniej jednak nie jest to film zły. Ogląda się go dosyć znośnie. Kolejne spojrzenie na popularny w ostatnich latach temat kryzysu finansowego, tym razem widziany od strony zwykłego człowieka.

Ocena Civil.pl: 65%

Ocena: 51 Blitz

Jason Statham w roli bezkompromisowego policjanta w Londynie, który ma za zadanie pojmać seryjnego mordercę biorącego na cel ... policjantów. Nieco chaotyczny film akcji, z niezbyt wyszukaną fabułą, z typowymi dla Stathama elementami jego warsztatu aktorskiego. "Blitz" to niezbyt wyróżniający się obraz kina brytyjskiego. Szara stolica, smutek, zło - typowy melancholijny obraz Londynu, po którym grasuje niebezpieczny świr. Z drugiej strony brutalny policjant Brant - wymierzający sprawiedliwość, tam gdzie nie może ona zostać wymierzona w tradycyjny sposób. Nie jestem fanem Stathama, ponieważ aktor ten mimo swoich charakterystycznych cech - dodających mu wyrazistości, grywa na ogół bardzo podobne postacie, używając w zasadzie jednego, nieźle wyrobionego wizerunku. Tak samo jest też tutaj, spora dawka porywczości, brutalności, okraszona prostackimi zachowaniami - cały Statham.

"Blitz" to obraz bardzo przeciętny, jako film akcji - średni, jako thriller też nienajlepszy. Do przełknięcia bez delektowania się.

Ocena Civil.pl: 51%