thriller

Recenzje thrillerów powinny przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy dany film trzyma w napięciu oraz czy scenariusz nie został napisany na kolanie. Nawet najlepszy pomysł da się zmarnować popełniając takie błędy jak niespójna fabuła czy też ślepe odtwarzanie znanych z innych filmów motywów.

Ocena: 75 Abigail

Horror z elementami czarnej komedii z 2024 roku. Sześciu (nieznających siebie wzajemnie) kryminalistów zostaje zatrudnionych przez niejakiego Lamberta (Giancarlo Esposito) do porwania dla okupu młodej baletnicy o imieniu Abigail (Alisha Weir). Po dokonaniu porwania, grupa ma za zadanie przetrzymać ofiarę przez 24 godziny (do czasu opłacenia okupu) w odludnej posiadłości. Sprawy komplikują się, kiedy porywacze dowiadują się kogo właściwie porwali. Film posiada bardzo znaną obsadę, w rolę porywaczy wcielają się między innymi: Melissa Barrera, Dan Stevens, Kathryn Newton, Kevin Durand czy Angus Cloud (dla którego był to jeden z ostatnich w życiu występów, aktor zmarł w 2023 roku).

"Abigail" debiutował na ekranach kin w kwietniu 2024 roku, zdobywając uznanie wśród zawodowych krytyków (na 222 noty zagregowane w Rotten Tomatoes aż 83% z nich jest pozytywnych) oraz dobre oceny od widzów (6.6/10 w IMDb). Film przy sensownym budżecie wynoszącym 28 mln dolarów zarobił niespełna 43 mln, co samo w sobie może nie robić wrażenia, ale trzeba mieć z tyłu głowy, że obecnie coraz ciężej (przy konkurencji ze strony VOD) wykręcić świetny box office. Moim zdaniem ten horror jest bardzo dobry i mocno wyróżnia się na tle konkurencji. Przede wszystkim tym, że posiada dobrą obsadę (w tym świetną rolę Alishy Weir) oraz ciekawą, dosyć nieszablonową fabułę. Scenarzyści czerpali z różnych konwencji i motywów, dzięki czemu powstał dosyć oryginalny film, który bardzo przyjemnie się ogląda (choć oczywiście nie zabrakło całej masy niesamowicie brutalnych scen, dobitnie przypominających o genre tego filmu). "Abigail" można obecnie obejrzeć np. w ramach abonamentu SkyShowtime.

Ocena Civil.pl: 75%

Ocena: 51 Silent Night (Wśród nocnej ciszy)

Brian Godlock (Joel Kinnaman) to zwyczajny mąż i ojciec, którego życie zostaje zniszczone po tym jak jego 7-letni syn zostaje przypadkowy zastrzelony przez walczące ze sobą gangi (podczas Świąt Bożego Narodzenia). Brian chcąc "na gorąco" wymierzyć sprawiedliwość zostaje poważnie ranny, w wyniku czego traci głos. Po powrocie ze szpitala główny bohater postanawia przygotować się do odwetu i pomścić swoje krzywdy ... w kolejną Wigilię Bożego Narodzenia. Role drugoplanowe w tym filmie grają: Kid Cudi, Harold Torres oraz Catalina Sandino Moreno.

Reżyserem "Silent Night" jest legendarny John Woo, specjalizujący się właśnie w "kinie akcji". Sam film debiutował w grudniu 2023 roku i został słabo przyjęty przez widzów i krytyków (5.3/10 w IMDb oraz 59% pozytywnych recenzji zagregowanych w Rotten Tomatoes). Produkcja należy do popularnego podgatunku określanego jako "One-Person Army Action" i rywalizuje z takimi tytułami jak np. "The Beekeeper". Ten subgenre nie potrzebuje specjalnie rozbudowanej fabuły, na ogół wszystko sprowadza się do tego, że główny chcąc pomścić swoje krzywdy atakuje potężny gang/mafię tudzież inną organizację przestępczą – dokładnie tak to wygląda w "Silent Night". Skąd więc tak niskie oceny? Moim zdaniem wyznacznikiem sukcesu są sceny akcji, filmy tego typu muszą być napakowane strzelaninami, bijatykami a wszystko to musi być spektakularne i zrobione z rozmachem. Tak niestety nie dzieje się w tym filmie, większość scen skupia się na quasi śledztwie głównego bohatera oraz jego przygotowaniom do odwetu. W samych scenach akcji zabrakło zaś finezji, są one dosyć nijakie i niezbyt angażujące widza, przypominają raczej grę komputerową w której postać musi "odstrzelić" stado NPC-eków zanim dostanie się do ukrytego na najwyższym piętrze bossa. Mogło to wszystko wyjść dużo lepiej. "Silent Night" można obejrzeć np. na "Amazon Prime Video".

Ocena Civil.pl: 51%

Ocena: 64 Land of Bad (Strefa wroga)

Kapitan Eddie "Reaper" Grimm (Russell Crowe) jako operator drona, zdalnie wspomaga akcję oddziału Delta Force na Filipinach, polegającą odbiciu szpiega CIA. Po tym jak wydarzenia wymykają się spod kontroli, kapitan robi wszystko co w jego mocy by uratować życie ocalałemu sierżantowi Kinneyowi (Liam Hemsworth), biorącemu udział w misji jako JTAC (żołnierz komunikujący się z ziemi z operatorami wojsk powietrznych). W filmie występuje także między innymi Luke Hemsworth i Ricky Whittle (szerzej znany jako Lincoln z serialu "The 100").

