thriller

Recenzje thrillerów powinny przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy dany film trzyma w napięciu oraz czy scenariusz nie został napisany na kolanie. Nawet najlepszy pomysł da się zmarnować popełniając takie błędy jak niespójna fabuła czy też ślepe odtwarzanie znanych z innych filmów motywów.

Ocena: 70 The Girl with the Dragon Tattoo

Amerykańska wersja pierwszej części przebojowej trylogii Stiega Larssona. W roli Blumqvista David Craig, w roli Elisabeth Salander Rooney Mara. Henrika zagrał nagrodzony w tym roku Oscarem Christopher Plummer a Martina Stellan Skarsgård.

Co można powiedzieć o tej wersji? Jest bardzo poprawna, trzyma się kurczowo książki, w wielu miejscach niemalże identyczna jak adaptacja Szwedzka "Män som hatar kvinnor", którą oceniłem bardzo wysoko.

Pytanie tylko, czy temat nie jest za bardzo wyeksploatowany? Ciekaw jestem czy Amerykanie odtworzą też drugą i trzecią część trylogii. Na pewno to będzie trudne, jako iż dzieją się one w Sztokholmie i mocno bazują na tamtejszym systemie polityczno-społecznym.

Dziewczyna z tatuażem warto jest obejrzenia i porównania z wersją szwedzką i książką.

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 50 Contagion

Kiedy Beth (Gwyneth Paltrow) wraca z Hong Kongu, jej mąż Mitch (Matt Damon) nie wie jeszcze, że jego żona jest chora na chorobę, która wkrótce zdziesiątkuje cały świat. Wirus MEV-1 wygląda z początku jak zwykła grypa, ale jako że atakuje mózg i płuca w bardzo krótkim czasie doprowadza do śmierci. Dr. Ellis Cheever (Laurence Fishburne), Dr. Leonora Orantes (Marion Cotillard) oraz Dr. Erin Mears (Kate Winslet) rozpoczynają bój z zabójczym wirusem ryzykując życie, zaś szalony bloger Alan Krumwiede (Jude Law) stara się przekonać świat, iż za chorobą stoją firmy farmaceutyczne a sam wirus można łatwo zwalczyć ... forsycją.

Tak, to nie jest pomyłka - w filmie występuje szóstka niezwykle popularnych i rozpoznawalnych aktorów, każdy mniej więcej w równym udziale. To jednak nie pomaga w niczym marnej fabule i wszechobecnej nudzie. Dawno nie widziałem tak nudnego filmu katastroficznego, zamiast narastającego napięcia pokazane są rozproszone wątki, wygląda to tak jakby losowo wybrano z kilkuset scen kilkadziesiąt najważniejszych całkowicie zapominając o wątku przewodnim.

Szkoda, zmarnowany potencjał.

Ocena Civil.pl: 50%

Ocena: 80 Drive

Tajemnicy kaskader, kierowca oraz mechanik w jednym (Ryan Gosling) wplątuje się w bardzo poważne kłopoty po tym jak pomaga w napadzie na lombard mężowi swojej sąsiadki.

Dobrze zagrany, osadzony w niezłym klimacie (w Los Angeles) film akcji z elementami kryminału i thrillera. Bardzo ciekawa jest tutaj rola Ryana Goslinga, który odzywa się bardzo nie wiele. Pomimo tytułu oraz nieco mylącego wstępu, w filmie stosunkowo mało jest pościgów samochodowych oraz akcji na kółkach, nie mniej jednak to co pokazano wystarczy by powiązać produkcję z filmami "samochodowymi".

Polecam film, ponieważ jest na poziomie.

Ocena Civil.pl: 80%

Ocena: 70 Flickan som lekte med elden

Druga część trylogii Stiega Larssona. Do gazety Millenium zostaje przyjęty nowy dziennikarz, który wraz ze swoją dziewczyną pracują nad sprawą niewolnictwa seksualnego w Szwecji. Niedługo potem oboje zostają znalezieni martwi przez Mikaela a w tym samym czasie ginie
Nils Bjurman - przez co Lisbeth Salander zostaje podejrzana o dokonanie morderstw. Blomkvist rozpoczyna swoje prywatne śledztwo, próbując oczyścić swoją przyjaciółkę z zarzutów.

Druga część jest dobra, nieco gorsza od pierwszego części. Zawsze tak jakoś wypada, że część środkowa jest najsłabsza w każdej trylogii. Nie mniej jednak warta obejrzenia!

Ocena Civil.pl: 70%

Ocena: 80 Män som hatar kvinnor

Ekranizacja pierwszej części bestsellerowej trylogii Stiega Larssona w szwedzkim wykonaniu. Mikael Blomkvist (grany przez Michaela Nyqvista) ma za zadanie rozwikłać zagadkę zaginięcia lub morderstwa Hariett Vanger na zlecenie jej wujka - Henrika. Cała sprawa rozgrywała się 40 lat temu, stąd też jedynymi świadkami są jeszcze żyjący członkowie rodziny Vangerów, zaś dowodami - zdjęcia i materiały prasowe. Mikaelowi pomaga genialna hakerka - Lisbeth Salander (Noomi Rapace) z nieciekawą przeszłością i tatuażem smoka na plecach (stąd też wziął się angielski tytuł tego filmu.

Całość dosyć wiernie trzyma się książki Larssona, atmosfera kryminału zbudowana jest perfekcyjnie. Film oczywiście oglądałem w oryginalnej wersji po szwedzku (z napisami), ponieważ inna forma to byłaby profanacja. Język ten - jest miksem niemieckiego, angielskiego i innych, ale brzmi bardzo oryginalnie, choć nieco bełkotliwie. Jestem już po obejrzeniu drugiej odsłony trylogii, która jest sporo gorsza niż "Män som hatar kvinnor".

Najbardziej w tej części podoba mi się klimat. Skandynawowie (książka dzieje się w Norwegii, film w Szwecji) są przedstawieni w bardzo złym świetle, pełno tutaj zła, zepsucia i upadku moralnego.

Ocena Civil.pl: 80%