thriller

Recenzje thrillerów powinny przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy dany film trzyma w napięciu oraz czy scenariusz nie został napisany na kolanie. Nawet najlepszy pomysł da się zmarnować popełniając takie błędy jak niespójna fabuła czy też ślepe odtwarzanie znanych z innych filmów motywów.

Ocena: 60 Unfriended

Innowacyjny horror, którego akcja dzieje się w całości na ... monitorze komputera dziewczyny o imieniu Blaire. Pewnego wieczora łączy się ona za pośrednictwem Skype'a ze swoim chłopakiem i rozpoczyna pikantną rozmowę, nieoczekiwanie dołączają się do nich ich znajomi oraz bliżej niezidentyfikowana osoba, której nikt nie zapraszał. Okazuje się, iż osoba ta łączy się z konta dziewczyny, która rok wcześniej popełniła samobójstwo, po tym jak została ośmieszona w Internecie przez przyjaciół.

Budżet filmu to 1 mln dolarów, zwróciło się grubo ponad 30 mln dolarów. Jak wspomniałem, cała akcja ma miejsce na komputerze firmy Apple, nie mniej jednak widzimy głównych bohaterów i ich emocje za pomocą kamer w programie Skype. Główna bohaterka używa typowych dla dzisiejszej młodzieży narzędzi typu Spotify czy Facebook. Informatycy zauważą w filmie kilka nielogiczności stricte technicznych... Główna bohaterka, pomimo iż nie jest komputerowym Geekiem (kreowana jest raczej na zwykłego użytkownika) z niesamowitą wprawą obsługuje swój komputer, pisząc na nim z prędkością niemalże światła. To są jednak detale techniczne, ponieważ ciężko byłoby zrobić produkcję, w której bohaterka wpisywała by teksty z prędkością 30 znaków na minutę. Sam film choć jest typowym tanim horrorem ogląda się bardzo przyjemnie, aczkolwiek wymaga to niesamowitej koncentracji by w 100% skupić się na ekranie komputera i zauważyć wszystko co się na nim dzieje. Sam pomysł jednak zasługuje na uznanie. Z powodów zapewne finansowych już produkowany jest sequel.

Ocena Civil.pl: 60%

Ocena: 83 And Then There Were None

"And Then There Were None" to formalnie miniserial, który składał się z trzech (a w polskiej telewizji został podzielony na dwa) epizodów. To ekranizacja książki Agathy Christie, wydana w roku 1939. W tym samym roku mają też miejsca wydarzenia ukazane w serialu. Na odludnej angielskiej wyspie znajduje się 10 osób, dwie osoby ze służby plus ośmioro gości. Brakuje gospodarza, który zaprosił wszystkich obecnych. Zamiast niego zostaje puszczone nagranie, w którym autor oskarża każdego z gości o dokonanie zbrodni. Następnie zaczynają ginąć ludzie, jeden po drugim, według określonego porządku. Pozostali przy życiu pogrążają się w chaosie i napędzają spiralę podejrzeń. Doborowa obsada, między innymi Maeve Dermody, która jest nazywana australijską Emily Blunt (ze względu na bardzo duże podobieństwo), Aidan Turner czy Sam Neill.

Nie da się powiedzieć złego słowa o tej brytyjskiej pozycji. Doskonały klimat, perfekcyjnie zbudowane napięcie i ciekawi aktorzy. Całość trwa prawie 3 godziny i jest to niesamowita uczta dla fanów thrillerów i wielbicieli Christie.

Ocena Civil.pl: 83%

Ocena: 75 John Wick

John Wick (Keanu Reeves) to ex-hitman, który zrezygnował z "pracy" by skupić się na żonie. Kobieta jednak umiera z powodu choroby. Jako prezent pożegnalny, zostawia po sobie szczeniaka o imieniu Daisy. John opiekuje się pieskiem i prowadzi spokojny żywot, do czasu aż na stacji benzynowej spotyka Iosefa Tarasova (Alfie Allen), któremu wpada w oko auto Wicka, Ford Mustang z roku 1969. Iosef chcąc posiąść samochód, włamuje się z kumplami do domu Johna, spuszcza mu łomot, kradnie Mustanga i zabija Daisy. Wydarzenie to powoduje, iż John wraca do swojego fachu i postanawia wziąć odwet. Iosef okazuje się być synem rosyjskiego gangstera Viggo (Michael Nyqvist), byłego pracodawcy Wicka. Viggo na wieść o tym co zrobić jego syn, wpada w panikę i używa wszystkich dostępnych środków by powstrzymać Johna Wicka przed dokonaniem zemsty. W rolach pobocznych w tym filmie występują: Willem Dafoe, Adrianne Palicki, John Leguizamo, Ian McShane oraz Lance Reddick.