Film debiutował w lutym 2024 roku, jednak niewiele miesięcy zagościł w sieciach streamingowych (obecnie np. na Amazon Prime Video). Nie udało mi się odnaleźć informacji na temat budżetu "Land of Bad", jednak wg angielskiej Wikipedii produkcja miała zarobić skromne 7 mln dolarów, co można uznać za wynik bardzo słaby. Russell Crowe i Liam Hemsworth mieli już okazję ze sobą pracować przy filmie "Poker Face", ale tym razem mieli "przyjemność" zagrać w dużo lepszej produkcji, bowiem "Land of Bad" został o wiele lepiej oceniony przez widzów (6.6/10 w IMDb) i krytyków (67% pozytywnych recenzji zagregowanych w Rotten Tomatoes) niż wspomniany thriller z pokerem w tytule. Moim zdaniem ten film to bardzo poprawne kino akcji, choć sama fabuła zawiera pewne irytujące elementy i nieścisłości, nie wpływające jednak jakoś mocno na odbiór całości. "Land of Bad" jest dokładnie tym co sugeruje jego plakat filmowy, wojenną strzelaniną gdzieś na końcu świata i jako taki film wypada dobrze (a przynajmniej dużo lepiej niż średnia dla tego gatunku).

Ocena Civil.pl: 64%

Ocena: 65 Boy Kills World

Film akcji produkcji amerykańskiej, niemieckiej i południowoafrykańskiej, który debiutował na ekranach kin w 2024 roku (a wcześniej, we wrześniu 2023 na festiwalu w Toronto). "Boy Kills World" osadzony jest w dystopicznym mieście zawładniętym przez klan Van Der Koy'ów, sadystycznych despotów urządzających coroczne rzezie mieszkańców w ramach programu telewizyjnego. Po tym jak rodzina tytułowego "chłopaka" (Bill Skarsgård) zostaje zamordowana, on sam cudem uchodzi z życiem. Trafia pod opiekę "Szamana", który przez długie lata szkoli go i przygotowuje do aktu zemsty na swoich oprawcach. "Chłopak" jako dziecko zostaje pozbawiony słuchu i mowy, jednak dojrzewa w nim wewnętrzny głos (zdubbingowany przez H. Jon Benjamina) motywujący do działania. W filmie poza Skarsgårdem występuje także Jessica Rothe, Michelle Dockery, Famke Janssen, Brett Gelman czy Sharlto Copley.

Film pomimo znanej obsady okazał się finansową klapą, zarobił nieco ponad 3 mln dolarów, podczas gdy jego budżet miał wynieść 18 mln dolarów. Co ciekawe, został w miarę dobrze oceniony przez widzów (6.4/10 w IMDb) i trochę gorzej przez krytyków (59% pozytywnych spośród 164 zagregowanych w Rotten Tomatoes). Moim zdaniem "Boy Kills World" to produkcja dosyć oryginalna, poza ogromną dawką scen akcji (bardzo brutalnych) zawiera także nieco elementów humorystycznych. Ukazany w niej dystopiczny świat może nie porywa (o co trudno przy takim budżecie), ale wypada przyzwoicie. Reżyserem filmu był Moritz Mohr, dla którego był to debiut w tej roli, prawdopodobnie gdyby za kamerą stanął ktoś o bardziej rozpoznawalnym nazwisku to "Boy Kills World" odniósłby komercyjny sukces, a tak niestety pozostał moim zdaniem nieco niedocenioną produkcją. Film można obejrzeć np. na Amazon Prime Video.

Ocena Civil.pl: 65%

Ocena: 60 Trap (Pułapka)

"Trap" to film z 2024 roku, który miał kinową premierę na początku sierpnia, ale już jest dostępny w ramach VOD (w Polsce na "Max"). Pisząc o tym thrillerze, należy zacząć od nazwiska M. Night Shyamalana, który go wyreżyserował a także... napisał scenariusz, był jednym z producentów i zagrał w nim epizodyczną rolę, obsadzając za to swoją córkę Salekę w głównej roli żeńskiej. Night Shyamalana należy do tych twórców, którzy na ogół jednocześnie piszą scenariusz, reżyserują i produkują, mając po prostu pełną kontrolę nad tym co tworzą (inne znane produkcje tego autora to między innymi "Glass" czy "The Visit"). Kilka słów o fabule: Cooper (Josh Hartnett) zabiera swoją nastoletnią córkę (Ariel Donoghue) na koncert młodzieżowej piosenkarki Lady Raven (Saleka Night Shyamalan). Wydarzenie zaczyna robić się podejrzane, gdy z każdą kolejną piosenką na terenie obiektu koncertowego pojawia się coraz więcej policjantów i agentów FBI.

Na potrzeby filmu, Saleka stworzyła cały album zatytułowany "Lady Raven", składający się z 14 piosenek z gościnnym udziałem Russ i Kida Cudiego (obaj pojawiają się także w filmie). "Trap" został oceniony w IMDb na 6.0/10, zebrał także 57% pozytywnych recenzji zagregowanych w Rotten Tomatoes oraz okazał się umiarkowanym finansowym sukcesem (jego budżet to 30 mln dolarów, zarobił niespełna 83 miliony). Według mnie ciężko ten film ocenić, z jednej strony posiada ciekawą fabułę, dobrą obsadę (Josh Hartnett naprawdę robi robotę), z drugiej można mu zarzucić przewidywalność. Niemniej trzeba oddać Night Shyamalanowi, że miał dosyć oryginalny pomysł, ale "pośliznął się" nieco na jego doszlifowaniu, bo pewne elementy fabularne można było po prostu "podkręcić". Produkcja jako całość wybija się jednak moim zdaniem ponad średnią w gatunku thrillera psychologicznego.

Ocena Civil.pl: 60%