Motyw jeden kontra wszyscy to chleb powszedni dla chociażby Stevena Seagala, który własnymi rękami w kilkunastu filmach rozbił już kilkanaście mafii. Inaczej rzecz się ma, gdy zamiast Seagala czy Van Damme'a w roli egzekutora występuje taka gwiazda jak Keanu Reeves a sama produkcja nie jest filmem klasy C. Przy budżecie wynoszącym 20 mln dolarów pokazano niezły film akcji, bardzo dynamiczny, z ciekawymi postaciami. Wysokie oceny od widzów i krytyków oraz umiarkowany sukces finansowy zapewne sprawiły, iż pojawi się sequel w roku 2017.

Ocena Civil.pl: 75%

Ocena: 70 Mission: Impossible - Rogue Nation

Kolejna, już piąta odsłona serii Mission Impossible poświęcona została walce z tajemniczym Syndykatem. To terrorystyczne ugrupowanie jest dowodzone przez byłego agenta MI6, Solomona Lane'a (Sean Harris). W istnienie syndykatu nie wierzy jednak CIA (dyrektora tej organizacji zagrał Alec Baldwin), na domiar złego dyrektor CIA doprowadza do rozwiązania IMF, co utrudnia Ethanowi Huntowi (Tom Cruise) walkę z Syndykatem. Może on jednak liczyć na swoich byłych kompanów: Benjiego (Simon Pegg), Brandta (Jeremy Renner) oraz powracającego do serii Luthera (Ving Rhames). Hunt pozyskuje także nową pomoc, w postaci Ilsy Faust (Rebecca Ferguson), agentki MI6, która przeniknęła do Syndykatu aby infiltrować organizację od środka.

W tej części na pierwszym planie gości Tom Cruise, Simon Pegg i Rebecca Ferguson. Rhames i Renner zostali trochę wypchnięci na dalszy plan. Sean Harris jako antagonista wypada moim zdaniem nieco kontrowersyjnie, z jednej strony ten angielski aktor pasuje w zasadzie tylko do ról czarnych charakterów, z drugiej jednak jego postać jest nieco przerysowana. Sukces finansowy w przypadku serii MI to oczywistość, tym razem zainwestowano 150 mln dolarów, wyjęto prawie 700. Do tego dochodzą świetne oceny na Rotten Tomatoes (93% pozytywów). Nie mniej jednak mnie ta część nie powaliła. Co prawda było w niej to co fani tej serii najbardziej lubią, ale jednak na wielu polach czułem niedosyt. Momentami też wiało nieco nudą. Nie mniej jednak ciekaw jestem kolejnych odsłon serii.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 35 Survivor

Kate Abbott (Milla Jovovich) pracuje w londyńskim biurze wizowym w amerykańskiej ambasadzie. Pewnego dnia po wizę zgłasza się pewien rumuński lekarz, który chce wyjechać do USA. Abbott nabiera podejrzeń i stara się prześwietlić tego człowieka. Niedługo później jej przyjaciele z biura giną w zamachu bombowym, a ona sama cudem uchodzi z życiem, stając oko w oko z zamachowcem Nashem (Pierce Brosnan). Uciekając z miejsca zamachu, Abbott zostaje uznana za podejrzaną, jej szef – Sam Parker (Dylan McDermott) wierzy jednak w jej niewinność i usiłuje jej pomóc.

Ten film we wszystkich popularnych źródłach otrzymał słabe oceny. Ledwie 7% pozytywów na Rotten Tomatoes i przeciętne 5.6/10 w IMDB. Dlaczego? Po pierwsze scenariusz, pełen nielogiczności. Po drugie: kiepska intryga jak na thriller. Po trzecie bardzo słabe wykonanie. Przy budżecie 20 mln dolarów dałoby się zrobić coś lepszego. Zmarnowany potencjał, ponieważ zatrudniając trzech znanych aktorów, naprawdę powinno było wyjść z tego coś co się da oglądać a nie tylko kiwać z niedowierzaniem. "Survivor" to jeden z wielu przykładów jak można w łatwy sposób zepsuć kino akcji na pograniczu kryminału i thrillera. Nie polecam.

Ocena Civil.pl: 35%